Projekty i Programy

niedziela, 29 kwietnia 2012 16:02

Prezentacja

Junior High School 2 Olecko

----------------------------------------------------------------------------------------

Zmieniony: niedziela, 29 kwietnia 2012 16:10

eTwinning w naszej szkole PDF Drukuj Email
środa, 04 kwietnia 2012 17:26

eTwinning w naszej szkole

czyli kilka słów o naszym projekcie

(autor: Małgorzata Kosińska)

Od marca 2012 grupa uczniów naszej szkoły uczestniczy w edukacyjnym programie Unii Europejskiej – eTwinning  zatytułowanym BE MY M8 (bądź moim kumplem), który umożliwia nam współpracę ze szkołami europejskimi za pośrednictwem mediów elektronicznych. W projekcie udział bierze 8 szkół z 5krajów:

Państwo

Gürsu Anadolu Sağlık Meslek Lisesi

Özlem Çırakoğlu

TR - EN

Kontakt jaki  będziemy utrzymywać z uczniami tych szkół daje nam mnóstwo możliwości poznania ich kultury i zwyczajów. Poprzez porozumiewanie się w języku angielskim będziemy rozwijać swoje umiejętności językowe, ćwiczyć słownictwo i poszerzać własne horyzonty. Dzięki korespondencji mamy możliwość podzielenia się nawzajem informacjami o sobie, swojej rodzinie, zainteresowaniach. Nasi partnerzy mają okazję poznania polskiej kultury i obyczajów naszego kraju.

Poszerzamy nasze umiejętności związane z wykorzystywanie technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT).
W projekcie możemy zamieszczać zdjęcia, obrazy, jak również krótkie filmiki, które w jakiś sposób mogłyby przybliżyć uczniom naszą społeczność, kraj i szkołę. Opisujemy swoje szkoły, miasta i państwa.

Mamy zamiar opisywać to, co lubimy i za czym nie przepadamy. Mamy w planach opisywanie tradycji związanych ze świętami obchodzonymi w naszych krajach.

eTwinning PDF Drukuj Email
środa, 04 kwietnia 2012 17:17

eTwinning to łączenie i współpraca bliźniaczych szkół w Europie za pośrednictwem mediów elektronicznych i promowanie szkolenia nauczycieli. Jest to edukacyjny program Unii Europejskiej, który promuje wykorzystywanie technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) w szkołach europejskich. Uczniowie i nauczyciele wykorzystują Internet we współpracy ponad granicami. Współdziałają, wymieniają się informacjami i materiałami do nauki. eTwinning poszerza zakres pedagogicznych możliwości oferowanych uczniom i nauczycielom, motywuje do nauki i otwarcia na Europę.

Kto może wziąć udział w Programie eTwinning?

· Nauczyciele wszystkich przedmiotów, uczniowie wraz z opiekunem, dyrektorzy szkół, bibliotekarze i inni pracownicy szkoły;

· Przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne (przedział wiekowy uczniów 3-19 lat).

Z kim można współpracować?

· Szkoły krajów Unii Europejskiej czyli Austrią, Belgią, Bułgarią, Cyprem, Czechami, Danią, Estonią, Finlandią, Francją, Grecją, Hiszpanią, Holandią, Irlandią, Litwą, Luksemburgiem, Łotwą, Maltą, Niemcami, Portugalią, Rumunią, Słowacją, Słowenią, Szwecją, Turcją, Węgrami, Włochami, Wielką Brytanią, a także dodatkowo z Islandią, Norwegią, Republiką Chorwacji i Republiką Macedonii.

Trzy najważniejsze cechy projektów eTwinning:

1. Wykorzystywanie komputera, Internetu, oprogramowania, aparatu cyfrowego, kamery czyli narzędzi akceptowanych przez uczniów i wzbudzających ich entuzjazm;

2. Języki obce są konieczne do bezpośredniej komunikacji ze szkołą partnerską, a natychmiastowe korzystanie z wiadomości ‘lekcyjnych’ wywołuje radość uczniów i zwiększa ich motywację do nauki;

3. Temat projektu związany z podstawami programowymi wszystkich przedmiotów nauczanych w szkole i nauka przez zabawę, różnorodne formy aktywności i działania projektowe.

Zalety projektów eTwinning:

· entuzjazm uczestników uczniów i nauczycieli,

· motywacja do nauki,

· dostosowanie zadań do możliwości każdego ucznia,

· bezpieczny Internet – narzędzia i obszary pracy eTwinning są dostępne tylko dla uczestników programu,

· wykorzystanie istniejącej szkolnej bazy komputerowej czyli pracowni komputerowych i Szkolnego Multimedialnego Centrum Informacji nie tylko na lekcjach informatyki,

· możliwość tworzenia zespołów nauczycieli: ‘przedmiotowiec’, językowiec, informatyk,

· elastyczność projektu – możliwość dostosowania tematu i czasu trwania projektu do potrzeb uczniów, nieograniczony czas rejestracji, możliwość wprowadzania modyfikacji w każdej chwili.

Zmieniony: poniedziałek, 05 listopada 2012 18:16