Strona Główna

MPKZ-P

Archiwum





Czy Mikołaj Kopernik może być wzorem dla współczesnej młodzieży? PDF Drukuj Email
czwartek, 23 maja 2013 22:05

Każdy z nas powinien mieć osobę, która go inspiruje. Czy Mikołaj Kopernik może być autorytetem dla współczesnych nastolatków? Uważam, że ten mężczyzna to osoba naprawdę godna naśladowania. Pokazuje nam, że czasami warto się buntować i postawić na swoim, mimo różnych przeciwności. W dzisiejszych czasach większość nastolatków buntuje się wobec rodziców, zupełnie jak Kopernik wobec całego świata. Oby i w naszym przypadku infantylny bunt przerodził się w walkę o siebie i własne przekonania, ponieważ, gdy jesteśmy pracowici i pewni swojego stanowiska, tak jak astronom, możemy osiągnąć upragniony sukces.

 

Nie obawiając się sprzeciwu innych, wydał dzieło „O obrotach sfer niebieskich”, które rozpowszechniło teorię heliocentryczną. Głosiła ona bowiem, że to właśnie Słońce jest w centrum Układu Słonecznego, a planety krążą wokół niego, a nie odwrotnie- jak uważano przed zaistnieniem Kopernika. Ogłoszona przez niego teoria heliocentryzmu, nazywana przewrotem kopernikańskim, jest jedną z najważniejszych rewolucji naukowych w dziejach ludzkości od czasów starożytnych. Wiekopomne odkrycie Kopernika pozwoliło mu odnieść sukces w dziedzinie astronomii, mimo braku akceptacji w czasach współczesnych duchownemu.

W kolejnych latach patron naszego gimnazjum napisał książkę „O biciu monety”, która zawierała Prawo Kopernika-Geshama (pieniądz gorszy wypiera pieniądz lepszy) co oznacza, że w efekcie obiegu na rynku pozostaje głównie ten „mniej wartościowy” pieniądz a „bardziej wartościowy” jest coraz mniej dostępny. Teoria ta zagwarantowała mu zaistnienie w kolejnej dziedzinie – ekonomii. Dzięki swoim osiągnięciom przez wiele lat widniał na monetach i banknotach złotych polskich.

Wielki Astronom odniósł sukces również w geometrii, tworząc twierdzenie Kopernika, które brzmi następująco: „Jeśli wewnątrz dużego okręgu toczy się bez poślizgu okrąg o promieniu dwa razy mniejszym, to dowolny, lecz ustalony punkt małego okręgu porusza się prostoliniowo po średnicy dużego”.

Astrolog zbierający laury dopiero po śmierci zaistniał również, w wydawałoby się błahej wobec jego innych dokonań dziedzinie – w kulinariach. To właśnie dzięki jego pomysłowości możemy jeść znaną obecnie na całym świecie kanapkę.

Osoba mająca wiele zainteresowań i broniąca swojego zdania z pewnością po wielu latach duchem jest wśród nas. Dowodem na to jest inspiracja ekonomistą przez współczesny zespół wykonujący muzykę z pogranicza popu i szeroko pojętej alternatywy – „Enej”, który nagrał piosenkę pt. „Coppernicana”. Poprzez prosty tekst członkowie grupy wyrazili  swoje uznanie wobec odkrywcy.

„Szaleje Galaktyka za sprawą Kopernika,

wszak jego to robota, że ciała są w obrotach”.

Zespół, którego piosenki pojawiają się w mediach czy radiu odniósł się do twórczości człowieka żyjącego w XVI wieku. Znani i lubiani przez moich rówieśników artyści, którzy w dzisiejszych czasach mają niewątpliwie wpływ na młodych odbiorców, odwołali się do życia i osiągnięć człowieka, który żył przed wiekami, co świadczy o nieprzemijającej fascynacji wybitnymi – ambitnymi i pracowitymi – umysłami.

Bez wątpienia Mikołaja Kopernika możemy nazwać Człowiekiem Renesansu, co oznacza człowieka niezwykle uzdolnionego, wykształconego, nieobawiającego się żadnych klęsk, interesującego się wieloma dziedzinami, bardzo często różnymi od siebie. Mikołaj Kopernik to  człowiek sukcesu, którego postawa powinna nas zainspirować do realizacji własnych marzeń. Warto być człowiekiem wszechstronnym, tak jak Kopernik i próbować swoich sił w różnych dziedzinach, dążąc do samorealizacji. Będąc jednocześnie astronomem, matematykiem, prawnikiem, ekonomistą, lekarzem, tłumaczem, strategiem wojskowym, astrologiem, posłem, kanclerzem , wizytatorem oraz administratorem kapituły, kanonikiem warmińskim i duchownym katolickim Kopernik posiadał rozległą wiedzę życiową, z której możemy czerpać i na której możemy się wzorować.

Autorytetem może zostać człowiek cieszący się uznaniem ludzi dzięki swoim osiągnięciom. Osobą, którą podziwiamy i która stanowi dla nas wzór do naśladowania może być każdy mądry człowiek, niezależnie od tego, czy żyje w czasach nam współczesnych, czy też pracował wieki temu, ponieważ dzięki propagowaniu pozytywnych wartości, pamięć o wybitnych ludziach jest nieprzemijająca.

Koperni wyznawał, że „Co innego jest złośliwie krytykować i zaczepiać, a co innego poprawiać i błędy prostować, podobnie jak pochwały różnią się od pochlebstw”, zupełnie jak wybitny pisarz żyjący w XVI wieku – Jan Kochanowski. W swych fraszkach piętnował przywary ludzkie, nie zaś konkretne osoby, zawsze odnosił się do ogółu. To właśnie z ludzi zdystansowanych powinniśmy brać przykład jak postępować w życiu, z ludzi, którzy potrafią walczyć z przeciwnościami, bronić swojego zdania i nie poddawać się w dążeniu do wyznaczonego celu.

Co myślą uczniowie Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika o swoim patronie?

– Rozmawianie na temat twórczości Kopernika jest dla mnie jak skrzynia pełna skarbów. Za każdym razem, czytając o jego życiu, dowiaduję się nowych, bardziej zaskakujących informacji. Ostatnio przeczytałam, że wynalazł kanapkę. Co byśmy zrobili bez Mikołaja! – podkreśla Ania.

A zatem, czy Mikołaj Kopernik może być wzorem dla współczesnej młodzieży? Odpowiedź według mnie jest oczywista – polihistor Renesansu, człowiek który przysłużył się do rozwoju społecznego i pomimo „złych języków” bronił swojego zdania, powinien być dla młodych autorytetem.

Magdalena Ampulska
Koło Dziennikarskie