SZKOŁA DEMOKRACJI-relacja z XVIII Sejmu Dzieci i Młodzieży PDF Drukuj Email
środa, 06 czerwca 2012 07:28

fot. galeria.ko.olsztyn

W dniu 28 maja 2012 r. uczniowie naszej szkoły, biorący udział w konkursie XVIII Edycji Sejmu Dzieci i Młodzieży, odebrali w Olsztynie mandaty poselskie z rąk wojewody warmińsko-mazurskiego pana Mariana Podziewskiego. Po uroczystej ceremonii wręczenia, 18 posłów z  województwa warmińsko-mazurskiego, w tym uczniowie Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika (Patryk Stachurski, Jakub Mrozowski z klasy III D), wzięli udział w debacie.

Jej tematem była „Szkoła demokracji”. Ustalono m.in., iż powinien być przyznawany „Certyfikat Aktywnego Ucznia” mówiący o zaangażowaniu ucznia w społeczność szkolną. Certyfikat taki może posłużyć jako dokument świadczący o zdolnościach osoby do pracy w grupie, czy oddaniu pracy i powinien być uznawany przez pracodawców.

W dniu 31 maja w Warszawie  odbyły się warsztaty tematyczne, na których dyskutowaliśmy  nad zagadnieniem „Media a lider”. Poruszono wiele wątków związanych ze współpracą mediów i szkoły oraz problemów dotyczących współczesnej prasy.

Następnie w dniu  1 czerwca odbyły się obrady, w których uczestniczyło 460 parlamentarzystów-zwycięzców projektu Sejmu Dzieci i Młodzieży. Posłowie otrzymali serdeczne życzenia od pani marszałek Ewy Kopacz z okazji Dnia Dziecka, po czym rozpoczęto sesję. Debatowano na temat samorządności szkolnej, prawach dziecka oraz Januszu Korczaku-prekursorze walczącym o prawa najmłodszych. Głosowano również nad wcześniej przygotowanym przez parlamentarzystów projektem ustawy oraz jej poprawkami. Dotyczyła  ona samorządów szkolnych, ich praw oraz obowiązków. Każdy poseł mógł zgłosić swoją poprawkę do ustawy przy poparciu i podpisie co najmniej 20 parlamentarzystów. Gotowa ustawa wraz z korektami  zostanie upubliczniona w najbliższym czasie.

Wyjazd ten był życiową lekcją. Zapoznaliśmy się z przebiegiem obrad, zwiedziliśmy gmach Sejmu, mieliśmy możliwość spotkania  obecnego Marszałka, Wice-Marszałków i Ministrów. Zintegrowaliśmy się na warsztatach oraz poprawiliśmy swoje umiejętności pracy w grupie. Zawarliśmy również nowe znajomości z innymi posłami i posłankami. Zyskaliśmy doświadczenie i wspomnienia na całe życie.

Patryk Stachurski

Zmieniony: wtorek, 12 czerwca 2012 15:50