Strona Główna

MPKZ-P

Archiwum





Święto Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika PDF Drukuj Email
piątek, 17 lutego 2012 20:38


fot.M. Mularczyk, W. Bukpaś, E. Tokajuk

fot.M. Mularczyk, W. Bukpaś, E. Tokajuk

fot.M. Mularczyk, W. Bukpaś, E. Tokajuk

Zespół redakcyjny "Byle do Dzwonka" z zaangażowaniem uczestniczył w obchodach Święta Szkoły, bacznie przyglądał się wszystkim wydarzeniom i przygotował szczegółową relację z przebiegu uroczystości.

 

Życzymy miłej lektury!

Magdalena Nyga

opiekun Koła Dziennikarskiego


 

Uroczysta akademia

Świetne pomysły, wspaniałe atrakcje, wesoły klimat, spora dawka humoru – to tylko zarys tego, co działo się w Dniu Święta Patrona, 17 lutego 2012 roku, w Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku.

Święto Szkoły rozpoczęło się od turnieju wiedzy o Mikołaju Koperniku oraz konkursu ortograficznego „Szkolny Mistrz Ortografii”, którego tematyka dotyczyła dorobku naukowego naszego patrona. Po tych atrakcjach klasy przygotowywały swój „Wynalazek na miarę Kopernika”, a na koniec cała szkoła zebrała się na uroczystej akademii.

Obchody Święta Szkoły przebiegały pod hasłem „Uskrzydlamy się pasjami”. Nie mogło zatem zabraknąć głównego punktu programu akademii – Gali Osiągnięć, którą swoją obecnością uświetnili wyjątkowi goście, m.in.: burmistrz miasta Wacław Olszewski, przedstawiciel nadleśnictwa Zbigniew Poniatowski, komendant powiatowy straży pożarnej Jan Mróz, ksiądz prałat Lech Janowicz, Wojciech Rejterada radny miasta i trener karate oraz reprezentanci MOSiR-u, dyrektorzy i nauczyciele zaprzyjaźnionych placówek. Wszyscy z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie uroczystości. Po wprowadzeniu sztandaru na salę i odznaczeniu przybyłych osobistości honorowym tytułem „Przyjaciela Dwójki”, którym wyróżnieni zostali: Wacław Olszewski, Jan Mróz, Zbigniew Poniatowski i Andrzej Kamiński, rozpoczęła się Gala Osiągnięć. Wydarzenie przebiegało w podniosłej i pełnej radości atmosferze. Każdy z nas miał możliwość posłuchać o imponujących efektach pracy naszych kolegów i brawami docenić ich aktywność pozalekcyjną, wyniki w nauce oraz różnorakich projektach, konkursach i zawodach.

Jedną ze wzbudzających największe emocje atrakcji, okazał się pokaz pasjonatów karate kyokushin przeprowadzony pod czujnym okiem trenera – Wojciecha Rejterady. Wszyscy bacznie obserwowali, co wydarzy się na scenie oraz zadziwieni byli umiejętnościami karateków, którzy posiedli je podczas okupionych dużym wysiłkiem treningów. Patrząc na ich sprawność, wiemy, że wylany pot nie poszedł na marne! Punktem kulminacyjnym występu było rozbicie trzech pokaźnej wielkości pustaków jednym ciosem! Tę fascynującą sztukę zademonstrowała nam, wprawiając w osłupienie wszystkich, nasza koleżanka Angelika Rejterada.

Z równie dużym oddźwiękiem ze strony zgromadzonej publiki spotkał się skecz przygotowany przez klasę IIIb. Uczniowie umiejętnie wpletli dużą dawkę humoru w historyjkę o międzyplanetarnej podróży Kopernika i jego spotkaniu z bohaterami „Gwiezdnych wojen”. Kreatywność pomysłodawców i ich wyczucie żartu trafiły w samo sedno gustu oglądających. Zachwycona skeczem była nie tylko młodzież, ale również zaproszeni goście i pracownicy szkoły. Nic tak nie jednoczy jak wspólny śmiech!

Na koniec swój talent zaprezentowała Aneta Wijas, która wykonała piosenkę znanej artystki Whitney Houston pt. „I Will Always Love You”. Wszyscy z zapartym tchem wsłuchiwali się w jej bajeczny głos, a gdy skończyła śpiewać, mocno podekscytowani, zaczęli bić brawo. Osobiście uważamy, iż występ Anety był godny podziwu oraz sądzimy, że przed utalentowaną i pracowitą 16-latką kariera estradowa stoi otworem.

W naszej szkole w ciągu całego roku odbywają się różnego rodzaju uroczystości, aczkolwiek Święto Szkoły uważamy za wydarzenie wyjątkowe i obfitujące w niezwykłe atrakcje. Na medal spisali się zarówno opiekunowie jak i uczniowie, którzy aktywnie wspierali organizację wydarzenia. Jesteśmy przekonane, że każdy z nas wyszedł ze szkoły usatysfakcjonowany i piątkowy dzień zapamięta na długo.

Nikola Andrelczyk

Diana Niewiarowska

Anita Bagieciel

Ania Jackiewicz

Koło Dziennikarskie

 

W zakamarkach wyobraźni

Podczas obchodów Święta Szkoły pod hasłem: „Uskrzydlamy się pasjami” odbyła się premiera spektaklu podróżującego pt. „W głąb wyobraźni”. Spektakl został przygotowany przez Szkolne Koło Teatralne, działające pod opieką pani Agnieszki Śnieżyńskiej.

Oryginalność spektaklu opierała się przede wszystkim na zabiegach formalnych. Zamiast na tradycyjnej scenie, sztuka rozgrywała się „w terenie”. Aktorzy razem z widzami przemieszczali się po szkolnych korytarzach, które obrali sobie za miejsce gry. Stąd, niestety, liczba widzów była ograniczona. Szczęśliwcami okazały się: klasa III b i III d.

Sztuka składała się z kilku wątków, na pozór ze sobą niezwiązanych, ale z czasem można się było zorientować, że łączy je jeden kluczowy element – złoty krążek, który odgrywał różne role, zależnie od sceny. Spektakl łączył w sobie sześć niezwykłych, przedstawionych w stylu komediowym, historii. Pojawiły się w nich różnorakie wątki, od kryminalnych po miłosne z odegraniem słynnej sceny balkonowej z „Romea i Julii”. Istotną informacją jest fakt, iż scenariusz został stworzony przez aktorów, uczniów naszego gimnazjum, nad procesem twórczym których czuwała pani opiekun Koła.

Spektakl bardzo zaintrygował swoją wyjątkowością, pobudził naszą wyobraźnię i nasunął nam myśl, że niezależnie od światów, historii, przeznaczenia i przypadków pewne rzeczy są niezmienne i niezastąpione. Utwierdził nas również w przekonaniu, że uczniowie naszej szkoły mają dużo ambicji.

Magdalena Jurgielska

Oliwia Szyłak

Koło Dziennikarskie

 

Wynalazek na miarę Kopernika


Podczas święta Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku można było zauważyć, iż niektóre klasy pochłonięte były tajemniczą pracą nad niezwykłymi konstrukcjami. Zamiłowanie uczniów do osobowości i osiągnięć patrona szkoły, dało przepiękny owoc w postaci twórczości artystycznej, czyli wynalazków na miarę dokonań Kopernika.

Cała akcja miała wesoły charakter i w przedsięwzięciu startowało pięć klas. Każda z nich stworzyła niepowtarzalne i godne podziwu dzieło. Sam patron szkoły byłby zadziwiony pomysłowością uczniów. Choć decyzja była trudna, jury spośród kandydatów wyłoniło trzy miejsca finałowe, a uczestnicy za swój wysiłek zostali obdarowani pysznymi nagrodami.

Klasa 1b ze swoim  „Robotem-teleskopem” zajęła trzecie miejsce – ich wynalazek był bardzo kolorowy i poruszył naszą wyobraźnię.  Drugie miejsce zajęło dzieło 3e. „Zmniejszaczo ‑ zwiększator”  to cudo o bardzo nietypowej nazwie,  zaintrygowało całe jury oraz uczniów. Wynalazek okazał się bardzo przydatny i widowiskowy, dzięki czemu klasa 3e z pewnością zasłużyła na podium. Pierwsze miejsce zajął „Wehikuł czasu” 2e. Ten niepowtarzalny i zarazem tak prosty wynalazek bardzo spodobał się wszystkim zgromadzonym.

Nagrodzonych pożegnaliśmy gromkimi brawami, życząc im nieustającej weny do tworzenia podobnych arcydzieł.

Ania Jackiewicz

Koło Dziennikarskie