Procedura realizacji jednej obowiązkowej godziny zajęć wychowania fizycznego PDF Drukuj Email
poniedziałek, 26 września 2011 23:37

Procedura realizacji

jednej obowiązkowej godziny zajęć wychowania fizycznego

proponowanej do wyboru przez uczniów w Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku – rok szkolny 2011/2012.

I.      Założenia ogólne:

1.    Obowiązkowe zajęcia wychowania fizycznego dla uczniów klas I-III Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku w roku szkolnym 2011/2012 są realizowane
w formie:

1)        zajęć klasowo – lekcyjnych w wymiarze trzech godzin tygodniowo;

2)        zajęć do wyboru przez uczniów: zajęć sportowych, zajęć sprawnościowo-zdrowotnych, zajęć tanecznych lub aktywnej turystyki w wymiarze jednej godziny tygodniowo.

2.    Zajęcia jednej obowiązkowej godziny wychowania fizycznego proponowanej do wyboru przez uczniów są alternatywnymi formami wychowania fizycznego i stwarzają możliwość selekcji przez uczniów określonych zajęć, zgodnie z ich poziomem sprawności fizycznej, potrzebami zdrowotnymi i specyfiką ich zainteresowań sportowych spośród oferty zaprezentowanej uczniom przez dyrektora szkoły.

II.     Cele realizacji zajęć wychowania fizycznego proponowanych do wyboru przez uczniów:

1.    Wspieranie rozwoju fizycznego, psychicznego i społecznego oraz zdrowia uczniów  a także kształtowania aktywności fizycznej i troski o zdrowie w okresie ich całego życia poprzez:

1)        umożliwienie uczniom uprawiania wybranej dyscypliny sportu, uwzględniając ich uzdolnienia i zainteresowania oraz tradycje sportowe szkoły i środowiska;

2)        rozwijanie aktywności fizycznej służącej zdrowiu, wypoczynkowi lub zabawie w systemie wewnątrzszkolnej rywalizacji sportowej;

3)        przygotowanie uczniów do systematycznej aktywności fizycznej w czasie wolnym;

4)        umożliwienie uczniom udziału w tanecznych formach aktywności fizycznej, pogłębiające wiedzę i rozwijające umiejętności w tej dziedzinie;

5)        umożliwienie udziału uczniów w aktywności fizycznej połączonej z elementami krajoznawstwa i ekologii, kształtujące sprawność fizyczną, poprawiające wydolność organizmu i koordynację ruchową.

III.   Propozycja zajęć do wyboru przez uczniów:

1.    Propozycja zajęć do wyboru przez uczniów uwzględnia:

1)        potrzeby zdrowotne uczniów, ich zainteresowania oraz osiągnięcia
w danym sporcie lub aktywności fizycznej;

2)        uwarunkowania lokalne;

3)        miejsce zamieszkania uczniów;

4)        tradycje sportowe środowiska lub szkoły;

5)        możliwości kadrowe.

2.    Oferta zajęć do wyboru przez uczniów:

Lp.

aktywne formy turystyki

nordic walking

turystyka piesza

IV.   Warunki i sposób realizowania zajęć:

1.    Przedstawione w tabeli propozycje zajęć wychowania fizycznego są realizowane jako zajęcia pozalekcyjne i pozaszkolne w zależności od dokonanego wyboru przez uczniów w wymiarze jednej godziny tygodniowo z zastrzeżeniem punktu 2.

2.    Dopuszcza się możliwość łączenia, w okresie nie dłuższym niż cztery tygodnie, godzin zajęć do wyboru przez uczniów, z zachowaniem liczby godzin przeznaczonych na te zajęcia.

3.    Zajęcia prowadzone są w grupach liczących od 12 do 26 uczniów i mogą być organizowane w grupach międzyklasowych, międzyoddziałowych jako kilkugodzinne zajęcia.

4.     Uczniowie deklarują udział w wybranych przez siebie zajęciach za zgodą rodziców/prawnych opiekunów w pierwszym tygodniu września i uczestniczą w nich do końca roku szkolnego (wzór deklaracji w załączeniu).

5.    W szczególnie uzasadnionych przypadkach dopuszcza się możliwość zmiany formy zajęć wybranych przez ucznia, nie wcześniej jednak niż po zakończeniu I półrocza i pod warunkiem, że w danej grupie ćwiczeniowej są wolne miejsca.

6.    Uczniowie dojeżdżający oraz uczęszczający na treningi w klubach sportowych mają możliwość wyboru zajęć w dogodnym dla siebie czasie.

7.    Miejsce, termin i czas realizacji obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego proponowanych do wyboru przez uczniów ustala się w „Szczegółowym harmonogramie realizacji zajęć wychowania fizycznego proponowanych do wyboru przez uczniów” zatwierdzonym przez dyrektora szkoły.

8.    Zajęcia rejestrowane są w dzienniku zajęć pozalekcyjnych i podlegają ocenianiu na zasadach ogólnych określonych w wewnątrzszkolnym i przedmiotowym systemie oceniania zajęć wychowania fizycznego.

9.    Monitorowanie realizacji zajęć wychowania fizycznego proponowanych do wyboru przez uczniów polega na okresowym badaniu stopnia zaangażowania
i systematycznego udziału uczniów w tych zajęciach zgodnie z dokonanym wyborem przez uczniów.

V.    Miejsce realizacji zajęć:

1.    Zajęcia wychowania fizycznego do wyboru przez uczniów umożliwiają szkole dogodną organizację zajęć sportowych, sprawnościowo-zdrowotnych, tanecznych i aktywnej turystyki i odbywają się w sali gimnastycznej, auli szkolnej, na boisku szkolnym, na zewnątrz budynku w środowisku naturalnym, na terenie obiektów MOSiR  w Olecku lub innym obiekcie sportowym, do którego szkoła ma dostęp.

2.    Miejsce i rodzaj realizacji zajęć uzależniony jest od warunków atmosferycznych i pory roku.

VI.   Tryb opracowania i przedstawienia propozycji zajęć do wyboru przez uczniów:

1.    Dokonanie analizy potrzeb uczniów w zakresie realizacji alternatywnych form wychowania fizycznego.

2.    Przedstawienie przez zespół nauczycieli wychowania fizycznego różnorodnej propozycji zajęć do wyboru przez uczniów.

3.    Uzgodnienie propozycji zajęć z organem prowadzącym po zaopiniowaniu przez radę pedagogiczną i radę rodziców.

4.    Przedstawienie propozycji zajęć wychowania fizycznego do wyboru przez uczniów
w sposób zwyczajowo przyjęty w szkole.

5.    Dokonanie wyboru zajęć przez uczniów za zgoda rodziców/prawnych opiekunów.

Podstawa prawna: Rozporządzenie MEN z dnia 9 sierpnia 2011r. w sprawie dopuszczalnych form realizacji obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego.

Zmieniony: poniedziałek, 26 września 2011 23:48