Strona Główna

MPKZ-P

Archiwum





Smak lipowej włoczęgi PDF Drukuj Email
czwartek, 22 maja 2014 09:57

fot. W. Jegliński, G. Jagłowska

Smak lipowej włóczęgi - zajęcia terenowe w Rezerwacie Lipowy Jar

w Puszczy Boreckiej

19 maja 2014 roku miłośnicy ekologii naszego gimnazjum pod opieką nauczyciela biologii p. Elżbiety Orlik-Gogacz i geografii p. Wojciecha Jeglińskiego wzięli udział w zajęciach terenowych w Rezerwacie Przyrody Lipowy Jar w Puszczy Boreckiej. Zajęcia  miały na celu edukację ekologiczną oraz integrację młodzieży. Przeprowadzili je pracownicy Nadleśnictwa Czerwony Dwór  p. Zbigniew Rydzewski oraz p. Stanisław Nodzykowski.

Pan leśniczy Zbigniew Rydzewski przekazał wiele ważnych informacje dotyczących specyfiki ochrony przyrody mazurskiej i gospodarki leśnej. Zapoznał nas z wieloma nowymi gatunkami roślin jak np. czosnek niedźwiedzi, którego woń intensywnie przypominała zapach prawdziwego czosnku! W trakcie leśnego przemarszu jarem, młodzież podziwiała skutki działalności lodowca; obserwowała i wykonywała fotografie zjawisk przyrodniczych występujących wiosną; rozpoznawała gatunki pospolicie występujących drzew i ptaków; dostrzegła żerujące kormorany i jednego bociana czarnego; rozpoznawała ślady jeleni i dzików.

Z kolei pan leśniczy Stanisław Nodzykowski wytłumaczył genezę powstania w Puszczy Boreckiej licznych kurhanów (kurhan - rodzaj mogiły o kształcie półkulistym lub stożkowym z elementami kamiennymi), które są pozostałością po pierwotnych mieszkańcach tych ziem.

Rezerwat przyrody Lipowy Jar został utworzony w 1981 roku w celu zachowania dorodnego, wielogatunkowego lasu liściastego, w którym występuje grab, lipa drobnolistna, dąb szypułkowy z domieszką klonu zwyczajnego. Jego powierzchnia wynosi 48,5 ha i obejmuje liczne wzgórza o stromych zboczach. Dnem jaru płynie strumień zasilany licznymi źródliskami. Spotkamy tutaj również głazy narzutowe o średnicy dochodzącej do 1 m, często porośnięte przez mchy i wątrobowce.

Wędrówkę po Lipowym Jarze zakończyliśmy ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.

Nasze zajęcia odbyły się w ramach realizacji projektu z zakresu działalności ekologicznej „Smak lipowej włóczęgi” wspieranego przez Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku i Nadleśnictwo Czerwony Dwór.

Ziemia Olecka jest piękna, zachęcamy wszystkich do jej odkrywania.

 

wojeg

Zmieniony: niedziela, 25 maja 2014 19:15