Strona Główna

MPKZ-P

Archiwum





"Dlaczego warto głosować?"- debata szkolna PDF Drukuj Email
piątek, 23 maja 2014 15:30

fot. J. Jeleniewicz

 

,, Oddanie głosu jest czynnością nie wymagającą od nas wielkiej energii. A jednak jeden głos może zmienić wiele. Dzisiaj zmieniamy nasze miasto, kiedy będziemy pełnoletni będziemy współdecydować o Polsce, a dzięki wyborom do Parlamentu Europejskiego również o Europie”

Przewodnicząca SU oraz radna Oleckiej Rady Młodzieżowej

,, Dlaczego warto głosować ?”– debata szkolna

W ramach programu ,,Młodzi głosują” organizowanej przez CEO, w  naszej szkole  22 maja 2014 r. odbyła się - przygotowana przez uczniów klas II i III– debata na temat    ,,Dlaczego warto głosować?”.  Wzięli  w niej udział uczniowie i przedstawicielka Oleckiej Rady Młodzieżowej i samorządu szkolnego.

Po powitaniu uczestników debaty, marszałek  przedstawiła  frekwencję w wyborach szkolnych do europarlamentu, które odbyły się 19 maja 2014 r. Frekwencja była za niska i uczestnicy debaty stwierdzili, że nie jest on zadowalający.  Naturalną konsekwencją było więc pytanie :„Dlaczego młodzi ludzie nie biorą udziału w wyborach?”

Odpowiedzi, których udzielili uczniowie, brzmiały:

,,Każdy młody człowiek powinien czuć się odpowiedzialny za świat, w którym żyje”

,,Młodzi nie chodzą na wybory, ponieważ mają wrażenie, ze ich głos nie ma znaczenia. Powodem małej frekwencji na wyborach młodzieży jest również lenistwo, a także myśl, że ich to nie dotyczy.”

,,Powinniśmy zainteresować młodych ludzi polityką i zaszczepiać w nich poczucie odpowiedzialności za swoje miasto i kraj, a kto to powinien robić? Odpowiedz  jest prosta: szkoła, rodzice i politycy.”

,,Uczestniczenie młodych ludzi w wyborach jest ważne, ponieważ od młodych lat nabieramy doświadczenie, pokazujemy, że sprawy kraju nie są nam obojętne. W ten sposób możemy wyrazić swoje poglądy. Uczymy się wybierać mądrych ludzi, którzy będą podejmować decyzje. Jest to również forma wyrażania się na temat bieżącej polityki.”

Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego stwierdziła, że:

,, Dzięki  Waszym głosom, oddanym na   mnie mogę dzisiaj realizować swoje pomysły. Jako reprezentantka gimnazjalistów organizuję imprezy okolicznościowe i staram się o to, żeby uczniowie czuli się jak najlepiej w szkole. W zeszłym roku Olecka Rada Młodzieżowa przyczyniła do budowy siłowni plenerowej oraz do odnowienia skat parku. Były to osoby wybrane przez demokratyczne głosowanie.”

Druga część debaty dotyczyła  próby oceny 10 lat  członkostwa Polski w UE, w tym miasta Olecka i naszego  regionu na przestrzeni 10 lat.  Początki i rozwój UE przypomniała nam krótka prezentacja. Po niej przedstawiono wyniki ankiety dotyczącej oceny uczestnictwa Polski w UE, którą przeprowadzono w klasach II i III naszego gimnazjum. Ocena członkowstwa  Polski w Unii Europejskiej w dużej mierze była pochlebna, a opinia uczniów w przeważającej części pozytywna.

Wyniki ankiety pokryły się z głosami debaty. Uczniowie z aprobatą wypowiadali się o członkostwie Polski w Unii Europejskiej. Widzą też ogromny sens i potrzebę uczestnictwa w wyborach do europarlamentu.

Miejmy nadzieję, iż dyskusja na tematy rangi politycznej będzie owocowała w przyszłości aktywnym udziałem dzisiejszej, jeszcze niepełnoletniej młodzieży, w akcie wyborczym.

K. Laszkowska

 

 

Zmieniony: piątek, 23 maja 2014 17:00