Strona Główna

MPKZ-P

Archiwum





Uroczysta akademia - "Człowiek miarą wszechrzeczy" PDF Drukuj Email
środa, 19 lutego 2014 19:30

fot. E. Tokajuk

Święto Szkoły w Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku

W dniu 19 lutego 2014 roku społeczność Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku uroczyście obchodziła Święto Szkoły oraz V edycję Memoriału im. Władysława Żurowskiego.

Uroczystą akademię, która przebiegała pod hasłem „Człowiek miarą wszechrzeczy”, swoją obecnością uświetnili wyjątkowi goście, m.in.: Burmistrz Miasta Olecko p. Wacław Olszewski, Przewodniczący Rady Miejskiej p. Karol Sobczak, ks. prałat Lech Janowicz proboszcz Parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, p. Andrzej Kamiński dyrektor MOSiR-u w Olecku, komendant Straży Pożarnej p. Jan Mróz, p. Zbigniew Poniatowski Nadleśniczy Nadleśnictwa w Olecku. Wśród przybyłych znaleźli się również przedstawiciele instytucji ściśle współpracujących z gimnazjum: p. Marta Romotowska – kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej, p. Zbigniew Bogdan – kierownik W-MODN, p. Zuzanna Hołubowicz – konsultantka W-MODN. Zaproszenie do wspólnego świętowania przyjął p. Tadeusz Bogusz – medalista igrzysk olimpijskich. Dziękujemy za obecność szacownych emerytów: p. Edwarda Szarneckiego i p. Elżbiety Okulicz, a także dyrektorów, nauczycieli i młodzieży z zaprzyjaźnionych szkół gminnych, którzy włączyli się wspólnego świętowania i wraz z nami uczcili chlubną tradycję naszego gimnazjum.

Wydarzeniem nieodzownie związanym z obchodami Święta Szkoły jest Memoriał im. Władysława Żurowskiego – niezłomnego pedagoga, entuzjasty sportów zimowych, człowieka wielkiej pasji, który – jak przypomniała Pani Dyrektor Anna Siemiatycka – swoją postawą uzasadnił sens poświęcania się dla innych i podejmowania wyzwań, wydawałoby się, ponad miarę możliwości, którego świetlany przykład jest dla nas wyzwaniem i zachętą do wznoszenia się ponad przeciętność.

Swoimi wspomnieniami o owocach pracy Władysława Żurowskiego podzielili się byli absolwenci „Dwójki”, wychowankowie patrona memoriału: p. Małgorzata Siennicka, p. Bogdan Skórkiewicz i p. Arkadiusz Kozłowski, których ze wzruszeniem wysłuchaliśmy. Szczególną dumą napawały pochlebne słowa, jakie na temat Gimnazjum nr 2 padły z ust p. Bogdana Skórkiewicza, który z zachwytem podkreślił, że szkoła w sposób imponujący rozwija skrzydła i twórczo realizuje edukacyjną misję. Obiecał również, że będzie częściej gościł w tak przyjaznych progach.

Święto Szkoły to również okazja do złożenia podziękowań wszystkim, którzy przyczyniają się do realizowania wizji szkoły. Pani Dyrektor Anna Siemiatycka wraz z Przewodniczącą Rady Rodziców Panią Agnieszką Ćwirko pogratulowały osobom życzliwym Gimnazjum nr 2 i wręczyły wyróżnionym honorowe statuetki „Przyjaciela Dwójki”. Nagrodzeni zostali: Pani Małgorzata Burba – konsultant W-MODN Filia w Olecku – za owocną współpracę i wspieranie działań szkoły, Pan Marek Kisielewski – lokalny przedsiębiorca i aktywny członek Rady Rodziców – za owocną współpracę oraz wieloletnie zaangażowanie w pracę na rzecz szkoły, Pan Krzysztof Suchocki – lokalny przedsiębiorca – za pomoc materialną i finansową na rzecz szkoły. Pan Bartosz Sobieraj – przyjaciel lodowiska „Bajka” – za wspieranie i popularyzowanie działań szkoły. Gratulacje!

Gala Osiągnięć – główny punkt programu akademii – pozwoliła pochylić się nad osiągnięciami uczniów Gimnazjum nr 2, którzy  wiedzą, że na sukces składają się ciekawość świata, zdolność do marzeń i wyobraźnia bez granic, dlatego nie boją się wyzwań i z zapałem rozwijają swe umiejętności, podejmując się zadań, jakie stawia przed nimi program Comenius „Poznawanie Naszego Światowego Dziedzictwa” czy poszerzając wiedzę w oddziałach objętych innowacją. Zgromadzeni mieli możliwość posłuchać o wyjątkowych efektach pracy młodzieży, która mądrze, z wiarą i determinacją realizuje swoje zamierzenia i gromkimi oklaskami docenić ich wyniki w nauce, aktywność pozalekcyjną oraz udział w różnorakich projektach, konkursach i zawodach.

Po oficjalnej części uroczystości, pełnej sentymentalnych wspomnień związanych z wystąpieniem zaproszonych gości oraz wyróżnień i gratulacji, przyszła chwila relaksu i odprężenia podczas części artystycznej.

Szanowni goście, rodzice, nauczyciele oraz społeczność uczniowska miała przyjemność obejrzeć program słowno-muzyczny przygotowany przez szkolne koło teatralne oraz członków projektu Programu Comenius „Uczenie się przez całe życie”, pt.: „Moja mała ojczyzna w Europie, czyli narody Comeniusa w pigułce”. Swą treścią program artystyczny w szczególności nawiązywał do tematyki obchodów Święta Szkoły, jak również ukazał tradycje karnawału i sportu w krajach członkowskich projektu Comenius.

Upamiętnienie patrona szkoły – Mikołaja Kopernika, wspomnienie Władysława Żurowskiego, przy dźwiękach największych muzycznych przebojów stricte związanych ze sportem, zakończone uczniowskim minipokazem unihokeja, zostało przyjęte gromkimi brawami zgromadzonej publiczności.

Duch sportu, towarzyszył społeczności szkolnej Gimnazjum nr 2 jeszcze przed uroczystą akademią, na niezwykłym spotkaniu z osobami sukcesu – Mistrzami Sportu – Wojciechem Kowalewskim – byłym reprezentantem Polski w piłce nożnej oraz Vladimirem Burilem – utytułowanym mistrzem sportu w hokeju.

Zaproszeni sportowcy, których obecność była dla nas wielkim wyróżnieniem, z pasją opowiadali o swojej karierze, jej trudnych początkach i wielkich sukcesach. Pan Wojciech Kowalewski uzmysłowił uczniom, że najważniejsze są marzenia i ciężka praca, która prowadzi do ich ziszczenia. Swoją historią poruszył młodych ludzi i z pewnością zaszczepił w nich wiarę w to, że słońce świeci każdego dnia, a po marzenia warto sięgać z podniesioną głową.

Z tymi słowami w sercach i umysłach  młodzież naszego gimnazjum, udała się, tuż po uroczystej akademii, na halę widowiskowo-sportową Lega, aby wziąć udział w V Memoriale im. Władysława Żurowskiego, w ramach którego odbył się Zimowy Międzygimnazjalny Turniej Łyżwiarski oraz trening hokeja po mistrzowsku.

W zmaganiach sportowych, które miały na celu upamiętnienie pracy Władysława Żurowskiego, popularyzację łyżwiarstwa, a także zacieśnianie więzi między szkołami, wzięli udział zawodnicy z Gimnazjum nr 1 w Olecku, Zespołu Szkół w Babkach Oleckich, Zespołu Szkół w Judzikach oraz Reprezentacja Gimnazjum nr 2 w Olecku.

Po przywitaniu zawodników przez panią dyrektor – Annę Dorotę Siemiatycką, drużyny rozpoczęły zmagania w czterech konkurencjach. Sędzią głównym zawodów była pani Małgorzata Siennicka – łyżwiarka, wychowanka Władysława Żurowskiego.

Gdy rywalizacja sportowa dobiegła końca, odbył się długo wyczekiwany pokaz treningu hokejowego w wykonaniu Mistrza Sportu Vladimira Burila oraz hokeistów „Szarańczy” z Olecka.

Tę część prowadził pan Zdzisław Trojga, trener kolarstwa i łyżwiarstwa, który współzawodniczył w zawodach na lodowisku „Bajka” w czasach jego największej świetności.

Akcentem, który zakończył V Memoriał im. Władysława Żurowskiego było ogłoszenie wyników sportowej rywalizacji oraz nagrodzenie zwycięzców.

To był dzień pełen wspomnień, niezwykłych wrażeń i emocji, którym towarzyszyły spotkania z wyjątkowymi ludźmi. Niezwykły dzień, który przede wszystkim pozwolił uwierzyć, że człowiek jest miarą wszechrzeczy, a ciężką pracą i z głową pełną marzeń  z pewnością sięgniemy gwiazd.

Ku ogromnej uciesze społeczności szkolnej wszyscy goście zgodnie stwierdzili, że świętowanie przebiegało w podniosłej i pełnej radości atmosferze, której autorami byli nie tylko zaangażowani w przygotowania nauczyciele, ale przede wszystkim uczniowie – to dla nich i z ich ogromnym udziałem – dzięki ich kompetencjom i talentom – udało się zorganizować tak piękne i niezapomniane wydarzenie.

 

Magdalena Nyga, Mariola Zdancewicz


WYRÓŻNIENIE UCZNIÓW ZA WYNIKI W NAUCE I OSIĄGNIĘCIA SPORTOWE 
W I PÓŁROCZU ROKU SZKOLNEGO 2013/2014


W dniu 19 lutego 2014 roku podczas Gali osiągnięć, będącej ważnym punktem okolicznościowej akademii Święta Szkoły, nastąpiło uroczyste wręczenie odznak wzorowego ucznia i stypendiów motywacyjnych za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe. Odznaki wzorowego ucznia otrzymali uczniowie, którzy w I półroczu roku szkolnego 2013/2014 uzyskali średnią ocen z zajęć edukacyjnych minimum 4,75 i co najmniej bardzo dobre zachowanie. Stypendia motywacyjne za wyniki w nauce otrzymali uczniowie, którzy uzyskali średnią ocen co najmniej 5,3 i co najmniej bardzo dobre zachowanie, zaś stypendia za osiągnięcia sportowe otrzymali uczniowie, którzy osiągnęli wysokie wyniki we współzawodnictwie sportowym na szczeblu co najmniej międzyszkolnym.

Rangę wydarzenia podkreśla fakt, iż uczniowie otrzymali gratulacje i wyróżnienia z rąk dostojnych gości: Wacława Olszewskiego – burmistrza Olecka, Wojciecha Kowalewskiego, byłego reprezentanta Polski w piłce nożnej, licencjonowanego trenera UEFA A oraz Vladimira Burila, utytułowanego mistrza sportu w hokeju.

Poniżej fotorelacja i wykaz wyróżnionych uczniów:

STYPENDIA MOTYWACYJNE ZA WYNIKI W NAUCE OTRZYMALI UCZNIOWIE:

1. Barbara Kamińska – II b

2. Marta Kisielewska – I d

STYPENDIA ZA OSIĄGNIĘCIA SPORTOWE OTRZYMALI UCZNIOWIE:


1. Justyna Kempisty – III d

2. Anna Szwędrys – III d

3. Marek Konopko – I a

4. Michał Złotnik- I a

5. Martyna Kapuścińska – I a

6. Klaudia Kapuścińska – I a

7. Hubert Brogowski – III a

8. Piotr Wiktorzak – I a

ODZNAKĘ WZOROWEGO UCZNIA OTRZYMALI UCZNIOWIE:

Klasa I:

1. Kamil Złotnik

2. Klaudia Kapuścińska

3. Julita Milewska

4. Agata Bielenica

5. Marta Kisielewska

6. Maciej Marchewka

7. Aleksandra Mrozowska

8. Martyna Sobczak

9. Weronika Drobiszewska

10. Magdalena Motulewicz

11. Weronika Justyna Rudzińska

Klasa II:


 

1. Aleksandra Kalicka

2. Urszula Tomczyk

3. Zuzanna Bubrowska

4. Barbara Kamińska

5. Natalia Brodowska

6. Lidia Filon

7. Maja Katarzyna Kłoczko

8. Kinga Kondracka

9. Laura Stankiewicz

Klasa III:


 

1.Sara Maria Motulewicz

2. Paweł Sadowski

3. Mateusz Michał Ryszkiewicz

4. Anna Jessica Wasilewska

5. Konrad Kozłowski


 

Spotkanie z Mistrzami Sportu
w dniu 19 lutego 2014 roku.

fot. W. Jegliński

Wojciechem Kowalewskim - piłkarzem, byłym reprezentantem Polski, licencjonowanym trenerem UEFA B. W swojej karierze piłkarskiej reprezentował barwy czołowych klubów polskich i zagranicznych, takich jak: Legia Warszawa, Szachtar Donieck czy Spartak Moskwa.

Vladimírem Búřilem - hokeistą, byłym reprezentantem Słowacji, uczestnikiem Igrzysk Olimpijskich w Lillehammer z 1994 roku oraz Młodzieżowych Mistrzostw Świata. W swojej karierze zdobył dwukrotne Mistrzostwo Słowacji, Mistrzostwo Węgier oraz dwukrotne Mistrzostwo Polski.

Spotkanie z Mistrzami Sportu rozpoczęło się od powitania naszych gości brawami i zaproszenia przez Panią Dyrektor wszystkich zgromadzonych do niecodziennej lekcji sportu opartej na doświadczeniu Mistrzów. Gdy oklaski ucichły Wojciech Kowalski i Vladimir Buril zajęli swoje miejsca. Na sali zapanował spokój, ułatwiający mówienie naszym gościom. Jako pierwszy głos zabrał były piłkarz – Wojciech Kowalewski.

Sportowiec opowiedział przybyłym o swojej historii z piłką nożną. Dowiedzieliśmy się, że pan Wojciech, gdy był młody, w cale nie okazywał talentu do gry w piłkę, jednak jego determinacja przeważyła nad podjęciem decyzji o zostaniu zawodowym zawodnikiem. „Sport uczy dyscypliny i systematyczności” – powiedział piłkarz. „Sport jest nieodzownym elementem naszego codziennego życia” – dodał sportowiec. Jednak najbardziej zapamiętam słowa: „Przede wszystkim zachęcam was do marzeń, chciejcie marzyć, miejcie tę odwagę” – owe budujące przesłanie na pewno utkwiło w głowach wszystkich uczniów. Uważam, że piłkarz idealnie przemówił do młodzieży, nasycając ją wiarą spełnianie własnych marzeń.

Mistrz hokeja – Vladimir Buril – również przybliżył historię swojej sportowej kariery, dowiedzieliśmy się, że hokeista swoją przygodę z krążkiem rozpoczął już w wieku 4 lat i od tego czasu sukcesywnie dążył do osiągnięcia perfekcji w dyscyplinie, która go zafascynowała. Nasz gość opowiedział także o najważniejszych meczach w jego życia i wspomniał, że pierwszymi łyżwami przez niego założonymi były figurówki – dopiero później przerzucił się na łyżwy hokejowe.

Gdy mistrzowie sportu skończyli swoje opowieści, przyszedł czas na pytania od publiczności, z których między innymi dowiedzieliśmy się, że pan Wojciech Kowalewski niedługo zacznie pisać książkę, a pan Vladimir Buril nigdy nie słyszał o hokeju na trawie.

Zaszczyceni obecnością Mistrzów Sportu – ludzi sukcesu – uczniowie, pożegnali wyjątkowych gości gromkimi brawami. Chętni mogli jeszcze zdobyć autografy od sportowców. Sądzę, że wszyscy uczniowie byli pod ogromnym wrażeniem spotkania z wybitnymi osobowościami i na długo pozostanie ono w ich pamięci.

Weronika Gałaszewska kl. I c



Fotorelacja z V Memoriału im. Władysława Żurowskiego

fot. M. Mularczyk, W. Bukpaś

V Memoriał im. Władysława Żurowskiego, w ramach którego odbył się „Zimowy Międzygimnazjalny Turniej Łyżwiarski” oraz trening hokeja po mistrzowsku z udziałem zawodników i kibiców.

 

W wyniku rywalizacji sportowej drużyny zajęły następujące miejsca:

I – Gimnazjum nr 2 w Olecku

II – Zespól Szkół w Judzikach

III – Gimnazjum nr 1 w Olecku

IV – Zespól Szkół w Babkach Oleckich


Działaniami towarzyszącymi uroczystym obchodom Święta Szkoły były zadania artystyczne integrujące społeczność szkolną, skierowane do uczniów klas I-III i realizowane w formie pracy grupowej przez przedstawicieli poszczególnych klas.

„Marzeniem sięgać gwiazd” - celem działania było zaangażowanie uczniów na rzecz promocji dokonań Mikołaja Kopernika oraz propagowanie wiedzy na temat Polskiego Dziedzictwa Narodowego w ramach międzynarodowego projektu Comenius „Uczenie się przez całe życie”.

Uczniowie pracowali nad ozdobieniem liter składających się na hasło znane wszystkim z hymnu szkoły: „Marzeniem sięgać gwiazd”. Efekty swojej pracy zaprezentowali podczas uroczystej Gali Osiągnięć.

Zwycięzcami okazali się być:

I miejsce – uczniowie oddziału II a

II miejsce – uczniowie oddziału I f

III miejsce – uczniowie oddziału III e

wyróżnienie – uczniowie oddziału III b

 

„Hasło kibica” - celem działania było twórcze zaangażowanie uczniów w dopingowanie rówieśników podczas zawodów organizowanych w ramach V Memoriału im. Władysława Żurowskiego, a także promocja zdrowego stylu życia i propagowanie sportów w związku z udziałem szkoły w ogólnopolskiej akcji „Ćwiczyć każdy może” realizowanej w ramach programu ministerialnego „Rok szkoły w ruchu”.

Komisja konkursowa wytypowała najciekawsze transparenty i postanowiła przyznać:

I miejsce – uczniom oddziału III d

II miejsce – uczniom oddziału I d

III miejsce – uczniom oddziału II d

– Zespołowa praca przebiegała w miłej atmosferze, bardziej niż na konkurowaniu ze sobą, zależało nam na integracji i aktywnym wykorzystaniu danego nam czasu. Uważam, że powierzone nam zadania nie tylko pobudziły naszą wyobraźnię i kreatywność, ale i były doskonałą rozrywką dla każdego z uczestników działań – podsumowuje Julita Milewska, kl. I c.

 

Magdalena Nyga

Zmieniony: poniedziałek, 24 lutego 2014 20:11