Strona Główna

MPKZ-P

Archiwum





"Polska ciernista wolność..." PDF Drukuj Email
piątek, 12 listopada 2010 15:18

    
fot. E. Tokajuk,                                        fot. M. Mularczyk

 

Polska ciernista wolność


Dnia 10 listopada 2010 roku w Regionalnym Ośrodku Kultury "Mazury Garbate" w Olecku, młodzież Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku przedstawiła całej społeczności miejskiej, władzom miasta, montaż słowno-muzyczny pt.: "Polska ciernista wolność" z okazji 92 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.


Już w hollu, dyrekcja, nauczyciele i uczniowie samorządu uczniowskiego naszego gimnazjum witali przybyłych na tę uroczystość gości, przypinając w klapę biało-czerwone kotyliony.


Spektakl rozpoczął się o godzinie 17.00. Gości przywitała i zaprosiła do obejrzenia montażu p. Agnieszka Śnieżyńska nauczycielka jęz. polskiego. "Wolność nie jest darem, ma krople potu na czole". Tym cytatem przywołała słowa Zbigniewa Jerzyny. Wolność nie przychodzi sama. My musimy o nią walczyć, nie tylko w czasach zniewolenia, ale i teraz kiedy jesteśmy krajem niepodległym. "Wolność to nie samowola, ale jest to zadanie stojące przed każdym człowiekiem, wymagające przemyśleń, rozwagi, umiejętności wyboru, decydowania" te słowa kiedyś na temat wolności wypowiedział ks. Jerzy Popiełuszko - kontynuowała p. Agnieszka.

 

 

 

Następnie młodzież występująca przypomniała w swoim spektaklu najważniejsze wydarzenia z historii Polski, od rozbiorów po zajścia w stoczni gdańskiej. Obserwując widownię można było zauważyć łzy wzruszenia. Widocznie gra gimnazjalistów sprawiła, iż widz poczuł atmosferę, wczuł się w emocje jakie towarzyszyły Polakom w różnych momentach walki o wolność. Montaż zakończono piosenką Jana Pietrzaka "Żeby Polska była Polską", którą wykonała nasza absolwentka Marta Ulikowska.


Po zakończeniu spektaklu zabrał głos p. Wacław Olszewski - burmistrz miasta Olecko, który mówił o rozbiorach, powstaniach, o roku 1918 i tych którzy polegli za Ojczyznę. Następnie bardzo serdecznie podziękował występującej młodzieży, dyrekcji szkoły, nauczycielom, którzy przygotowali młodzież do spektaklu. Na koniec młodzież wraz z całą publicznością zaśpiewała refren piosenki Jana Pietrzaka "Żeby Polska...". Widzowie gromkimi brawami wynagrodzili występujących. To była naprawdę żywa lekcja historii. Dzięki temu uczniowie mogli kształcić umiejętność dostrzegania charakterystycznych cech kraju ojczystego, a także umacniać i pogłębiać postawy patriotyczne. Na tym młodzież występująca nie zakończyła swoich zmagań.

 

Na prośbę władz miasta wystawiliśmy swój program artystyczny jeszcze dwukrotnie. Dnia 12 listopada o godz. 9.30 w sali ROK-u obejrzała nasz montaż młodzież ze szkół miejskich i gminnych, a o godz.11.30 cała społeczność naszego gimnazjum. Wszystkim nasz występ się bardzo podobał. Pani dyrektor Anna Siemiatycka podziękowała występującej młodzieży, a w swoim wystąpieniu podkreśliła, iż nowoczesny patriotyzm musi być zakorzeniony w przeszłości, a naszą przyszłość winniśmy budować na wartościach kultywowania i pielęgnowania wolności, miłości do ojczyzny, pamięci i prawdzie. Na koniec skierowała wielkie wyrazy uznania i wdzięczności do grona nauczycieli zaangażowanych w realizację projektu do p. A. Śnieżyńskiej, p. A. Kaczor, p. B. Makoli, p. K. Gajdemskiej. Po wspólnym odśpiewaniu refrenu piosenki Jana Pietrzaka "Żeby Polska..." w skupieniu wyruszyliśmy na zajęcia do szkoły.

 

Bogumiła Makola

 

 

 

 


Zmieniony: piątek, 19 listopada 2010 00:06