Strona Główna

MPKZ-P

Archiwum





Dzień Edukacji Narodowej PDF Drukuj Email
piątek, 15 października 2010 15:31


fot. M. Mularczyk

 

Wyjątkowo uroczysty DEN

w Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika

Dzień Edukacji Narodowej w naszym gimnazjum obchodzimy zawsze wyjątkowo. 14 października był dla nas szczególny jeszcze z jednego powodu-gościliśmy w szkole delegację Polonii rosyjskiej z Ufy i Minusińska.

Już o 8.00 wychowawcy spotkali się w salach lekcyjnych ze swoimi uczniami. Gimnazjaliści obdarowali pedagogów kwiatami oraz podziękowali za trud i zaangażowanie włożone w ich edukację. Następnie o 8.30 rozpoczęła się w sali gimnastycznej uroczysta akademia prowadzona przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego-Agnieszkę Jankowską ( IIIc ) oraz Adriannę Jańczuk ( IIb ), podczas której p. Anna Dorota Siemiatycka wygłosiła przemówienie oraz wręczyła nagrody dyrektora zasłużonym nauczycielom i pracownikom administracji i obsługi. Po p. dyrektor najserdeczniejsze życzenia z okazji DEN złożył przewodniczący Samorządu Uczniowskiego-Jakub Dziubiński , a następnie p. Joanna Łabanowska-przewodnicząca Szkolnej Rady Rodziców. Następnie odbyła się część artystyczna, którą przygotowali uczniowie klasy IIIe pod kierunkiem wychowawczyni p. Agnieszki Kowalewskiej. W spektaklu ?Dziady anno domini, czyli koszmarny sen znękanego nauczyciela ? gimnazjaliści w przezabawny sposób zaprezentowali galerię uczniowskich typów, z którymi muszą mierzyć się na lekcjach pedagodzy.

 

 

W dalszej części obchodów DEN niestety nie mogła brać udziału p. dyrektor, gdyż musiała udać się do Olsztyna w celu odebrania zaszczytnej nagrody przyznanej przez ministra - Medalu Komisji Edukacji Narodowej. Serdecznie gratulujemy.

Po zakończeniu uroczystości w sali gimnastycznej przedstawiciele klas wraz z opiekunami udali się do ROK-u , gdzie obejrzeli koncert zespołu polonijnego "Czerwone Jagody" z Minusińska, który wykonał polskie, rosyjskie i chakaskie pieśni. W tym czasie pozostała część społeczności szkolnej przygotowywała się w gimnazjum do przyjęcia zaproszonych gości.

O godz. 12.00 rozpoczęła się w naszej szkole konferencja pt. ?Możliwości współpracy i pracy w ośrodkach polonijnych na świecie?, w której wzięła udział Polonia rosyjska, przedstawiciele oleckich władz oświatowych i samorządowych oraz nauczyciele ze szkół gminy Olecko. Podczas tej części uczestnicy z zainteresowaniem wysłuchali kilku wykładów m.in.: dyrektora Zespołu Szkół w Judzikach- Andrzeja Malinowskiego (?Nauczanie języka polskiego w Rosji? ), prezesa Polonii Chakasji (Rosja, Syberia) - Sergiusza Leończyka ( ?Sytuacja Polonii w Rosji? ), dyrektor Zespołu Szkół dla Dzieci Obywateli Polskich Czasowo Przebywających za Granicą Magdaleny Bogusławskiej i konsultanta Zespołu ds. Polonii Szkół Polskich za Granicą w Warszawie Mariusza Wychódzkiego (?Możliwości współpracy i pracy w ośrodkach polonijnych na świecie?), zastępcy dyrektora Biura Polonijnego Kancelarii Senatu Romualda Łanczkowskiego (?Pomoc Polakom zamieszkałym za granicą w zachowaniu ich związków z narodowym dziedzictwem kulturowym?). Na zakończenie konferencji głos zabrał pan Jerzy Lewicki z Kołobrzegu z Zarządu Głównego Związku Sybiraków, który opowiedział o swoim zesłaniu na Syberię w latach czterdziestych. Po prelekcjach odbyła się degustacja dań kuchni baszkirskiej przygotowanych przez gości z Ufy i Minusińska, podczas której można było skosztować pysznych pierogów z ziemniakami i kaszą jęczmienną, tradycyjnej zupy baszkirskiej, blinów, minizakąsek czy potrawy ?Baszkirskie cudo?.

Po konferencji zaproszono przedstawicieli Polonii rosyjskiej oraz delegacje z Warszawy do obejrzenia prezentacji multimedialnej prezentującej nasze gimnazjum. Następnie goście mieli okazję wziąć udział w spotkaniu artystycznym przygotowanym przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem nauczycieli-p. D. Włodarskiej, p. R. Lau, p. B. Makoli, p. K. Kozłowskiej oraz p. K. Gajdemskiej, podczas którego gimnazjaliści recytowali poezję po polsku i rosyjsku, śpiewali polskie pieśni patriotyczne oraz zaprezentowali polski taniec ludowy-krakowiak. Po części artystycznej i poczęstunku pożegnano gości i wręczono im symboliczne pamiątki. Na tym zakończyliśmy ten pełen wrażeń i wzruszeń Dzień Edukacji Narodowej.

Jolanta Jeleniewicz

Renata Kołdys

 

 

 

Zmieniony: niedziela, 31 października 2010 21:40