Wizyta młodzieży w Świerku PDF Drukuj Email
czwartek, 14 października 2010 12:30

fot. M. Domoradzka

Lekcja z fizyki jądrowej

Dnia 11 października 2010 roku uczniowie klas drugich Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku uczestniczyli w wyjeździe do Świerku, który został zorganizowany w ramach projektu "Mały Archimedes". W wycieczce wzięło udział 16 uczniów naszej szkoły oraz trzech nauczycieli.

Naszym celem był Instytut Badań Jądrowych im. Andrzeja Sołtana, w którym odbyły się wykłady na temat fizyki jądrowej. Na początku wysłuchaliśmy informacji o reaktorach jądrowych. Wykładowca bardzo ciekawie opowiadał o sposobie pozyskiwania ogromnej ilości energii cieplnej z uranu. Kolejny wykład dotyczył różnych rodzajów fal. Dowiedzieliśmy się również, jak na nasze zdrowie wpływają najmniej szkodliwe fale - radiowe oraz jak uchronić się przed tymi najniebezpieczniejszymi ? gamma. Najbardziej jednak zaintrygował nas fakt, że powszechnie uważane za bardzo niebezpieczne elektrownie jądrowe nie szkodzą nam, a co ciekawsze promieniowanie gamma potrafi wyleczyć nowotwór. Wykładowca wytłumaczył nam również, jakie zabezpieczenia są stosowane w elektrowni i dlaczego, będąc nawet oddaleni od niej 100m, jesteśmy całkowicie bezpieczni. Na koniec mieliśmy okazję zobaczyć z bliska jedyny w Polsce reaktor jądrowy- "Maria" .

Była to na pewno niezapomniana oraz bardzo kształcąca wycieczka.

Emilia Szyłak, Żaneta Tyszlak kl. IIa

Zmieniony: niedziela, 17 października 2010 23:45