Urząd Miasta Olecko
INFORMACJE UCZNIOWIE KADRA HISTORIA REKRUTACJA
Biblioteka
Świetlica
Stołówka
Sport
Biuletyn Informacji Publicznej
Powrót
INFORMACJE

 

Szkolna loteria fantowa

W ramach zbiórki funduszy na sztandar Gimnazjum nr 2 w Olecku oraz tablicę pamiątkowa na terenie naszej szkoły przeprowadzono loterię fantową.


Koncert edukacyjny

W dniu 19.05.1008r. został przedstawiony koncert edukacyjny w szkole muzycznej I st. im. I. J. Paderewskiego dla uczniów różnych szkół. Nasza szkoła brała w tym czynny udział pod opieką:

2g- p. Maciej Mularczyk

2b- p. Beata Kozłowska

2a- p. Justyna Waszkiewicz

1a- s. Dorota Gnutek

Koncert odbył się w na prawdę miłej atmosferze, wszyscy świetnie się bawili.


Kino


Bierzmowanie

13 maja 2008r. odbyło się bierzmowanie klas III w Kościele NMP w Olecku.


Spotkanie z biskupem

13 maja 2008r. naszą Parafię odwiedził biskup Romuald Kamiński. Około godziny 10.30 odbyło się spotkanie biskupa z wszystkimi uczniami na Sali gimnastycznej. Przywitaliśmy go piosenką „Bądź pozdrowiony gościu nasz”, której nauczyła nas s. D. Gnutek. Podczas spotkania zadawane były pytania, które wcześniej pisaliśmy na lekcjach Religii.


"Z Europą za pan brat"

Dnia 8 maja 2008r. o godz. 12.00 w auli Gimnazjum nr 2 w Olecku odbył się IV powiatowy Turniej Wiedzy o Europie dla gimnazjalistów "Z Europą za pan brat" pod honorowym patronatem Rektora Wszechnicy Mazurskiej w Olecku. Organizatorami tego konkursu byli: p. Grażyna Olszewska, oraz p. Wojciech Jegliński. Uczestnikami były szkoły tj. Gimnazjum w Kowalach Oleckich, Gimnazjum nr 1 w Olecku, Społeczne Gimnazjum "STO" w Olecku i Gimnazjum nr 2 w Olecku. Było wiele konkurencji m. in. "Jaka to melodia?", "O kim mowa?", a także "Jaki to region?". Pierwsze miejsce w tym konkursie zajęło Gimnazjum w Kowalach Oleckich, 2 miejsce - Społeczne Gimnazjum "STO" w Olecku, a 3 miejsce przypadło Gimnazjum nr 2 w Olecku. Laureaci otrzymali puchary, książki oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez rektora WM.


Uroczystości miejskie z okazji Święta Konstytucji 3 Maja


Apel zdawczo-odbiorczy

Dnia 30 kwietnia 2008r. odbył się uroczysty apel z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Część artystyczną zorganizowali p. J. Jeleniewicz oraz p. K. Wiśniewski. Po przedstawieniu odbył się apel podsumowujący miesiąc kwiecień. Przygotowały go klasy I F i II F.


Zbiórka funduszy na sztandar

27 kwietnia rozprowadzano cegiełki na zakup sztandaru Gimnazjum nr 2 w Olecku w parafii pw. Podwyższenia Krzyża.


Egzamin Gimnazjalny 2008

W dniach 22 i 23 kwietna 2008r. odbył się egzamin gimnazjalny. Uczniowie klas trzecich w 1 dniu pisali test z części humanistycznej, a w kolejnym matematyczno-przyrodniczej. Mamy nadzieje, że wszyscy osiągną maksymalną ilość punktów.


UWAGA !!!

Uczniowie klas III zdający egzamin gimnazjalny
22 i 23 kwietnia 2008r.

zgłaszają się na egzamin o godz. 8.00 i oczekują na wprowadzenie do sali egzaminacyjnej wskazanej na liście.

Egzamin w obu częściach rozpoczyna się o godz. 9.00

W tych dniach obowiązuje:

- bezwzględny zakaz wnoszenia urządzeń telekomunikacyjnych,

- odświętny strój.

Do sali egzaminacyjnej wchodzimy z niezbędnymi przyborami szkolnymi
za okazaniem legitymacji uczniowskiej.

Uczniowie klas I-II w dniu egzaminu 22 i 23 kwietnia 2008r. nie przychodzą do szkoły.


Zielona szkoła Gimnazjum nr 2 w Olecku

Już po raz drugi w bieżącym roku szkolnym 2007/2008 uczniowie Gimnazjum nr 2 w Olecku mieli okazję uczestniczyć w zajęciach „zielonej szkoły” zorganizowanych przez Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku. W dniach 16 -18 kwietnia 2008 roku 30 gimnazjalistów pod opieką nauczycieli geografii p. Grażyny Olszewskiej i p. Wojciecha Jeglińskiego przebywało w Ośrodku Szkoleniowo - Wypoczynkowym ZHP ,,Perkoz’’ koło Olsztynka. Nasz pobyt sfinansowany został przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. W „zielonej szkole” brały udział również grupy z gimnazjów z Ełku i Gołdapi.

Odbyte zajęcia pozwoliły nam bliżej poznać środowisko lasu jak też różnorodność zadań związanych z pracą leśnika. Praktyczna ocena czystości wody jeziora uświadomiła nam, jak istotnym zagadnieniem jest dbanie o czystość wód.

W trakcie wycieczki rowerowej odkrywaliśmy rzeźbę polodowcową terenu oraz proces zarastania jeziora. Bieg na orientację pozwolił nam doskonalić umiejętność czytania mapy w odpowiednio krótkim czasie. Były też chwile na wspólną taneczną zabawę.

W ciągu 2 dni zajęć zyskaliśmy dodatkową wiedzę o bogactwie otaczającej nas przyrody i świadomość odpowiedzialności za nią.

Sylwia Ciruszys, klasa I f Gimnazjum nr 2 w Olecku


Loteria fantowa 2008

W ramach zbiórki funduszy na sztandar Gimnazjum nr 2 w Olecku oraz tablicę pamiątkowa poświęconą patronowi szkoły Mikołajowi Kopernikowi zespół zadaniowy "Moja nitka w sztandarze" zorganizował 20 kwietnia 2008r. loterię fantową dla mieszkańców miasta Olecka.


Targi Edukacyjne 2008

Dnia 16 kwietnia uczniowie klas III naszego gimnazjum udali się do ZSLiZ          w Olecku na TARGI EDUKACYJNE oleckich szkół ponadgimnazjalnych. Podczas trwania targów przechodząc między stoiskami można było porozmawiać           z uczniami i nauczycielami z poszczególnych szkół, zapoznać się z oferowanymi kierunkami, uzyskać informacje na temat rekrutacji. Do podjęcia nauki w szkołach zachęcali uczniowie podczas prezentacji artystycznych.


Uwaga !

Informujemy, iż nastąpiła zmiana restauracji, w której odbędzie się Bal Przyjaciół Dwójki

Obecnie bal organizujemy w ,,COLLOSEUM”


Hymn szkoły

Dnia 20 lutego rozstrzygnięty została konkurs na hymn szkoły. Nie przyznano pierwszej nagrody tylko trzy wyróżnienia. Komisja konkursowa podjęła decyzje, że osoby wyróżnione wspólnie opracują ostateczną wersję hymnu. 8 kwietnia spotkały się następujące osoby: Katarzyna Jadeszko, Żaneta Tusznio, Karolina Galicka - klasa IIIg; Robert Wasilewski, Kamil Kramkowski - kl. IIIh i napisały niżej zaprezentowany tekst hymnu Gimnazjum nr 2. Nad całością prac związanych z tworzeniem hymnu czuwali: p. Elżbieta Borys, p. Katarzyna Kozłowska i p. Szymon Westfalewicz.

Tekst hymnu szkoły.


Egzamin praktyczny na kartę motorowerową

odbędzie się 16 kwietnia (środa) o godz. 14.30. Do egzaminu mogą przystąpić uczniowie, którzy zaliczyli egzamin teoretyczny i posiadają pisemną zgodę rodziców. Proszę przyprowadzić pojazdy.

Marta Spisak


OGÓLNOSZKOLNE SPOTKANIE Z RODZICAMI

odbyło się 8 kwietnia 2008r.

Przedstawiono lokalny rynek pracy oraz możliwości zatrudnienia w przyszłości absolwentów szkół ponadgimnazjalnych.

Przedstawienie i omówienie wyników próbnego egzaminu gimnazjalnego.


Wszystkim sympatykom naszego gimnazjum, nauczycielom, rodzicom i uczniom

Życzenia Radosnych Świąt Wielkanocnych wypełnionych nadzieją budzącej się do życia wiosny i wiarą w sens życia. Pogody w sercu i radości płynącej z faktu Zmartwychwstania Pańskiego.


SZKOLNE ELIMINACJE KONKURSU BEZPIECZEŃSTWO RUCHU DROGOWEGO

Dnia 19 marca odbyły się szkolne eliminacje konkursu Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego. W konkursie wzięło udział 28 uczniów naszej szkoły, którzy posiadają kartę rowerową. Organizatorem konkursu była p. Marta Spisak.


Apel wielkanocny

Dnia 19.03.08r. odbył się apel przybliżający treści związane z czasem Wielkiego Postu i Wielkanocy. Części artysrtyczna została przygotowana prze klasę 2b pod kierunkiem s. Celiny wraz z s. Dorotą. Podczas apelu przedstawione były również informacje z życia szkoły m.in. odbyło się rozdanie nagród za udział w konkursach, tę część przygotowała klasa 1e i 2e pod kierunkiem p. Grażyny Olszewskiej i Aliny Kalinowskiej.

Angelika Ciesnowska, Paulina Jaroc kl. IIc


"Kangur 2008"

Dnia 27.03.08r. (czwartek) w auli o godz. 8.30 odbędzie się KONKURS MATEMATYCZNY "KANGUR 2008".

Uczestnicy na konkurs przynoszą długopis z czarnym wkładem!

Organizatorzy.


"Ośmiu wspaniałych"

W dniu 17 marca w poradni psychologiczno-pedagogicznej w Ełku odbyło się rozstrzygnięcie Konkursu „Ośmiu wspaniałych” - czyli wolontariusza roku 2007 z powiatu ełckiego. Brała w nim udział również nasza uczennica Joanna Mackiewicz, która współpracuje z wolontariatem Caritas Diecezji Ełckiej. Z pośród 10 finalistów wyłoniono 1 zwycięzcę oraz wyróżniono 2 wolontariuszy. Wśród wyróżnionych znalazła się także Joasia, której serdecznie gratuluję i życzę dalszego zapału do bezinteresownej pracy na rzecz ludzi potrzebujących pomocy. Patronat nad konkursem objął Starosta Ełcki pan Krzysztof Piłat, który laureatce oraz osobą wyróżnionym wręczył nagrody i pamiątkowe dyplomy.

s. Dorota Gnutek -opiekun SKC


  "Żywa lekcja historii"

Dnia 12.03.08r. odbyły się "Żywe lekcje historii" "Rzym" i 'Wojny polsko-szwedzkie", które pozwoliły nam bliżej przyjrzeć się sposobom walki, uzbrojeniu w tym okresie.


Dnia 3 marca odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na gazetkę ścienną ,,Nasz patron - Mikołaj Kopernik”.

Komisja w składzie:

p. Maria Kłosińska

p. Maria Kulikowska

p. Mikołaj Kierdelewicz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po obejrzeniu 18 klasowych gazetek ściennych przyznała następujące miejsca:

I. 1e,  II. 2b,  III. 3b,  IV. 1c, 3h,  V. -,  VI. 2c,  VII. 3g, VIII. 2e,  IX. 2d,  X. 2a,  XI. 3c,  XII. 3g,  XIII. 1d,  XIV. 3a,  XV. 3e,  XVI. 3f,  XVII. 1a,  XVIII. 1f

 


Harmonogram zajęć podczas

Rekolekcji Wielkopostnych

w dniach: 10 - 12 marca 2008r.

 

Poniedziałek - 10.03.2008r.

8.00 - sprawdzenie obecności i przygotowanie się do wyjścia

ok. 8.15 - wyjście do Kościoła pod opieką nauczyciela

8.30 - 9.30 - Msza Św. dla młodzieży gimnazjum

ok. 9.40 - powrót do szkoły pod opieką nauczyciela

od 9.50 - zajęcia lekcyjne wg planu

 

Wtorek - 11.03.2008r.

8.00 - sprawdzenie obecności i przygotowanie się do wyjścia

ok. 8.15 - wyjście do Kościoła pod opieką nauczyciela

8.30 - 9.30 - Msza Św. dla młodzieży gimnazjum

ok. 9.40 - powrót do szkoły pod opieką nauczyciela

od 9.50 - zajęcia lekcyjne wg planu

 

Środa - 12.03.2008r.

8.00 - sprawdzenie obecności i przygotowanie się do wyjścia

ok. 8.15 - wyjście do Kościoła pod opieką nauczyciela

8.30 - 9.30 - Msza Św. dla młodzieży gimnazjum

ok. 9.40 - powrót do szkoły pod opieką nauczyciela uczącego

od 9.50 - zajęcia lekcyjne wg planu

 

PRZYDZIAŁ OPIEKUNÓW (.doc)


 

Szkolny Konkurs Wiedzy o Mikołaju Koperniku


Rozstrzygniecie Konkursu na prezentację multimedialną

Dnia 19 lutego 2008r. o godz. 13.00 w auli szkolnej odbył się turniej wiedzy o Mikołaju Koperniku wzięło w nim udział 5 drużyn klasowych (kl. IIb, IIc, IIIe, IIIg, IIIh). Po zaciętych zmaganiach zwyciężyła drużyna klasy IIIg w składzie: Magda Radzaj, Emilia Rejszel, Marta Gryglas. Nad prawidłowym przebiegem turnieju czuwała w składzie: p. Katarzyna Janczewska - przew. Rady Rodziców, p. Mikołaj Kierdelewicz - nauczyciel fizyki, p. Jolanta Jeleniewicz - nauczyciel historii oraz przedstawiciel SU - Juzstyna Laszkowicz. Organizatorami byli: pan Wojciech Jegliński pani Grażyna Olszewska, p. Alina Kalinowska oraz pan Konrad Wiśniewski, p. Paweł Karandziej.

Rozstrzygnięcie konkursu na Prezentację Multimedialną Mikołaj Kopernik - jego życie i praca oraz działalność publiczna i naukowa nastąpiło 18 lutego 2008r. w Gimnazjum nr 2 w Olecku. Na konkurs wpłynęło 10 prac.

Postanowiono przyznać następujące miejsca:

I - nie przyznano

II - Marlena Mejsak z kl. 3d

III - Emilia Rejszel z kl. 3g

III - Dawid Jachimski i Piotr Kulikowski z kl. 3e


Walentynki 2008

Czwartek 14 lutego - tego dnia odbyły się Walentynki w Gimnazjum nr 2. Przez cały dzień czynna była Poczta Walentynkowa, którą zorganizował SU. Uczniowie roznosili po klasach kartki z życzeniami lub miłosnymi wyznaniami i wierszykami, które wcześniej były wrzucane do skrzynki, Dzień Świętego Walentego w naszej szkole należał do jak najbardziej udanych.


Apel zdawczo - odbiorczy


Dzień otwarty ZST


Konkurs Recytatorski "Poeci Pogranicza Warmii, Mazur i Suwalszczyzny"


Próbny Egzamin Gimnazjalny klas III


Spotkanie ze sportowcem Wojciechem Fortuną

Dnia 6 lutego w naszej szkole gościł Wojciech Fortuna - Mistrz Polski w skokach narciarskich, zdobywca pierwszego złotego medalu dla Polski na zimowej olimpiadzie w Sapporo(1972r.).


Świętokrzyski Park Narodowy w Gimnazjum nr 2

w Olecku

 

Dnia 12 lutego 2008r. Gimnazjum nr 2 w Olecku gościło przedstawicieli Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Pracownicy parku przeprowadzili 2 lekcje, w czasie których zapoznaliśmy się z ekosystemem Gór Świętokrzyskich, jednych z najstarszych gór Europy.

Historia ochrony tego zakątka Polski o wyjątkowych walorach przyrodniczych ma długoletnią tradycję. Już w 1908 roku podejmowane są pierwsze próby objęcia ochroną Łysogór. 1920 roku powstaje na obszarze Gór Świętokrzyskich pierwszy rezerwat. W następnych latach ochroną rezerwatową obejmowane są kolejne fragmenty. Do 1939 roku obszar chroniony wynosi 1347ha i stanowi trzon przyszłego parku narodowego. Świętokrzyski Park Narodowy zostaje oficjalnie utworzony w 1950 roku i w jego skład wchodzą: Pasmo Łysogórskie, Chełmowa Góra i Dolina Wilkowska. W 1996 roku obszar ŚPN zostaje powiększony o wschodnią część Pasma Klownowskiego Klownowskiego kompleks Zapusty.

W trakcie spotkania dowiedzieliśmy się, że pojęcie Gołoborza Świętokrzyskiego oznacza charakterystyczne rumowisko skalne nadające krajobrazowi unikatowy charakter.

Wiemy też, że większość parku zajmują lasy jodłowe i bukowe, a w niższych partiach pasm górskich występują bory sosnowe, bory mieszane sosnowo-dębowe z domieszką jodły, modrzewia, świerka i buka. Na obszarze ŚPN znajdują się obszary podlegające ochronie krajobrazowej, czynnej i ścisłej. Obszar ochrony ścisłej nie dopuszcza jakiejkolwiek ingerencji człowieka, pozostaje on pod wpływem swobodnego oddziaływania sił przyrody. W rozkładających się naturalnie drzewach żyją tutaj ciekawe gatunki takie jak np. ;

Chrząszcz, pachnąca dębowa oraz bliski wyginięciu dzięcioł biało grzbiety.

Tereny ŚPN stanowią wyśmienitą atrakcja turystyczną. Prowadzone są tam wszelkiego rodzaju eksperymenty, które mają za zadanie pomóc ludziom lepiej zrozumieć przyrodę.. Do dyspozycji odwiedzających oddane są liczne szlaki rowerowe i piesze. Możemy spotkać na nich różnorodne zabytki jak słynny Klasztor Benedyktów Świętokrzyskich XII wieku na Św. Krzyżu , w którym w okresie rozwoju ( XIII - X IV w.) powstały „Kazania Świętokrzyskie” i „ Pieśni Łysogórskie”. Kolejna znana atrakcją turystyczną są organizowane każdego roku pod koniec sierpnia tzw. Dymarki Świętokrzyskie, czyli pokazy wytopu żelaza. Lekcje o Świętokrzyskim Parku Narodowym były bardzo interesujące. Odbyły się w ramach stałej współpracy Gimnazjum nr 2 w Olecku z Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku.

Ewelina Kulbacka, klasa I c Gimnazjum nr 2 w Olecku

 


Połowinki 2008

W naszej szkole stało się tradycją, że uczniowie klas II wraz z rodzicami organizują zabawą połowinkową. W tym roku odbyła się ona 5 lutego. Gimnazjaliści bawili się doskonale, klimaty i stroje były iście karnawałowe!


PRÓBNY EGZAMIN GIMNAZJALNY

w GIMNAZJUM NR 2 w OLECKU

1. W dniach 12 i 13 lutego 2008r. odbędzie się próbny egzamin gimnazjalny dla uczniów klas trzecich Gimnazjum nr 2 w Olecku.

2. Dnia 12 lutego 2008r. (wtorek) klasy I-III realizują zajęcia zgodnie
z planem lekcji, z tym, że:

- o godz. 1200 uczniowie klas III przystępują do próbnego egzaminu gimnazjalnego w części humanistycznej, która trwa
2 godziny,

- po 4 lekcjach, o godz. 11:35 uczniowie klas I i II kończą zajęcia lekcyjne.

3. Dnia 13 lutego 2008r. (środa) o godz. 8:00 klasy III przystępują do próbnego egzaminu gimnazjalnego w części matematyczno-przyrodniczej, który trwa do godz. 10:00,

- po egzaminie klasy III realizują kolejne lekcje zgodnie
z tygodniowym planem zajęć,

- klasy I i II przychodzą do szkoły na godz. 10:50 i realizują zajęcia wg planu.

 

W tych dniach uczniowie dojeżdżający mają zapewnioną opiekę świetlicową.

Pozostali uczniowie mogą skorzystać z pracowni komputerowej oraz Centrum Informacji Multimedialnej w czytelni szkoły.

 

Prosimy trzecioklasistów, aby zaakcentowali uroczystym strojem (w tonacji biało-granatowo-czarnej) rangę próbnego egzaminu gimnazjalnego.


I etap Konkursu Wiedzy o Mikołaju Koperniku

       Dnia 11 stycznia 2008 roku odbył się I etap Konkursu Wiedzy o Mikołaju Koperniku. Wzięły w nim udział wszystkie oddziały klasowe naszego gimnazjum. Komisja konkursowa w składzie: p. Grażyna Olszewska, p. Konrad Wiśniewski,           p. Alina Kalinowska, p. Wojciech Jegliński, p. Paweł Karandziej do następnego etapu zakwalifikowała następujące klasy: 3e, 3h, 2b, 2c, 3g.

 


Zimowisko 2008


Konkurs na cegiełkę rozstrzygnięty

Dnia 9.01.2008 roku odbyło się ogłoszenie wyników konkursu grafiki komputerowej na cegiełkę "Mikołaj Kopernik - nasz patron". Na konkurs wpłynęło 20 prac. Laureatami konkursu zostali:

1. Piotr Grygo z kl. II "c"

2. Justyna Pławska z kl. II "a"

3. Robert Mrozowski z kl. II 'a"

4. Kaja Gierszewska z kl. II "a"

Cegiełki wykonane przez laureatów będą publikowane i rozprowadzane, a uzyskane fundusze zostaną przekazane na zakup sztandaru szkoły.


KANGUR 2008 !!!

 

Uczniowie, którzy chcą wziąć udział w konkursie matematycznym ,,KANGUR 2008”

wpłacają do nauczyciela matematyki lub organizatora konkursu 7 zł. Termin wpłaty 11.01.2008r.

 Organizator:

Marzena Kamińska-Kopiczko


Wigilie klasowe


Jasełka 2007

Galeria 2 (uczniowie)

Członkowie Szkolnego Koła „Caritas”, przy współpracy nauczycieli, pod bacznym okiem reżysera s. Doroty Gnutek wystawili w dniach 20 i 21.12.2007r. „Niebo jest dla wszystkich...”. Przedstawienie to bardzo się nam podobało, gdyż było bogate w różne formy przekazu. Nasi uczniowie i nauczyciele zagrali jak profesjonaliści.


Wycieczka do Torunia 2007

W dniu 14 grudnia 2007r. 13-sto osobowa grupa uczniów, wytypowanych jako najlepsi z przedmiotów matematyczno – przyrodniczych, udała się na wycieczkę śladami Mikołaja Kopernika. Był to wyjazd zorganizowany w ramach projektu „Nasze imię Mikołaj Kopernik” sfinansowanego ze środków MEN.

Oto relacja uczestników wycieczki:  Wyruszyliśmy wcześnie rano. Naszym pierwszym postojem był Olsztyn, a dokładnie zamek. Właśnie tam w latach 1516 – 1521 rezydował Mikołaj Kopernik, pełniąc funkcję administratora dóbr kapituły warmińskiej i dowodził obroną zamku w 1520r. podczas ostatniej wojny polsko – krzyżackiej.                                                                                                                                                Obejrzeliśmy przyrządy (rekonstrukcje) jakimi posługiwał się Kopernik, a także słynny obraz Jana Matejki,  w którym artysta „przedobrzył” umieszczając na dziele lunetę, która w czasach Mikołaja Kopernika nie była jeszcze znana. Dzięki dygresjom przewodnika zwiedzanie zamku było bardzo interesujące.Później udaliśmy się do Torunia, gdzie zwiedziliśmy dom Mikołaja Kopernika. Braliśmy udział w ciekawej grze edukacyjnej dotyczącej naszego przyszłego patrona. Niestety rozpraszał nas wspaniały zapach pierników, który zniweczył nasze próby skupienia się i przyswojenia informacji.Kolejnym etapem naszej wycieczki był pobyt w Obserwatorium Astronomicznym w Piwnicach po Toruniem. Tam podziwialiśmy między innymi teleskop Schmidta – Cassegraina, teleskop fotometryczny, historyczny teleskop Drapera. Były to bardzo duże urządzenia, ale dopiero gdy ujrzeliśmy największy w Polsce radioteleskop o średnicy 32 metrów, zrozumieliśmy co znaczy słowo „duży”. Nasz przewodnik Stanisław Krawczyk przytoczył słowa, które zapadły naszej Pani Dyrektor w pamięć: „ Kopernik był wielki, ponieważ wskrzesił Ziemię i nazwał ją planetą”. Bardzo podobał się nam pomysł umieszczenia urządzeń i modeli na świeżym powietrzu, lecz całą przyjemność spaceru odebrał nam mróz.        Na tym zakończyliśmy część edukacyjną i postanowiliśmy wybrać się na Starówkę w Toruniu. Niestety sprawiło to problem naszemu kierowcy. Mieliśmy okazję gruntownie obejrzeć Toruń nocą przez szybę. W końcu dotarliśmy na Stare Miasto, gdzie zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie z naszym przyszłym patronem oraz zakupiliśmy  pierniki.  Do domu wróciliśmy bardzo późno, zadowoleni i wypełnieni po brzegi wiedzą. Wyjazd przysłużył się nam do sprawdzenia słuszności słów Mikołaja Kopernika: „A cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko, co piękne…”.

Kaja Gierszewska kl. II a


 

WYJAZD DO INSTYTUTU CHEMII W BIAŁYMSTOKU

SPRAWOZDANIE Z WYCIECZKI EDUKACYJNEJ DO BIAŁEGOSTOKU

         Dnia 12.12.2007r. odbyła się wycieczka edukacyjna do Instytutu Chemii na Uniwersytecie w Białymstoku. Wzięło  w niej udział 10 uczniów  należących  do Kółka  Chemicznego  Gimnazjum nr 2 w Olecku wraz z opiekunem Marzeną Kamińską - Kopiczko. W czasie pobytu uczniowie wysłuchali wykładów na temat: ”Kawa czy herbata” oraz ”Czary czy złudzenia”. Następnie zwiedzili instytut m. in. pracownię chemii nieorganicznej, fizycznej, instrumentalnej, fizykochemicznej.                                                                                                                   Wzięli również udział w pokazowych zajęciach poprowadzonych przez studentów Naukowego Koła Chemicznego. Były to eksperymenty dotyczące zastosowania ciekawej chemii w oparciu o podstawę programową gimnazjum i rozszerzonej o niektóre tematy z chemii organicznej i nieorganicznej dla kół chemicznych. Uczestnicy zobaczyli m. in. „Światła drogowe”. Stary niedźwiedź mocno śpi”, „Wywar z czerwonej kapusty jako wskaźnik”, „Jajko w butelce”, „Plastelina z waty”, „Chemiczny SMS” i inne. Uczniowie nie tylko oglądali pokazy, ale również sami niektóre z nich wykonywali. Wycieczka była bardzo ciekawa. Uczniowie zobaczyli prawdziwe laboratorium chemiczne, jego prawidłowe wyposażenie, nowoczesny sprzęt laboratoryjny oraz nowoczesne urządzenia, którymi posługują się naukowcy.                                                                                                                                   Uzyskali również pewną wiedzę merytoryczną z chemii nieorganicznej i organicznej wyjaśniającą zjawiska zachodzące w zaprezentowanych doświadczeniach. W czasie pobytu grupa była pod opieką p. prof. dr hab. Beaty Żyłkiewicz, która przygotowała zajęcia dydaktyczne.                                                                                                                                                      Pieniądze na wyjazd zostały pozyskane z projektu „Młody chemik”.


Konkurs na wykonanie projektu cegiełki

Mikołaj Kopernik - nasz patron

Przedmiotem konkursu jest wykonanie pracy metodą grafiki komputerowej

Podpisane prace należy złożyć w sekretariacie szkoły do 4 stycznia 2008 r.    w formacie A4 i zapisane na dyskietce lub płycie.

Ogłoszenie wyników nastąpi 9 stycznia 2008 roku.


Konkursu na Prezentację Multimedialną

Mikołaj Kopernik - jego życie i praca oraz działalność

     publiczna i naukowa

Prace mogą być wykonane indywidualnie lub w 2-osobowych zespołach. Prezentacje powinny być wykonane w programie PowerPoint. W prezentacji powinny być zawarte informacje o wykorzystywanych materiałach źródłowych oraz o autorach pracy (w prezentacji należy umieścić nazwę szkoły, klasę, imiona i nazwiska uczniów wykonujących pracę). Kryteria oceniania prac wykonanych indywidualnie i zespołowo są takie same.

Prace należy dostarczyć na nośniku CD lub DVD i w formie wydruku osobiście dla nauczyciela informatyki do dnia 4 lutego 2008r.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 18 lutego 2008r.


Andrzejkowa dyskoteka

              W naszym gimnazjum dnia 28 listopada odbyła się dyskoteka andrzejkowa. DJ Mysza i DJ Dźwiedziu dawali z siebie wszystko świetnie zabawiając młodzież. Gimnazjaliści świetnie bawili się tańcząc. Nikt nie siedział w kącie - nawet nauczyciele ruszali się w tempie muzyki razem z uczniami. Oprócz szkolnej dyskoteki w   niektórych klasach odbył się  poczęstunek z wróżbami. Dyskoteka była udana. Już czekamy na następną.

Uczennica kl.2a


Nadzwyczajna Rada Pedagogiczna

      Dnia 27 listopada odbyła się Rada Pedagogiczna w której oprócz grona pedagogicznego uczestniczyli przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego i Rady Rodziców. W trakcie spotkania został sformułowany wspólny wniosek Rady Rodziców, Rady Pedagogicznej i Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum nr2 w Olecku o podjęcie stosownych procedur w celu nadania szkole imienia Mikołaja Kopernika. Wniosek podpisali w imieniu Rady Rodziców p. Katarzyna Janczewska, w imieniu SU Anastazja Ludwika Bańkowska, w imieniu Rady Pedagogicznej p. Anna Dorota Siemiatycka. Wniosek zostanie przekazany do organu prowadzącego.


IGRASZKI Z DIABŁEM

        Dnia 19 listopada uczniowie naszej szkoły udali się do Regionalnego Ośrodka Kultury ,,MG" na spektakl  teatralny przygotowany  przez Olsztyński  Teatr Lalek pt. ,,IGRASZKI Z DIABŁEM".


                                WYBORY PATRONA SZKOŁY

       Dnia 13 października 2007r. odbyło się referendum  w sprawie wyboru patrona szkoły. Przeprowadziła je Szkolna Komisja Wyborcza. Uczestniczyli w nim uczniowie, rodzice i pracownicy szkoły.


                  Dnia 11 listopada przedstawiciele młodzieży z naszej szkoły uczestniczyli we Mszy Świętej, a po niej w złożeniu kwiatów pod Pomnikiem Papieża, pod krzyżem misyjnym oraz obeliskiem w parku miejskim.


 

Święto Odzyskania Niepodległości

              Przed najważniejszym polskim świętem narodowym związanym z odzyskaniem w 1918 roku niepodległości po 123 latach zaborów  w naszej szkole odbył się uroczysty apel.


 

OGŁOSZENIE

Badanie wyników nauczania odbędzie się:

21.11.2007r. (środa) godz. 1050 - geografia, kl. III

22.11.2007 (czwartek) godz. 1050 - matematyka, kl. III

26.11.2007 (poniedziałek)  godz.  950 - język polski, kl. I

                                                   1050 - historia kl. III


Tydzień bibliotek szkolnych

W dniach 22-26.10.2007r. obchodziliśmy Święto Bibliotek Szkolnych. Codziennie przez cały tydzień w bibliotece można było wziąć udział w loterii fantowej, kupić smaczne ciasto lub książkę, a także uczestniczyć w losowaniu krzyżówek i rebusów.

          Konkursy wygrała klasa II g ,zdobywając 3985p. Drugie miejsce zajęła klasa III a ,która uzyskała 3975p. Obie klasy dn.29-10-07r. zwolnione były z odpytywania, klasówek i sprawdzianów. Dzięki zaangażowaniu uczniów i nauczycieli udało się zebrać 165 zł. Biblioteka przeznaczyła te fundusze na zakup nowych książek .

          W piątek odbyło się spotkanie łączników z redaktorką „Głosu Olecka”, której zostały zdane relacje z obchodzonego święta.


Wolontariusze współpracują  z pracownikami hospicjum w Jaśkach

              W dniach 26.10, 28.10-31.10.2007 r. wolontariusze z SKC wraz z pracownikami hospicjum w Jaśkach przeprowadzili sprzedaż zniczy, z których dochód został przeznaczony na potrzeby hospicjum.


Otrzęsiny klas I

                 Dnia 22.X 2007 roku odbyły się otrzęsiny klas pierwszych. W czasie części artystycznej uczniowie brali udział w wielu konkurencjach przygotowanych przez klasę 2a i panią Renatę Kołdys. Ich zmagania oceniało jury w składzie: Przewodnicząca Rady Rodziców pani Katarzyna Janczewska, przedstawiciel Rady Pedagogicznej pani Edyta Sieńko oraz Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Anastazja Bańkowska. Wszystkie klasy prezentowały się wspaniale, jednak zwycięzcą została klasa 1c z wychowawcą panią Małgorzatą Kosińską. Następnie odbyło się uroczyste ślubowanie pierwszaków i oficjalne przyjęcie uczniów klas pierwszych do społeczności Gimnazjum nr 2 w Olecku. Uczniowie wraz z wychowawcami złożyli pamiątkowe wpisy do kroniki i otrzymali znaczki z logo Gimnazjum.

 


Wyjście do kina na film ,,Katyń"


Poświęcenie pomnika Jana Pawła II

 

                     16.10.2007 r. członkowie SKC uczestniczyli czynnie w obchodach związanych z poświęceniem pomnika Jana Pawła II w Olecku. Nasi przedstawiciele przygotowali czytanie oraz modlitwę wiernych na Mszę św. a także złożyli kwiaty pod pomnikiem papieża Polaka.


WARSZTATY DLA MŁODZIEŻY SKC

 

Dnia 15.10. 2007 r.  członkowie Szkolnego Koło Caritas wraz z ich opiekunką s. Dorota Gnutek wzięli udział w warsztatach zorganizowanych przez Caritas diecezji Ełckiej dla młodzieży SKC. Warsztaty odbyły się  w Augustowie. Wspólna praca zaowocowała wymianą wiedzy i doświadczeń a także adresów kontaktowych. Ponadto każdy uczestnik warsztatów otrzymał upominek od Caritas – kubek z wizerunkiem Papieża Benedykta XVI.


Dzień Edukacji Narodowej

                          Dzień Edukacji Narodowej obchodzony był w naszej szkole 12.10.2007r. Po 6 godzinie lekcyjnej nauczyciele, personel szkolny i trójki klasowe, zgromadzili się w auli szkolnej. Tam obejrzeli przedstawienie wykonane przez klasę II c pod kierunkiem p. Elżbiety Borys, oraz chóru pod przewodnictwem p. Katarzyny Kozłowskiej. Po inscenizacji nauczycielom i personelowi zostały wręczone kwiaty i cukierki. Na koniec głos zabrała pani dyrektor mgr Anna Dorota Siemiatycka. Wręczyła ona wyróżnienia niektórym pracownikom za trudną pracę w naszej szkole. Miejmy nadzieję, że wszyscy miło spędzili to popołudnie.

Kochani nauczyciele

życzymy wam wszystkiego dobrego.

 

Kamila Domalewska i Judyta Barszczewska

                                                                                                       klasa 2g


Gimnazjalna „zielona szkoła”

W dniach 10-12 października 2007 roku na zaproszenie Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku 15 gimnazjalistów Gimnazjum nr 2 w Olecku wzięło udział w zajęciach ,,zielonej szkoły’’ w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym ZHP ,,Perkoz’’ koło Olsztynka. Współorganizatorem zajęć był Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie oraz w/w ośrodek. Oprócz uczniów naszego gimnazjum w „zielonej szkole” uczestniczyli również gimnazjaliści z Ełku i Gołdapi.  

Od 1993 roku w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym ZHP „Perkoz” działa Terenowa Baza Edukacji Ekologicznej objęta merytorycznym patronatem przez Ministerstwo Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej jako jedna z 10 tego rodzaju placówek w kraju. Jej działalność wspierana jest także przez WFOŚiGW w Olsztynie oraz NFOŚiGW w Warszawie. Głównym celem aktywności Bazy Edukacji Ekologicznej „Perkoz” jest jak najszersze zaangażowanie młodego pokolenia w działania na rzecz ochrony środowiska i budowanie świadomych postaw proekologicznych. Położenie ośrodka na półwyspie malowniczego Jeziora Pluszne pośród przepięknego lasu zapewnia wiele możliwości do prowadzenia aktywnych obserwacji przyrodniczych.  

Program zajęć opierał się na wzajemnie uzupełniających się elementach: edukacja ekologiczna, aktywne zajęcia terenowe, krajoznawstwo i edukacja regionalna. W trakcie 10 kilometrowej wycieczki rowerowej gimnazjaliści zapoznawali się z licznymi formami rzeźby polodowcowej naszego regionu. Wędrując brzegiem jeziora oraz lasem odkrywali złożoność poszczególnych elementów ekosystemu. Bieg na orientację pozwolił im jednocześnie udoskonalić praktyczną umiejętność czytania mapy w terenie oraz właściwie gospodarować czasem i siłami własnego organizmu.  

„Zielona szkoła” w „Perkozie” dostarczyła wszystkim uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń oraz cennych informacji związanych ze współistnieniem człowieka i przyrody.  

                                                                                            Wojciech Jegliński

 nauczyciel gimnazjum nr 2 w Olecku


Dyskoteka

 


Inwentaryzacja kasztanowców

          Dn. 9.10.2007r. GKE (Gimnazjalny Klub Europejski) w ramach akcji „Pomóżmy kasztanowcom” przeprowadził inwentaryzację kasztanowców na ul. Gołdapskiej, Parkowej oraz na terenie Małego i Dużego Stadionu. Okazało się, że wszystkie kasztanowce są zarażone szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem.  W ramach tej samej akcji dn. 23.10.2007r. GKE wraz kl. I e grabili liście w obrębie zarażonych drzew. Miały być one następnie utylizowane, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się szkodnika.

          Prace wykonywane były pod czujnym okiem Telewizji Olsztyńskiej- TVP2. Audycja ukazała się dn. 25.10.2007r. o godz. 18.00 w TVP2.

 


Zbiórkę pieniędzy na rzecz dzieł miłosierdzia

W niedzielę 07.10. 2007 r. nasi wolontariusze z SKC włączyli się w zbiórkę pieniędzy przeprowadzaną przy kościele N.M.P. Królowej Polski na rzecz dzieł miłosierdzia prowadzonych prze Caritas Diecezji Ełckiej.


SZKOLNE KOŁO CARITAS ODWIEDZA HOSPICJUM

Dnia 6 października 2007 r. wolontariusze z SKC wraz z ich opiekunką s. Dorotą Gnutek odwiedzili chorych z hospicjum w Jaśkach. Czas odwiedzin szybko upłynął przy wspólnym śpiewie a następnie na porządkach wokół terenu Zakładu. Odwiedziny te miały związek z tygodniem miłosierdzia rozpoczynającym się w Kościele od dnia 07.10.2007 r.


 

Uwaga, Uwaga !!!

Dnia 10 września 2007 r.

rozpocznie swoją działalność

 

SKLEPIK UCZNIOWSKI.

 

Serdecznie zapraszamy.

Duży wybór pyszności i smakołyków.

mgr Marta Katarzyna Domoradzka

mgr Małgorzata Kosińska 

mgr Wojciech Jegliński 

 

 

 

     Dnia 3  września 2007 r .o godz. 9.15 odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego w Gimnazjum nr 2 w Olecku.

Gościem honorowym uroczystości był pan Wacław Olszewski 

- burmistrz miasta Olecko.

Rok szkolny 2007/2008

 


Do góry

 

©GIMNAZJUM NR 2 W OLECKU      www.gim2.olecko.edu.pl