Aktualności 2008/2009

  

 

WITAJCIE WAKACJE

  Wszystkim życzymy wesołych, słonecznych i bezpiecznych wakacji, radosnego wypoczynku i uśmiechu oraz szczęśliwego powrotu do szkoły.


POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW GIMNAZJUM

 

Dnia 19 czerwca br. w sali gimnastycznej odbyła się uroczystość pożegnania  absolwentów Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku . Kolejny rocznik naszych gimnazjalistów opuścił mury placówki. Jak za każdym razem była to niezapomniana dla nas nauczycieli grupa młodzieży, która w szczególny sposób zapisała się w naszej pamięci. Czytaj więcej  >>

 

    

       

fot. M. Mularczyk


Apel z okazji Światowego Dnia bez Tytoniu

 

fot. W. Bukpaś

   1 czerwca 2009 r. społeczność naszego gimnazjum swoją obecnością na apelu, przygotowanym przez uczniów klasy III d, włączyła się w Ogólnopolską Kampanię Społeczną Światowego Dnia bez Tytoniu, która w tym roku przebiega pod hasłem „Ostrzeżenie Zdrowotne”.

   Celem apelu była promocja zdrowego stylu życia bez palenia tytoniu oraz przedstawienie szkodliwego wpływu dymu tytoniowego na zdrowie młodych ludzi.

   Wcześniej uczniowie klasy III d przeprowadzili wśród swoich kolegów i koleżanek z klas pierwszych ankietę na temat palenia papierosów. Na apelu wyniki tej ankiety przedstawiła Monika Pieszko.

   Jak dym tytoniowy wpływa na organizm ludzki można było dowiedzieć się oglądając happening „Sąd nad papierosem”. W roli oskarżyciela wystąpiła Paulina Zachar, w roli obrońcy – Katarzyna Rozmysłowicz, a wyrok wydał sędzia – Adrian Stasiński, uczniowie kl. III d.

   W dalszej części apelu p. Dyrektor Gimnazjum Anna Dorota Siemiatycka wręczyła dyplomy oraz nagrody przedstawicielom klas za najlepsze prezentacje efektów zajęć „Wokół Patrona”, które odbyły się 25 maja 2009r. w Dniu Patrona Szkoły.

 

                                                        Grażyna Kiedyk -  pedagog

 


DZIEŃ PATRONA SZKOŁY W NASZYM GIMNAZJUM

 

fot. M. Mularczyk

         Od września 2008 r. nasze gimnazjum posiada szczególnego patrona, wielkiego człowieka i naukowca – Mikołaja Kopernika. Po raz pierwszy w historii naszej szkoły 25 maja 2009 r. obchodziliśmy jego dzień połączony z Dniem Otwartym dla uczniów klas szóstych szkół podstawowych. Obchody - zgodnie z koncepcją dyrekcji miały charakter zajęć dydaktyczno-wychowawczych i sportowo-rekreacyjnych.

         Dwie pierwsze godziny, tematycznie związane były ściśle z osobą patrona  - Mikołaja Kopernika. Uczniowie na poszczególnych zajęciach przygotowywali prezentacje tematyczne „Wokół Patrona”. I tak np. podczas lekcji języka polskiego powstawały wiersze dotyczące dzieciństwa M. Kopernika, pisano charakterystykę tego niezwykłego uczonego, korzystając z dostępnych źródeł , na lekcji biologii zwrócono szczególną uwagę na osiągnięcia naukowe astronoma w dziedzinie medycyny, na lekcji historii opracowano drzewo genealogiczne rodu Koperników itp.

Podniosłym momentem uroczystości było wystawienie pod tablicą pamiątkową pocztu sztandarowego oraz złożenie wiązanki kwiatów – to upominek dla Mikołaja Kopernika za jego życie i osiągnięcia naukowe.

         Dalsza część obchodów Dnia Patrona, w której uczestniczyli zaproszeni goście oraz społeczność gimnazjalna, miała miejsce w sali gimnastycznej. Obejrzano program artystyczny pt. „Mikołaj Kopernik – nie tylko astronom”, przygotowany przez uczniów kl. III a pod kierunkiem wychowawczyni mgr Renaty Kołdys. Uczniowie wykorzystując konwencję telenoweli, przedstawili w humorystyczny sposób zupełnie inny portret genialnego uczonego, który bez komputerów, naukowego wsparcia uczonych, odpowiednich przyrządów zmienił całkowicie bieg rozwoju cywilizacji.

fot. E. Tokajuk

         Następnie zaproszeni goście mogli podziwiać liczną grupę utalentowanych uczniów naszego gimnazjum w „Kalejdoskopie talentów”. Wystąpili m.in. ucz. kl. II a Mateusz Mielziuk w piosence „Żyletka”, Olga Grzęda z kl. III e z piosenką „Zakochani”, Marta Ulikowska z kl. II a zaśpiewała piosenkę w języku angielskim „Listen”, a w tańcu c-walk zaprezentował się uczeń klasy II a – Jakub Budka. Swoje muzyczne umiejętności pokazał zespół klarnecistów: Krzysztof Rzepecki, Magdalena Olszewska i Marta Ulikowska.

Gdy zaproszeni goście, oprowadzani przez uczniów klasy III b, zwiedzali szkołę, na auli – 3-osobowe reprezentacje klas przedstawiały prezentację efektów zajęć „Wokół Patrona”.

         Komisja konkursowa pod przewodnictwem p. Dyrektor Anny Doroty Siemiatyckiej za najbardziej oryginalną uznała prezentację przygotowana przez uczniów klasy III g oraz kl. II a. Drugie miejsce przyznano klasie Id, a trzecie kl. III b. Wyróżniono również klasę I a. Nagrody i wyróżnienia otrzymają uczniowie dnia 1 czerwca 2009 r. na apelu szkolnym.

         Obchodom Dnia Patrona Szkoły towarzyszyła miła atmosfera. Nie było czasu na nudę, każda chwila była wypełniona wystawami prac, prezentujących osiągnięcia artystyczne gimnazjalistów, turniejami sportowymi, grami rekreacyjnymi. Dużym powodzeniem wśród gości oraz społeczności gimnazjalnej cieszył się stragan z jadłem kopernikowskim, przygotowanym przez uczniów klasy II c oraz produktami podarowanymi nam m.in. przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Olecku, piekarnię „Młyn” w Olecku. Dziękujemy sponsorom! Można tam było spróbować duszonej kapusty, którą od pradziejów jedzono w Polsce, poczęstować się gorącym chlebem, wyprodukowanym na prawdziwym zakwasie chlebowym, delektować się świeżym twarogiem z miodem oraz napić się maślanki. Nie zbrakło również owoców.

         Klimat uroczystości był pełen radości i emocji. Mamy nadzieję, że w przyszłości obchody Dnia Patrona Szkoły będą równie interesujące i pełne emocji i wrażeń, co bez wątpienia jest zasługą dobrej współpracy i zaangażowania zespołu nauczycieli w składzie:

                                              

Grażyna Kiedyk, Anna Kaczor, Renata Kołdys

                                           


WARSZAWSKI DZIEŃ

fot. W. Jegliński

    Dnia 19 maja 2009 roku 11 uczniów Gimnazjum nr 2 im. M. Kopernika pod opieką pana Wojciecha Jeglińskiego uczestniczyło w wycieczce do Warszawy zorganizowanej przez Gimnazjum nr 1 w Olecku. Program pobytu w stolicy kraju obejmował:

  1. Wizytę Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z posłem Jerzym Gosiewskim z Prawa i Sprawiedliwości

  2. Zwiedzanie Muzeum Sportu przy Komitecie Olimpijskim

  3. Poznawanie komnat królewskich na Zamku Królewskim

  4. Projekcję filmu 5 D Extrem

  Wycieczka była bardzo udana, wszystkim uczestnikom dostarczyła niezapomnianych wrażeń.

 W. Jegliński


KONKURS POEZJI JANA PAWŁA II

fot. W. Kochański

W dniu 18.05.2009 w Publicznym Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wieliczkach odbyła się V edycja powiatowego konkursu recytatorsko-muzycznego poezji Jana Pawła II. Nasz uczennica z klasy 1c Adrianna Święczkowska zajęła w kategorii recytatorskiej klas I-II drugie miejsce. W kategorii klas III wystąpiła Karolina Greś z klasy 3e. Obydwie uczennice przygotowywała do konkursu pani Renata Jurewicz.

Nasze uczennice: Magdalena Olszewska, Joanna Sadowska, Marta Ulikowska – z klasy 2a oraz Maja Burba z klasy 1a wystąpiły w kategorii poezja śpiewana. Niestety w  tej kategorii wystąpił oprócz naszych uczennic jeszcze tylko jeden zespół i w związku z tym nie przyznano miejsc. Dziewczęta zaprezentowały utwór na bardzo wysokim poziomie - tak ich występ oceniła komisja i wyraziła ubolewanie, że nie mogła docenić odpowiednim miejscem ich zaangażowania i pracy. Zespół został przygotowany przez s. Dorotę Gnutek.

s. D. Gnutek


Z Ziemią Olecką za pan brat
 

   14 maja 2009 roku Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku gościło uczestników  V Powiatowego Turnieju Wiedzy o Europie „Z Europą za pan brat” pod honorowym patronatem Rektora Wszechnicy Mazurskiej w Olecku.

fot. W. Jegliński

W tegorocznym konkursie wzięły udział trzyosobowe zespoły reprezentujące:

1. Publiczne Gimnazjum w Kowalach Oleckich (uczniowie: Agata Głowacka, Dominika Olszewska, Dawid Krupiński; opiekunowie p. Agnieszka Wszeborowska i p. Andrzej Szcześniak),

2. Gimnazjum w Judzikach  (uczniowie: Urszula Korotko, Iga Zaniewska, Kamila Gliniecka; opiekun p. Andrzej Malinowski)

3. Gimnazjum nr 1 w Olecku (uczniowie: Dominika Stankiewicz; Dominika Rzeplińska, Cezary Topczyłko; opiekun p. Agnieszka Wszeborowska)

4. Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku (uczennice: Kamila Domalewska, Izabela Śnieżyńska, Judyta Barszczewska; opiekun p. Jolanta Jeleniewicz).

    Bieżąca edycja turnieju miała za zadanie rozbudzić świadomość historyczną młodego pokolenia w związku ze zbliżającą się 450-tą rocznicą założenia Olecka, promować walory przyrodniczo – geograficzne Ziemi Oleckiej, a także aktywizować i integrować środowisko lokalne.

    Zmagania gimnazjalistów uświetnione zostały koncertem młodych akordeonistów Państwowej Szkoły Muzycznej z Suwałk pod kierunkiem  p.  Zbigniewa Grzanki.

    W dalszej części p. dyrektor Anna Dorota Siemiatycka przywitała wszystkich uczestników wraz z opiekunami oraz zaproszonych gości: Jego Magnificencję dr Józefa Krajewskiego Rektora Wszechnicy Mazurskiej w Olecku, p. Marię Leonarczyk-Kumkowską – dyrektor administracyjną WM, p. Katarzynę Janczewską – przewodniczącą Rady Rodziców, p. Iwonę Wiszniewską-Ropel – redaktor naczelną „Głosu Olecka”, p. Katarzynę Dąbrowską – przedstawiciel Urzędu Miejskiego w Olecku, p. Halinę Bogdańską – przedstawiciel Starostwa Powiatowego  w Olecku oraz p. Dawida Bondarenko – kierownika biura Europe Direct w Olecku.

    Następnie Jego Magnificencja dr Józef Krajewski Rektor Wszechnicy Mazurskiej w Olecku zachęcał młodych gimnazjalistów do odrzucenia reguł konsumeryzmu na rzecz twórczego poznawania i odkrywania świata, bo jak przyznał, tylko człowiek, który umie i wie, nie boi się spotykać drugiego człowieka, ma odwagę iść twórczo i mądrze przez życie. Przestrzegł również przed dokonywaniem niewłaściwych wyborów związanych z szukaniem chwilowego szczęścia i pokonywania trudności poprzez stosowanie środków stymulujących, które przynoszą pozorne rozwiązania, a w gruncie rzeczy komplikują bardziej życie.

    Rywalizacja drużyn była bardzo zacięta i emocjonująca. Uczniowie zmagali się z następującymi tematami: inwestycje europejskie na Ziemi Oleckiej, przeszłość i teraźniejszość Ziemi Oleckiej oraz jej środowisko przyrodniczo-geograficzne.

   Zwycięzcą konkursu została drużyna

Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku (261 pkt).

II miejsce przypadło Publicznemu Gimnazjum w Kowalach Oleckich (215 pkt).

III miejsce zdobyła ekipa Gimnazjum w Judzikach (203 pkt).

IV miejsce przypadło Gimnazjum nr 1    w Olecku (196 pkt).

Laureatom, uczestnikom oraz opiekunom składamy serdeczne gratulacje!!!

     Nagrody V edycji konkursu „Z Europą za pan brat” ufundowali: Jego Magnificencja dr Józef Krajewski Rektor Wszechnicy Mazurskiej w Olecku; Starostwo Powiatowe w Olecku; biuro Europe Direct w Olecku; pani Jolanta Makowska właścicielka sklepu Chemix w Olecku. Słodki poczęstunek przygotowała piekarnia Cymes Suwałki oraz Sklepik Uczniowski Gimnazjum nr 2 w Olecku.

Wszystkim wymienionym serdecznie dziękujemy !

 

mgr Wojciech Jegliński


218 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Miejskie uroczystości rocznicowe.

fot. M. Mularczyk

    W dniu 30 kwietnia 2009 r. odbyła się w naszym gimnazjum uroczysta akademia z okazji obchodów 218 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

fot. M. Mularczyk


Targi edukacyjne w LO

 

fot. I. Śnieżyńska


Wybory do ORM

  W dniu 29.04.2009 r. w Gimnazjum nr 2 w Olecku odbyły się wybory radnego Oleckiej Rady Młodzieżowej. Radnym ORM z Gimnazjum nr 2 im. M. Kopernika został uczeń kl. III d Tomasz Ptaszyński.

fot. E. Tokajuk


EGZAMIN GIMNAZJALNY 2009 w obiektywie

 

fot. E. Tokajuk


Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych,

pełnych wiary, nadziei i miłości,

radosnego, wiosennego nastroju

serdecznych spotkań w gronie rodziny

i wśród przyjaciół

oraz wesołego "Alleluja"! :-)

 


OBCHODY 4 ROCZNICY ŚMIERCI OJCA ŚW. JANA PAWŁA II

   Dnia 31 marca w naszej szkole przeżywaliśmy obchody IV rocznicy śmierci Jana Pawła II. Uczciliśmy je uroczystym apelem przygotowanym przez uczniów klasy I e we współpracy ze środowiskowym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Suwałkach. Dzięki zaprezentowanemu montażowi słowno-muzycznemu po raz kolejny pochyliliśmy się w zadumie nad wielka postacią naszego narodu, wielkim kapłanem i człowiekiem, jakim był Ojciec Św. Jan Paweł II.

s. Amabilis Wnuk

 


SZKOLNE REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

  Informuję, iż tegoroczne Rekolekcje Wielkopostne odbędą się w dniach 30 marca - 1 kwietnia 2009 roku i będą skoncentrowane na części liturgicznej zgodnie z poniższym harmonogramem:

30 marca - 1 kwietnia (poniedziałek, wtorek, środa)

- od 8.30 do 9.30 - udział młodzieży gimnazjalnej w nabożeństwie w kościele NMP Królowej Polski w Olecku

- ok. 9.40 - powrót do szkoły,

- od 9.50 - zajęcia zgodnie z tygodniowym planem lekcji.

   W tych dniach nauczyciele sprawują pieczę nad bezpieczeństwem uczniów w czasie doprowadzenia i powrotu uczniów z kościoła zgodnie z przydziałem.

   Szkoła oferuje i zapewnia opiekę oraz zajęcia w bibliotece i świetlicy szkolnej, wszystkim uczniom, którzy nie biorą udziału w Rekolekcjach Wielkopostnych.

Anna Dorota Siemiatycka - dyrektor


UCZNIOWIE  GIMNAZJUM

W AKCJI STOWARZYSZENIA "OTWARTE DRZWI"

    W dniach 27-28.03.2009 roku młodzież naszej szkoły pod opieką pani Agnieszki Baranowskiej-Moroz, panów Wiesława Bukpasia i Wojciecha Jeglińskiego wzięła udział w Wielkanocnej Zbiórce Żywności zorganizowanej przez Bank Żywności w Olsztynie. Koordynatorem akcji na terenie Olecka było Stowarzyszenie „Otwarte Drzwi” w Olecku. Zebrana żywność w ilości 814 kilogramów przeznaczona zostanie na przygotowanie paczek wielkanocnych najbardziej potrzebującym oraz posiłków w stołówkach szkolnych i świetlicach socjoterapeutycznych miasta i gminy Olecko. Wolontariuszami biorącymi udział w akcji byli:

1. Robert Bogatko II F

2. Maciej Chlebus II F

3. Patryk Ciesnowski II F

4. Paweł Szupieńko II F

5. Michał Wieczorek II F

6. Arkadiusz Jurewicz II F

7. Jakub Stankiewicz II F

8. Przemysław Dobrowolski II F

9. Maria Gojlik II F

10. Marcelina Bukowska II F

11. Sylwia Ciruszys II F

12. Magdalena Łapucka II F

13. Justyna Milewska II F

14. Katarzyna Klimko II F

15. Maja Burba I A

16. Agnieszka Szafrankowska I A

17. Maria Dunaj I A

18. Zuzanna Bojar I A

19. Rafał Jakubowski I A

20. Paweł Kwiatkowski I A

21. Aleksandra Jankowska I A  22. Jakub Sobczak I A  23. Maciej Bagieciel I A  24. Agata Zientarska I A

25. Agata Brodowska I A  26. Emilia Retel I C  27. Karolina Jarząb I A  28. Tomasz Orchowski I C

29. Michał Panasiewicz I C  30. Ada Święczkowska I C  31. Agnieszka Jankowska I C

32. Michalina Dąbrowska I C  33. Jakub Dziubiński I C  34. Emilia Mielech I D

mgr W. Jegliński


WIELKANOCNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI

W dniach 20-21 marca br.  braliśmy udział w kolejnej zbiórce żywności.  Przebiegała ona na terenie całej diecezji ełckiej, również w naszym mieście. W akcję włączyło się 30 wolontariuszy z SKC  działającego w naszej szkole.

 s. Dorota Gnutek


WARSZTATY TANECZNE WOLONTARIUSZY SKC

   18 marca w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego miały miejsce warsztaty taneczne dla wolontariuszy SKC, które poprowadziła profesjonalna instruktorka tańca. Uczyliśmy się podstawowych kroków salsy. Wzięła w nich udział również delegacja uczennic z naszej szkoły pod opieką s. Doroty Gnutek

 

fot. s. D. Gnutek

s. Dorota Gnutek


 

VII REGIONALNY KONKURS RECYTATORSKI

"Poeci Pogranicza Warmii, Mazur i Suwalszczyzny"

z cyklu imprez  "Cudze chwalicie, swego nie znacie..."

   13 marca 2009 r. w Internacie Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych w Olecku laureaci etapów powiatowych z Ełku, Gołdapi i Olecka zmierzyli się z wierszami naszych regionalnych poetów. Repertuar obejmował jeden wiersz poety współczesnego z Pogranicza i jeden utwór poety mazurskiego z XIX w. i czterech dekad wieku XX. Naszą szkołę reprezentowali: Michał Saliński z kl II a, Mariola Urbanowicz z kl. III b, Adrianna Święczkowska z kl. I c.

   Adrianna Święczkowska została wyróżniona w kategorii II: gimnazja - klasy 1 i 2.

   Regionalny finał konkursu podczas którego wystąpili laureaci, odbył się 19 marca 2009 r. o godz 10.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Olecku.

   Konkurs zorganizowały: Romualda Mucha-Marciniak z Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych oraz Dorota Teresa Włodarska z Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku.

mgr Katarzyna Kozłowska


Gimnazjalny Klub Europejski na otwarciu Europe Direct Olecko

fot. W. Jegliński

       Dnia 6 marca 2009 roku na zaproszenie Zarządu Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej w Olsztynie klubowicze Gimnazjalnego Klubu Europejskiego wraz z panią Wicedyrektor Marią Kłosińską oraz panem Wojciechem Jeglińskim  uczestniczyli w uroczystej konferencji otwierającej Europe Direct Olecko. Uroczystość miała miejsce w sali kinowej Regionalnego Ośrodka Kultury ,,Mazury Garbate” w Olecku.

       W trakcie spotkania przedstawiono zakres działalności punktów informacyjnych Europe Direct na terenie naszego województwa oraz kraju.

      W związku z czerwcowymi wyborami do europarlamentu wysłuchaliśmy prelekcji na temat zasad funkcjonowania tej instytucji. Konferencja została uświetniona występem młodych akordeonistów oraz młodzieży z Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych w Olecku, która przedstawiła montaż słowno-muzyczny.

        Uroczystość otwarcia biura Europe Direct Olecko zakończył obiad w restauracji „Astra”.

     W województwie warmińsko-mazurskim punkty informacyjne Europe Direct. prowadzone są przez Warmińsko-Mazurską Izbę Rolniczą w Olsztynie.

Sylwia Ciruszys II f


VII REGIONALNY KONKURS RECYTATORSKI

  Dnia 17 lutego 2009 r. w Gimnazjum nr 2 im. M. Kopernika w Olecku odbył się szkolny etap VII Regionalnego Konkursu Recytatorskiego "Poeci Pogranicza Warmii, Mazur i Suwalszczyzny", organizowany w ramach projektu "Cudze chwalicie, swego nie znacie". Komisja konkursowa wytypowała trzech kandydatów, którzy reprezentowali naszą szkołę w eliminacjach powiatowych dnia 27 lutego 2009 r. w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych w Olecku.Udział uczniów zakończył się sukcesem:

  • Michał Saliński z kl. II a                      zajął II miejsce w kategorii 1 i 2 klas gimnazjalnych

  • Mariola Urbanowicz z kl. III b           otrzymała wyróżnienie w kategorii klas 3

  • Adrianna Świeczkowska z kl I c        otrzymała wyróznienie w kategorii klas 1 i 2

mgr Katarzyna Kozłowska


ZIMOWE KULIGI 2009

fot. E. Tokajuk, M.Kopiczko, I. Szulińska

 


"POGOŃ ZA PĄCZKAMI"

   Dnia 24 lutego 2009 roku odbyła się w naszej szkole zabawna "Pogoń za pączkami". Każda klasa otrzymała siedem zadań do rozwiązania. Wygrała klasa 2 C.

 

fot.

Samorząd Uczniowski


POŁOWINKI KLAS II

fot. E. Tokajuk

 


536 ROCZNICA URODZIN

PATRONA SZKOŁY MIKOŁAJA KOPERNIKA

fot. M. Mularczyk

SPRAWOZDANIE Z PRZEBIEGU

UROCZYSTOŚCI DNIA URODZIN PATRONA

            Dnia 19 lutego 2009r. w naszym gimnazjum miała miejsce niezwykła uroczystość. Po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Urodzin Patrona szkoły- Mikołaja Kopernika.

         Część oficjalną rozpoczęli prowadzący akademię- członkowie Samorządu Uczniowskiego – Kaja Gierszewska oraz Mateusz Mielziuk. Przywitali gości, dyrekcję, nauczycieli oraz uczniów zgromadzonych w sali gimnastycznej. Następnie wprowadzono poczet sztandarowy oraz odśpiewano hymn szkoły „ Tak jak Kopernik”. Po tej części obchodów wszystkich obecnych przywitała p. dyrektor- Anna Dorota Siemiatycka. Potem prowadzący uroczystość poprosili o wystąpienie delegacji społeczności szkolnej, która udała się złożyć kwiaty pod tablicą pamiątkową ku czci Patrona. Przewodniczyła jej  p. wicedyrektor  - Maria Jolanta Kłosińska.  Następnie o głos została poproszona ponownie p. dyrektor, która w swoim przemówieniu przedstawiła ogólne wyniki klasyfikacji uczniów za I semestr w roku szkolnym 2008/2009. P. Anna Dorota Siemiatycka, podsumowując pracę dydaktyczno-wychowawczą gimnazjum, wyróżniła osoby z wysoką średnią ocen oraz wręczyła najlepszym uczniom stypendia motywacyjne za osiągnięcia w nauce i osiągnięcia sportowe. Po przemówieniu p. dyrektor wyprowadzono poczet sztandarowy, kończąc tym samym część oficjalną uroczystości.

Część artystyczną rozpoczęli uczniowie w oryginalny sposób. Wykorzystując formę Teleexpresu i wcielając się w rolę dziennikarzy, przedstawili pracę szkoły w I semestrze roku szkolnego 2008/2009. Ponadto podczas tej prezentacji społeczność szkolna miała możliwość obejrzeć wywiad z Mikołajem Kopernikiem oraz skosztować pysznych pączków, będących nagrodą w losowaniu „Loppo” z okazji tłustego czwartku.     

Gdy Samorząd Uczniowski zakończył  podsumowanie, p. dyrektor- Anna Dorota Siemiatycka podziękowała obecnym za przybycie i zaprosiła do finału Szkolnego Konkursu Wiedzy o Patronie, który prowadził i koordynował p. Wojciech Jegliński. Celem tego przedsięwzięcia było popularyzowanie wśród młodzieży sylwetki Patrona i Jego dokonań. Stanowił on swoistego rodzaju ukoronowanie przygotowań obchodów Dnia Urodzin Mikołaja Kopernika.                                                                                                                                                       W finale konkursu uczestniczyły 3-osobowe reprezentacje następujących zespołów klasowych: IA, IC, IIA, IIIB, IIIC oraz  IIIG. Dopingowali ich koledzy i koleżanki wraz z wychowawcami w/w oddziałów.  Podczas wielu ciekawych konkurencji o charakterze naukowym i sportowym przygotowanych przez nauczycieli naszej szkoły- p. Grażynę Olszewską, p. Magdalenę Kłosińską,  p. Wojciecha Jeglińskiego, p. Konrada Wiśniewskiego oraz p. Kamila Szarneckiego finaliści wykazali się doskonałą znajomością życiorysu, twórczości i dokonań Patrona, umiejscowieniem życia i twórczości  Mikołaja Kopernika na tle historii Polski, znajomością podstawowych pojęć astronomicznych oraz umiejętnością opisywania zjawisk astronomicznych na podstawie różnych materiałów źródłowych i literatury naukowej. Jury w składzie: p. Katarzyna Janczewska – przedstawiciel Rady Rodziców, p. Kamil Szarnecki – nauczyciel wychowania fizycznego, p. Konrad Wiśniewski – przedstawiciel Rady Pedagogicznej, p. Marta Atkaniec – przedstawiciel „Gazety Olsztyńskiej” – „Głosu Olecka” oraz Kinga Anna Kłoczko – przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego miało nie lada problem z wyłonieniem zwycięzców, gdyż walka była wyrównana. Ostatecznie prowadzone w sportowym duchu zmagania zakończyły się zwycięstwem klasy III G, drugie miejsce przypadło III B, trzecie II A, czwarte I A, piąte III C, szóste I C. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali upominki ufundowane przez p. Jolantę Makowską-właścicielkę sklepu „Chemix” od lokalnego sponsora oraz pamiątkowe dyplomy, które wręczyła uczniom p. dyrektor-Anna Dorota Siemiatycka.

Tym akcentem zakończyła się obchodzona uroczystość Dnia Urodzin Patrona.


II WALENTYNKOWO ZAPUSTOWY

DZIEŃ OTWARTY W ZST

fot. M. Klosińska, K. Krzywicki

 


MAGIK W SZKOLE

fot. E. Tokajuk


DYSKOTEKA

fot. E. Tokajuk

Dnia 21 stycznia 2009 roku w godz. 16.30 - 19.00 na auli, odbyła się dyskoteka szkolna w stylu lat 60 - 80. organizowana przez Samorząd Uczniowski. Wzięlo w niej udział 87 uczniów. Diżejem był Błażej Monkiewicz z klasy III A. Dziękujemy Pawłowi Mrozowskiemu, absolwentowi naszego gimnazjum za pomoc przy obsłudze sprzętu. Wszyscy wspaniale się bawili przebrani w oryginalne stroje przy muzyce z tego okresu.

Samorząd Uczniowski

 


Australijska opowieść

 

fot. W. Jegliński

        W dniu 16 stycznia 2009 na zaproszenie Gimnazjalnego Klubu Europejskiego Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku gościliśmy pana Andrzeja Malinowskiego, podróżnika i dyrektora Zespołu Szkół   w Judzikach.

       Piątkowe spotkanie poświęcone było wakacyjnej podróży do Australii. Z wielkim zainteresowaniem gimnazjaliści wysłuchali opowieści o środowisku przyrodniczo-geograficznym, życiu i zwyczajach pierwotnych mieszkańców - Aborygenów. Nasz gość przedstawił również bardzo ciekawy rys historyczny Australii powiązany z Polską: australijskie eksploracje Pawła Edmunda Strzeleckiego w XIX wieku oraz emigrację polską w XX wieku.

      Dodatkowo pan Malinowski przygotował pokaz przedmiotów charakterystycznych dla tego fascynującego kontynentu.

    Na zakończenie prelekcji olecki globtroter dokonał losowania, w wyniku którego podstawkę z autentycznym aborygeńskim malowidłem otrzymała Agata Kowalska z II B. Natomiast album fotograficzny „100 najpiękniejszych miast świata”, ufundowany przez sklepik uczniowski Gimnazjum nr 2, trafił do Marii Gojlik z klasy II F. 

       Spotkanie z panem Andrzejem Malinowskim było żywą i niezapomnianą lekcją geografii, historii, kultury i sztuki.

mgr Wojciech Jegliński

 


Jasełka 2008

fot. M. Mularczyk

    Dnia 19 grudnia 2008 roku zostały wystawione w naszej szkole Jasełka. W role poszczególnych postaci wcielili się nasi uczniowie i uczennice. W przedstawienie to zostały wkomponowane kolędy , które wyśpiewał chórek szkolny, przy akompaniamencie wykonanym również przez nasze uczennice. Dzięki zaprezentowanemu przedstawieniu mogliśmy na nowo przenieść się w czasie do dnia narodzin Jezusa, zaobserwować uczucia i postawy króla Heroda, jego Sługi, trzech Mędrców, Pasterzy, Aniołów oraz Diabłów, z których jeden nawet dzięki Bożemu Narodzeniu się nawrócił. Nad całością czuwała s. Dorota Gnutek przy współpracy z s. Amabilis Wnuk.

   W dniu tym, po zakończonych zajęciach, odbyła się również wigilia szkolna dla nauczycieli, pracowników administracji i obsługi a także zaproszonych gości, poprzedzona jeszcze raz zagranymi Jasełkami.

s. Dorota Gnutek


KLASOWE WIGILIE - 19.12.2008 r.

 

fot. E. Tokajuk


Zajęcia z przedstawicielami Akademii Kształcenia OMNIBUS - 10.12.2008 r.

fot. T. Borowski


SUKCES JAKUBA SOBCZAKA

    1 grudnia 2008 r. komisja konkursowa Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Dar ziemi - darem życia. Nie marnuję żywności" w Olsztynie dokonała rozstrzygnięcia. Wśród  110 nadesłanych prac nagrodzonym II miejscem w kategorii "gimnazjum"  został Jakub Sobczak uczeń klasy Ia.


Organizatorem konkursu był Bank Żywności w Olsztynie. Jakubowi serdecznie gratulujemy.

                                                                                              s. Dorota Gnutek

 


ŻYWA LEKCJA EDUKACJI GLOBALNEJ

SPRAWOZDANIE Z PRZEBIEGU  >>

 


ŻYWA LEKCJA HISTORII - 27.11.2008 r.

fot. E. Tokajuk


LEKCJA EUROPEJSKA

 

fot. W. Jegliński

          Na zaproszenie Gimnazjalnego Klubu Europejskiego w dniu 17 listopada 2008 roku w naszej szkole gościliśmy panie Jolantę Mackiewicz i Annę Naumczyk-Szałaj z Centrum Informacji Europe Direct Warmia i Mazury z Olsztyna. Konsultantki Europe Direct przeprowadziły lekcję z zakresu edukacji europejskiej. Zaprosiły gimnazjalistów w podróż po 27 krajach członkowskich Unii Europejskiej przybliżając jednocześnie kulisy powstania i rozszerzenia Wspólnot Europejskich. Lekcja odbyła się w ramach współpracy Gimnazjalnego Klubu Europejskiego Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika        w Olecku z Centrum Informacji Europe Direct Warmia i Mazury z Olsztyna.

mgr Wojciech Jegliński, opiekun GKE


OBCHODY 90 ROCZNICY

ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ

 

fot. J. Najechalski

    Uroczystość rozpoczęła się 11 listopada o godz. 10 wprowadzeniem sztandaru do kościoła pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Królowej Polski.

Obchody uświetniła obecność Kompanii Honorowej 15 Giżyckiej Brygady Zmotoryzowanej i Orkiestry Dętej PSM I stopnia w Olecku pod kierunkiem pana Jana Orlika. Po nabożeństwie odbyła się procesja w trakcie której modlono się za poległych walczących o odzyskanie niepodległości. Punktem kulminacyjnym było złożenie kwiatów pod pomnikiem. Ten gest był wyrazem wdzięczności  i hołdem społeczności oleckiej tym, dzięki, którym żyjemy w pokoju.

 mgr Anna Kaczor


W dniach 12 i 13 listopada 2008 r.

odbył się próbny egzamin gimnazjalny dla uczniów klas trzecich

 

fot. E. Tokajuk


KONKURS PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ

     Uczniowie Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku brali udział w IV Gminnym Konkursie Pieśni Patriotycznej, który odbył się  w dniu 5 listopada 2008r. w Regionalnym Ośrodku Kultury w Olecku „Mazury Garbate”.

W kategorii szkół gimnazjalnych (soliści):

·        II miejsce zajęła uczennica klasy III e – Olga Grzęda,  za wykonanie utworu „Soplicowo”,

·        III miejsce uczennica klasy III a – Kinga Anna Kłoczko, za wykonanie utworu „Pytasz mnie… (o Polskę)”.

W kategorii szkół gimnazjalnych (zespoły):

·        III miejsce zajął nasz zespół wokalny „Bel Canto” za wykonanie utworu „Święto Niepodległości”.


Światowy Dzień Rzucania Palenia - 20 listopad 2008 r.

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. Święto to narodziło się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada (tydzień przed obchodzonym w Stanach Zjednoczonych Dniem Dziękczynienia) za Dzień Rzucania Palenia. Idea dnia, w którym zachęca się palaczy do zerwania z nałogiem, przyjęła się także w innych krajach. Od 1991 roku w każdy trzeci czwartek listopada Fundacja „Promocja Zdrowia” namawia Polaków do rzucenia palenia.

Cel Światowego Dnia Rzucania palenia Tytoniu w Polsce.

     Realizację planu Europy wolnej od dymu tytoniowego osiągamy poprzez tworzenie społecznego i politycznego poparcia idei - organizowanie w skali populacyjnej, ogólnokrajowej i lokalnej kampanii zdrowotnych promujących zdrowy, wolny od dymu tytoniowego styl życia.

     Współdziałanie wielu różnorodnych instytucji i organizacji, w tym środków masowego przekazu, pozwoli na zwiększenie zakresu i zasięgu działań profilaktycznych oraz stworzy efektywnie działającą koalicję na rzecz poprawy zdrowia społeczeństwa.

"Uzależnienie od tytoniu jest chorobą, której leczenie wymaga wiele wysiłku i pracy. Nie jest to łatwe, dlatego najlepiej w  ogóle nie zaczynać palić !".                                                              

 Dyrektor Powiatowej Stacji  Sanitarno-Epidemiologicznej w Olecku

lek. med. Mirosław Pieklarz


AKADEMIA SZKOLNA Z OKAZJI DNIA NIEPODLEGŁOŚCI

 

            W dniu 10 listopada 2008 r. o godzinie 12.45 w sali gimnastycznej Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika    w Olecku odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. W tym roku obchodzimy 90 rocznicę odzyskania niepodległości. Sejm Rzeczpospolitej chcąc docenić bohaterów walczących za ojczyznę, ogłosił rok 2008- Rokiem Niepodległości.

 

fot. M. Mularczyk

            Akademia rozpoczęła się częścią oficjalną, którą otworzyła Anna Siemiatycka-dyrektor szkoły okolicznościowym przemówieniem. Uroczystość poprowadził uczeń klasy IIIc- Szymon Kondracki. Po wystąpieniu pocztu sztandarowego i odśpiewaniu przez społeczność szkolną hymnu państwowego, a następnie hymnu szkoły, rozpoczęła się część  artystyczna. Przygotowana została przez uczniów klas: IIIc i Id pod opieką pana Konrada Wiśniewskiego. Część muzyczną przygotowała pani Renata Lau, natomiast dekorację pan Tadeusz Gut.

            Po części artystycznej pani dyrektor Anna Dorota Siemiatycka wręczyła nagrody w konkursie ,,Pieśń patriotyczna”, zorganizowanym przez burmistrza Olecka. W kategorii solistek II miejsce otrzymała uczennica klasy III e Olga Grzęda, natomiast III miejsce Kinga Kłoczko z III a. W kategorii zespołów chór szkolny ,,Bel Canto” zdobył III miejsce. Nagrodę w imieniu chóru odebrała opiekun, pani Renata Lau.

            Nad prawidłowym przebiegiem całej uroczystości, logistyką i nagłośnieniem czuwał pan Tomasz Borowski. Przygotowaniem pocztu sztandarowego zajęła się pani Alina Kalinowska, natomiast wykonaniem zdjęć pan Maciej Mularczyk.

                                                                                                          mgr Konrad Wiśniewski


W Domu Pomocy Społecznej

fot. G.Klar

    W poniedziałek 27 października delegacja członków SKC brała udział w uroczystym oddaniu   do użytku          Domu Pomocy Społecznej „Jaśki”., w którym przebywać  będzie 19 pensjonariuszy. Uroczystościom poświecenia placówki przewodniczył Ks. bp. Romuald Kamiński a ich gospodarzem był Starosta Olecki  pan Stanisław Ramotowski przy współpracy z dyrektor hospicjum panią Emilią Urbanowicz.

        Nasza grupa zaprezentowała zaproszonym gościom krótkie przedstawienie  pt.: „We dwoje, czyli słowicze trele”,  a także wykonywała piosenki ogniskowo-biesiadne, do śpiewu których włączyła również widownię.

                                                                                                                      s. Dorota Gnutek


Próbny egzamin

21 października 2008 roku odbył się próbny egzamin z języków obcych nowożytnych dla uczniów klas III.

fot. E. Tokajuk


Warsztaty SKC

W dniu 20 października przedstawiciele SKC pod opieką swojej opiekunki wzięli udział w warsztatach dotyczących sposobów szybkiego uczenia się i przyswajania wiedzy. Miały one miejsce przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Olecku i prowadzone były przez koordynatora ds. wolontariatu przy Caritas diecezji Ełckiej – p. Ewelinę Kalinowską

 

Opiekun SKC – s. Dorota Gnutek


Akcja sprzedaży zniczy

Dnia 19 października SKC właczyło się w akcję sprzedaży zniczy, z których dochód został przeznaczony na potrzeby hospicjum w Jaśkach.

s. Dorota Gnutek


Fotograficzny sukces Izabeli Śnieżyńskiej !

fot. I. Śnieżyńska

Z wielką przyjemnością informujemy, iż uczennica klasy IIIG Izabela Śnieżyńska otrzymała wyróżnienie II stopnia w konkursie fotograficznym „Różne kultury – jedna Europa” dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych województwa warmińsko-mazurskiego zorganizowanym przez Centrum Informacji Europe Direct Warmia i Mazury w Olsztynie.

Konkurs został przygotowany w ramach ogłoszonego przez Komisję Europejską roku 2008 Rokiem Dialogu Międzykulturowego. Europejski Rok Dialogu Międzykulturowego 2008 stanowi uznanie ogromnej różnorodności kulturowej Europy, jako wyjątkowej wartości. Europejski Rok Dialogu Międzykulturowego zachęca wszystkich mieszkańców Europy do odkrywania korzyści płynących z naszego bogatego dziedzictwa kulturowego, możliwości poznawania i czerpania z tradycji różnych kultur.

Region Warmii i Mazur bez wątpienia jest regionem szczególnym – miejscem współistnienia ludności o różnych korzeniach. Wśród mniejszości narodowych można wyróżnić Ukraińców, Niemców, Romów, Białorusinów, Litwinów, Tatarów i Rosjan. Wielokulturowość naszego regionu stanowi jego niepowtarzalną wartość i jednocześnie współtworzy bogactwo kultury Unii Europejskiej. Po zakończeniu II wojny światowej nastąpił proces masowej wymiany ludności: większość zamieszkujących te ziemie Warmiaków, Mazurów i Niemców musiało opuścić swoją dotychczasową ojczyznę. W ich miejsce przesiedlona została ludność z Polski centralnej, kresów wschodnich i ludność ukraińska przesiedlona w ramach akcji “Wisła”. Ludzie, którzy zamieszkali na tych ziemiach po 1945 roku przywieźli swoje obyczaje, tradycje                i kulturę przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Bogactwo kulturowe Warmii i Mazur stanowi o wyjątkowym charakterze naszego regionu.

Izabela Śnieżyńska zgłosiła do konkursu cykl zdjęć pod tytułem „Wichry przeszłości” ukazujący poniemiecki cmentarz z XIX wieku w naszym mieście. Uczennicę do konkursu przygotował Wojciech Jegliński, opiekun Gimnazjalnego Klubu Europejskiego.

 

mgr Wojciech Jegliński


Dnia 15.10.2008 r. delegacja nauczycieli i uczniów wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyła w pogrzebie byłej wicedyrektor pani Haliny Formus.

Odszedł od nas wspaniały pedagog i wychowawca, wieloletni pracownik Szkoły Podstawowej nr 2 im. M. Kopernika. Jej praca płynąca z serca oraz zaangażowanie i zapał, serdeczne podejście do uczniów i współpracowników na zawsze pozostanie w naszych sercach i pamięci.

mgr A. Kalinowska


Ślubowanie uczniów klas pierwszych - 15.10.2008 r.

fot. M. Mularczyk

Dnia 11.10.2008 r. o godz. 11 w Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku odbyło się uroczyste ślubowanie klas pierwszych.

Ślubowanie rozpoczęto częścią oficjalną. Po wyjściu pocztu sztandarowego chór szkolny „Bel canto” odśpiewał hymn państwowy oraz hymn szkoły. Następnie dyrektor Anna Siemiatycka przywitała przybyłych gości i uczniów klas pierwszych oraz wygłosiła krótkie przemówienie. Również przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego powitała uczniów klas pierwszych w gronie braci uczniowskiej gimnazjum.

Do ślubowania przy poczcie sztandarowym szkoły przystąpili reprezentanci poszczególnych klas pierwszych. Pierwszoklasiści w obecności dyrekcji, grona pedagogicznego, przedstawicieli rodziców oraz starszych kolegów ślubowali: zdobywać wytrwale wiedzę i umiejętności, dbać o godność ucznia i dobre imię szkoły, krzewić ideały dobra, piękna i sprawiedliwości, darzyć szacunkiem nauczycieli i pracowników szkoły, przestrzegać zasad współżycia koleżeńskiego oraz kształcić w sobie cechy, które posiadał nasz patron - Mikołaj Kopernik, a w szczególności umiłowanie do nauk i drugiego człowieka. Następnie przedstawiciele klas pierwszych i ich wychowawcy złożyli pamiątkowe podpis w kronice szkoły.

Po części oficjalnej rozpoczęły się otrzęsiny klas pierwszych, które przygotowali uczniowie klasy 2c pod opieką pani Małgorzaty Kosińskiej. W Jury zasiedli: pani Katarzyna Janczewska - przedstawiciel Rady Rodziców, pani Katarzyna Kozłowska - przedstawiciel Rady Pedagogicznej, Justyna Pławska - przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego oraz jego Sekretarz - Kaja Gierszewska. Aby w pełni zostać zaakceptowanymi przez społeczność uczniowską pierwszoklasiści musieli wykonać określone zadania: zaprezentować przygotowane wcześniej stroje (1a - ufoludki, 1b - zwierzęta gospodarskie,1c - pokemony, 1d - barbie, 1e - elfy i 1 f - warzywka); zaśpiewać piosenkę o swojej klasie, przedstawić odcinek serialu „Włatcy Móch” pt. „W klasie” oraz sprostać konkurencjom sprawdzającym sprawność i pomysłowość. Należało do nich: jedzenie bitej śmietany na czas, zamienienie kolegi w mumię przy użyciu papieru toaletowego, kręcenie kołem hula-hop na czas oraz spełnienie życzeń Małej Księżniczki. Wbrew pozorom zadania te nie były łatwe. Podczas pierwszej konkurencji ochotnicy nie mieli pojęcia o tym, że spożywać będą bitą śmietanę, ponieważ pojemniki opakowane były w kartki reklamujące znaną piankę .... do golenia. W drugiej konkurencji mumią była najwyższa osoba z klasy (ok.175cm do owinięcia!), a w konkurencji z kołem udział mogli wziąć jedynie chłopcy. Co do Małej Księżniczki, to okazała się ona osóbką dość kapryśną. Zażyczyła ona sobie: paznokieć na swojej ręce, ułożenia inicjałów wychowawcy z .... butów, przyniesienia różowej skarpetki (tu wyrazy szacunku dla uczniów - bo tylko jedna osoba na całej sali posiadała taką), włosów zawiązanych na supeł oraz ustawienia sześciu osób na trzech nogach. Wszystkim pierwszoklasistom udało się wykonać wyznaczone dla nich zadania. Z entuzjazmem zostali przyjęci jako nowi członkowie wielkiej szkolnej rodziny. Po burzliwych obradach Jury wyłoniło zwycięzcę. Miejsce trzecie otrzymała klasa 1a, drugie klasa 1c, a zwycięzcami okazała się klasa 1f na czele z wychowawcą - panią Beatą Kozłowską. W nagrodę klasa otrzymała różowego jednorożca, pudełko lizaków oraz przypadnie im zaszczyt przygotowywania otrzęsin klas pierwszych w przyszłym roku. Jury nagrodziło także osoby najbardziej zaangażowane w reprezentowanie swoich klas, a byli to: Marcin Kamiński (kl. 1b), Karolina Jarząb (1a ), Marcin Łukowski (1b) oraz Jakub Kozłowski (1f), Dąbrowska Michalina (1c). Otrzymali oni breloczki z logo szkoły.

Osobami odpowiedzialnymi za przygotowanie i właściwy przebieg uroczystości byli: pan Konrad Wiśniewski - przygotowanie scenariusza ślubowania i prowadzenie uroczystości, p. Małgorzata Kosińska - przygotowanie otrzęsin i ich prowadzenie, p. Tomasz Borowski - nagłośnienie i logistyka, p. Alina Kalinowska - przygotowanie pocztu sztandarowego, p. Renata Lau - przygotowanie chóru oraz p. Maciej Mularczyk - wykonanie zdjęć i przekazanie ich na stronę internetową.

Opracowała Małgorzata Kosińska


Jak obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej ...

fot. M. Mularczyk

Dnia 13 października o godzinie 13.30 rozpoczęły się w naszym gimnazjum uroczystości związane z Dniem Edukacji Narodowej. Apel rozpoczęli prowadzący – Kinga Kłoczko i Mateusz Mielziuk, od powitania zaproszonych gości, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi oraz obecnych uczniów. Następnie wprowadzono poczet sztandarowy i odśpiewano hymn państwowy oraz hymn szkoły. Była to wyjątkowa chwila, ponieważ po raz pierwszy tym uroczystościom towarzyszył sztandar . W dalszej części o zabranie głosu poproszono panią dyrektor Annę Dorotę Siemiatycką.  Po krótkim przemówieniu nastąpiło wręczenie nagród dyrektora nauczycielom,  pracownikom administracji i obsługi w podziękowaniu za zaangażowanie w prace    na rzecz szkoły. Wśród nagrodzonych nauczycieli znaleźli się: Tomasz Borowski, Elżbieta Borys,       Marta Katarzyna Domoradzka, s.Dorota Gnutek, Justyna Jeżewska, Anna Kaczor, Alina Kalinowska, Marzena Elżbieta Kamińska-Kopiczko, Grażyna Irena Kiedyk, Maria Jolanta Kłosińska, Małgorzata Kosińska, Beata Kozłowska, Grażyna Olszewska. Spośród pracowników administracji i obsługi nagrody z rąk pani dyrektor odebrali: Katarzyna Drejer-Rekść, Helena Kozłowska, Monika Matulewicz, Elżbieta Miller, Anna Rydzewska, Jerzy Siwka. Następnie głos zabrała przewodnicząca Rady Rodziców-   pani Katarzyna Janczewska, a po niej przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego-Justyna Dominika Pławska.

Na zakończenie wystąpili uczniowie klasy IIa, pod kierunkiem wychowawczyni-pani Małgorzaty Harasim, oraz szkolny chór Belcanto pod batutą pani Renaty Lau w krótkim montażu słowno-muzycznym.

                                                                                           Opracowały:  Agnieszka Baranowska-Moroz

                                                                                                                                 Agnieszka Kowalewska

 


 

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej

wszystkim pracownikom szkoły

życzę po stokroć zdrowia

niewyczerpanych sił i energii

oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym


  OGŁOSZENIE

W dniu 14 października 2008r. obchodzony jest
Dzień Edukacji Narodowej.

Zgodnie z art. 74 Karty Nauczyciela dzień ten jest wolny od zajęć lekcyjnych.

Nasza szkoła zapewnia w tym dniu zajęcia opiekuńcze świetlicowe.

 

Maria Kłosińska - wicedyrektor

 


Wycieczka - Wrocław 8 - 11.10.2008 r.

fot. M. Kosińska

W dniach od 08.10-11.10.2008 roku odbyła się autokarowa, wycieczka szkolna do Wrocławia i Lichenia zorganizowana przez s. Dorotę Gnutek - kierowniczkę wycieczki przy współpracy dwóch nauczycielek pani Aliny Kalinowskiej oraz pani Małgorzaty Kosińskiej. Wzięło w niej udział 45 uczniów i uczennic z naszej szkoły. W trakcie jej trwania młodzież zobaczyła Panoramę Racławicką, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, ZOO, Ogród Botaniczny, a także przepiękne zabytki tego miasta. Z „lotu ptaka” podziwiała panoramę Wrocławia po uprzednim wdrapaniu się na wieżę kościoła katedralnego. W Licheniu młodzież miała okazję zwiedzić kompleks sakralny tego Maryjnego Sanktuarium Polski oraz zastanowić się nad sobą i swoim życiem. Był to czas relaksu i wypoczynku połączonego ze zdobywaniem wiedzy.


Dyskoteka

Dnia 9 października 2008 roku odbyła się dyskoteka szkolna zorganizowana przez Samorząd Uczniowski.

fot. E. Tokajuk


Kampania profilaktyki HIV/AIDS na terenie powiatu oleckiego

*Prezentacja


Zajęcia edukacyjne w terenie „Las w życiu społeczeństwa”

3 października 2008r.

„Las w życiu społeczeństwa” to przewodnie hasło konkursu, ogłoszonego przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych w Warszawie, Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Białymstoku, Nadleśnictwa RDPL Białystok, Kuratorium Oświaty w Białymstoku a skierowanego do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Celem konkursu jest m.in.: popularyzacja wśród społeczeństwa roli lasów i gospodarki leśnej w życiu regionu, a także zaprezentowanie lasów jako miejsca pracy i roli nadleśnictw w społeczności lokalnej, jak również upowszechnianie wiedzy na temat różnych funkcji lasu.

Dnia 3 października 2008 roku, w ramach przygotowań do I etapu konkursu, 40. uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z gminy i powiatu oleckiego wzięło udział w akcji edukacyjnej zorganizowanej przez Nadleśnictwo Olecko. Głównym koordynatorem akcji i przewodnikiem w zgłębianiu znaczenia ochronnego, produkcyjnego i społecznego lasu był Pan Piotr Wydra - pracownik Nadleśnictwa Olecko zajmujący się głównie edukacją leśną. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy II a: Joanna Sadowska, Aneta Makowska, Marcin Zawadzki i Mateusz Mejsak, opiekę sprawowała pani Anna Siemiatycka.

„Przygodę z lasem” rozpoczęliśmy od poznania szkółki leśnej i zrębowiska położonego w leśnictwie Kłosowo. Tam zapoznaliśmy się z różnymi pracami leśnymi „od nasiona do kłody drewna”, dowiedzieliśmy się o roli lasów w ekosystemie oraz realizowanych przez nadleśnictwa funkcji społecznych. Po dwugodzinnym, niezwykle interesującym poznawaniu lasu, zrelaksowani, upojeni żywiczną wonią drzew - pojechaliśmy do Zakładu Produkcyjno-Usługowego „Prawda”, by dowiedzieć się, jakie są dalsze losy wyciętej „kłody drewna”.

Pan Zbigniew Sujata wprowadzał nas w tajniki kolejnych etapów obróbki drewna, suszenia i produkcji mebli podczas wycieczki po nowoczesnym i jak się okazało ekologicznym zakładzie drzewnym, gdzie zastosowanie najnowocześniejszych technologii pozwala na zagospodarowanie wszystkich odpadów poprodukcyjnych. Specjalnym systemem przewodów transportowane są trociny, pyły powstałe podczas przerobu drewna i produkcji mebli do ogromnego kontenera, z których wytwarzany jest brykiet. Okazało się, iż najważniejszym i najtrudniejszym etapem produkcyjnym jest suszenie drewna. Długość tego procesu zależy od rodzaju drewna i pory roku. Dostawcami surowca drzewnego do zakładu są nadleśnictwa z trenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku i Olsztynie a także importuje się drewno z dalekiego Archangielska. Jak się okazał, surowe warunki klimatyczne, pozwalają na uzyskiwanie lepszego jakościowo surowca drzewnego (kłody proste, pozbawione sęków).

Miłym akcentem podsumowującym akcję edukacyjną było spotkanie w sali konferencyjnej Zakładu „Prawda” z przedstawicielami władz samorządowych: panem Wacławem Olszewskim - Burmistrzem Olecka i Stanisławem Ramotowskim - Starostą Oleckim. Gościnne spotkanie rozpoczął pan Roman Prawda - właściciel zakładu. Pan Burmistrz i Pan Starosta w dyskusji z młodzieżą przedstawili znaczenie gospodarki leśnej i drzewnej w regionie, podkreślając, że ok. 2000 mieszkańców gminy i powiatu oleckiego zatrudnionych jest w branży drzewnej. Pan Burmistrz zaznaczył, iż lasy są naszym wspólnym dobrem, dlatego samorządy współpracują z nadleśnictwem poprzez projekty lokalnych przedsięwzięć z zakresu ochrony środowiska (zalesianie gruntów porolnych, edukacja ekologiczna i inne).

Zdobyta w praktyce wiedza pozwoliła nam jeszcze bardziej poznać i zrozumieć zagadnienia związane z gospodarczym i społecznym znaczeniem lasów. Zainspirowała nas do zgłębienia poznawanej tematyki leśnej, weryfikacja której nastąpi 6 października podczas pisania testu konkursowego „Las w życiu społeczeństwa”.

Dziękujemy Nadleśnictwu Olecko za zorganizowanie akcji edukacyjnej, Zakładom Produkcyjnym „PRAWDA” za gościnność i wprowadzenie nas w tajniki najnowszej technologii produkcyjnej, a władzom samorządowym za poświęcenie czasu i przekazanie rzeczowych informacji o związkach i zależnościach, zachodzących między prawidłowym funkcjonowaniem gospodarki i produkcji leśnej, a rozwojem społecznym regionu.

Joanna Sadowska i Marcin Zawadzki
pod kierunkiem A. Siemiatyckiej


Dzień Edukacji Narodowej

Dnia 13 października w naszej szkole odbędzie się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Początek uroczystości o godz. 13.30 w sali gimnastycznej. Serdecznie zapraszamy całą społeczność szkolną i gości.


 

GKE z wizytą w Europe Direct Warmia i Mazury

fot. W. Jegliński

30 września 2008 roku klubowicze Gimnazjalnego Klubu Europejskiego wraz z opiekunem panem Wojciechem Jeglińskim zapoznali się z działalnością punktu konsultacyjnego Europe Direct Warmia i Mazury w Olecku przy ulicy Kolejowej 31. Pan Dawid Bondarenko, konsultant biura, wyjaśnił nam, iż  Europe Direct jest jednolitą siecią informacyjną Komisji Europejskiej, która zastąpiła istniejące do dnia 31 grudnia 2004 roku sieci Punktów Informacyjnych Unii Europejskiej (Info-Points Europe) oraz działające na obszarach wiejskich ośrodki sieci Carrefour. Na terenie naszego województwa funkcjonuje 5 punktów konsultacyjnych: Olecko, Elbląg, Bartoszyce, Szczytno i Nowe Miasto Lubawskie.

Działające przy Warmińsko-Mazurskiej Izbie Rolniczej Europe Direct Warmia i Mazury  kieruje swoje usługi informacyjne do wszystkich mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego, ze szczególnym uwzględnieniem przedstawicieli samorządu terytorialnego, rolników i mieszkańców wsi, małych i średnich przedsiębiorców, nauczycieli i instytucji oświatowych, młodzieży oraz organizacji pozarządowych. Osoby odwiedzające biuro – oprócz informacji i publikacji, mają zapewniony bezpłatny dostęp telefoniczny i elektroniczny do Centrum Kontaktowego Europe Direct w Brukseli, możliwość przekazania do Komisji Europejskiej swoich opinii, pytań i uwag oraz bezpłatny dostęp do stron internetowych o tematyce europejskiej.

Współpraca Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku z Europe Direct Warmia                i Mazury została zapoczątkowana w 2007 roku. W jej ramach pracownicy z Olsztyna w najbliższym czasie przeprowadzą w naszej szkole lekcje europejskie.

Wizyta w punkcie konsultacyjnym Europe Direct ukazała nam nowe sposoby pozyskiwania informacji europejskiej. Na zakończenie spotkania wszyscy klubowicze otrzymali sympatyczne gadżety.

 

Elżbieta Paradowska, klasa III c


 

KONKURS FOTOGRAFICZNY DLA  MŁODZIEŻY I NAUCZYCIELI

 „Mazurska Jesień w obiektywie”

* Regulamin >>

*Formularz zgłoszenia >>


    Dnia 11 września 2008 r. poczet sztandarowy w składzie: Judyta Barszczewska kl. III g, Elżbieta Paradowska kl. III c i Przemysław Surażyński kl. III d uczestniczyli w VIII Międzynarodowym Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku. Zbiórka uczestnikowi odbyła się przy Pomniku Katyńskim. Stamtąd udano się na mszę świetną do Kościoła pw. Ducha Świętego. Następnie uczestnicy wzięli udział w uroczystości przy Pomniku - Grobie Nieznanego Sybiraka.


Gimnazjum nr 2 im.  Mikołaja Kopernika w Olecku przystąpiło do programu pilotażowego SUS - OK Szkoła ucząca się - ocenianie kształtujące.

 

więcej informacji >>


 

2 września 2008 r. młodzież naszego gimnazjum

uczestniczyła w festynie historycznym

fot. E. Tokajuk


UROCZYSTOŚĆ NADANIA IMIENIA MIKOŁAJA KOPERNIKA GIMNAZJUM NR 2 W OLECKU PODCZAS GMINNEJ INAUGURACJI ROKU SZKOLNEGO 2008/2009

Relacja z przebiegu uroczystości  >>

fot. Piotr Kopciał

 

Po uroczystym nadaniu Gimnazjum nr 2 w Olecku imienia Mikołaja Kopernika odbyła się część artystyczna – spektakl zatytułowany „Rzecz o Mikołaju Koperniku”.

   Sztuka powstała na podstawie scenariusza Jacentego Ordowskiego, nad przygotowaniem czuwały Elżbieta Borys i Justyna Jeżewska, wystąpili w niej uczniowie naszej szkoły:

Błażej Monkiewicz (kl. III a) w roli Mikołaja Kopernika

Mateusz Mielziuk (kl. II a) w roli Dziejowita

Marcin Malinowski (kl. III c) w roli małego Mikołaja Kopernika

Łukasz Pawluczuk (kl. III c) w roli ojca Kopernika

Ewelina Kulbacka (kl. II c) w roli przekupki

Paulina Jaroc (kl. III c) w roli mieszczki

 

Jako Cyganki wystąpiły:

 Angelika Ciesnowska (kl. III c), Aleksandra Wawrzyn (kl. II a),Joanna Sadowska (kl. II a)

W roli żaków wystąpili:

Piotr Grygo (kl. III c),Szymon Kondracki (kl. III c), Tomasz Bajgus (kl. III c), Tomasz Zyskowski (kl. III c)

W roli mieszczan wystąpili:

Patryk Wasilewski (kl. III c), Roman Randzio (kl. III c), Kamil Łomeć (kl. III c), Maciej Adamczyk (kl. II c), Damian Adamski (kl. II c), Michał Grudziński (kl. II c, Andrzej Juszkiewicz (kl. II c)

W rolach rycerzy drużyny krzyżackiej wystąpili członkowie Bractwa Rycerskiego „Apis”.

 

Scenariusz przedstawienia

"Rzecz o Mikołaju Koperniku astronomie" (.doc)

 


OGÓLNOSZKOLNE SPOTKANIE Z RODZICAMI

odbędzie się 9 września 2008 r. o godz. 16.30

według następującego porządku:

16.30 - 17.00 Spotkanie z dyrekcją szkoły w auli

17.oo - 18.30 Spotkanie z wychowawcami w salach lekcyjnych


Kalendarz roku szkolnego 2008-2009


Rok szkolny rozpocznie się 1 września 2008r.

Ogłoszenie

 

Dnia 1 września 2008 roku w Gimnazjum nr 2 w Olecku odbędą się uroczystości związane        z  nadaniem szkole imienia Mikołaja Kopernika podczas Gminnej Inauguracji Roku Szkolnego 2008/2009 według następującego porządku:

1.      godz. 1000 – spotkanie z wychowawcami w klasach. Sprawdzenie obecności. Omówienie czynności porządkowych obowiązujących
w dniu uroczystości, podanie tygodniowego planu lekcji;

2.      godz. 1030 – zbiórka całej społeczności przed budynkiem szkoły
i przemarsz  zwartym szykiem pod opieką wychowawców do Kościoła pw. NMP Królowej Polski w Olecku ulicami: Słowiańską, 11 listopada, Plac Wolności.

3.      godz. 1045 – 1055 - zajęcie wyznaczonych miejsc w kościele przez społeczność szkolną;

4.      godz. 1100 – 1215 – uroczysta Msza Święta w Kościele pw. NMP Królowej Polski, podczas której zostanie poświęcony sztandar szkoły;

5.      godz. 1220 -1230 – przemarsz ulicami miasta do budynku szkoły na dalszą część uroczystości;

6.      godz. 1240 – 1250 – zajęcie wyznaczonych miejsc w sali gimnastycznej, gdzie odbędzie się okolicznościowa akademia, podczas której zostanie nadane szkole imię Mikołaja Kopernika i wręczony sztandar. W tym samym czasie w holu szkoły zostanie odsłonięta i poświęcona tablica pamiątkowa;

7.      godz. 1300 – okolicznościowa akademia połączona z częścią artystyczną pt.: „Rzecz                                                                      o Mikołaju Koperniku”;

8.      ok. godz. 15. – zakończenie uroczystości w szkole.

 

 Uczniowie dojeżdżający po przyjeździe do szkoły oczekują w świetlicy szkolnej na uroczystości  zgodnie z przedstawionym wyżej porządkiem         i stosują się do godziny (miejsca) odjazdu autokaru podanej przez wychowawcę świetlicy.

 

Festyn historyczny – drugi dzień obchodów uroczystości

nadania imienia szkole 2 września 2008r. (wtorek)

 

  1. 10.00-10.20 – spotkanie uczniów z wychowawcami w salach lekcyjnych,
  2. 10.30 – powitanie społeczności szkolnej przez Bractwo Rycerskie Zamku Gniewskiego z użyciem artylerii średniowiecznej.
  3. 11.00 – wykonanie zdjęcia grupowego społeczności szkolnej.
  4. 11.30-12.00 – spektakl pt. ,,Rzecz o Mikołaju Koperniku” w wykonaniu młodzieży szkolnej.
  5. 12.00- 13.00 – loteria fantowa.
  6. 12.00- 13.00 – warsztaty historyczne dla młodzieży na placu przed szkołą:

- nauka tańca średniowiecznego

- pokazy walk rycerskich

- strzelanie z łuku i kuszy

- zabawy plebejskie.

      9. ok. 13.00 – zakończenie imprezy.

 

 

Wszystkich uczniów obowiązuje strój galowy.

 

 UWAGA UCZNIOWIE  !

W roku szkolnym 2008/2009 obowiązuje całoroczna zmiana obuwia. Wymagane są buty miękkie z jasną podeszwą.

 

 

Spotkamy się po wakacjach!

 

Do góry

 

©GIMNAZJUM NR 2 W OLECKU      www.gim2.olecko.edu.pl