Uroczystość

zakończenia roku szkolnego.

klasy I - II

klasy  III

 


  Ojczyznę kocham ...

     Dnia 19.06.2007 r. o godzinie 11 w olsztyńskiej Kurii Biskupiej odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na etapie wojewódzkim pt. "Ojczyznę kocham bardziej niż własne serce". (słowa Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego).

 Pierwsze miejsce w kategorii poezja zajęła uczennica naszego gimnazjum - Paulina Jachimska z klasy 3 g.

   Konkurs został przeprowadzony przez Krajowy Instytut Akcji Katolickiej w Polsce we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej, pod  honorowym patronatem Jego Ekscelencji Księdza Arcybiskupa Józefa Michalika - Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Nagrodzone prace laureatów przeszły do etapu ogólnopolskiego. Gratulujemy Paulinie i życzymy dalszych sukcesów na niwie artystycznej !

       Składam serdeczne podziękowanie siostrze Dorocie Gnutek za pomoc i serce włożone w związku z moim udziałem w konkursie - Paulina Jachimska

*** wiersz  Pauliny >>>

 

BIERZMOWANIE uczniów klas III

w kościele NMP Królowej Polski w Olecku

 


Można człowiekowi zabrać wszystkie dobra materialne, a nawet życie, ale nie sposób odebrać mu posiadanej wiedzy i wypracowanego człowieczeństwa. Dlatego tak ważne w życiu są dwie sprawy: samodoskonalenie duchowe i samokształcenie, które zapewniają człowiekowi największy majątek: bycie mądrym człowiekiem”.

                                                                                               Ewa Jasień

 

GIMNAZJALNE  DNI  RODZINY    -     4 czerwca 2007 r.

 

           IX Warmińsko-Mazurskie Dni Rodziny w Gimnazjum nr 2 w Olecku przebiegały pod hasłem „Czy bardziej być – czy więcej mieć?”  Program obchodów składał się z części artystycznej przygotowanej przez uczniów klasy

II a pod opieką p. Małgorzaty Błażewicz i s. Doroty, świadectwa z pracy wolontaryjnej, przedstawionego przez członka szkolnego koła „Caritas” – uczennicę klasy IIg – Magdę Radzaj oraza wystąpienia laureatów konkursu oratorskiego, który przebiegał pod hasłem: „Kim będę jak dorosnę – będę bogaty!”.

         „Kochamy gorąco naszych rodziców; są nasi, niepowtarzalni. Gdy przebywają daleko, gdy koniecznie muszą wyjechać w poszukiwaniu pracy – tęsknimy i odczuwamy ich brak. Nie stawiamy im zbyt dużych wymagań, by np. zarabiali tyle samo lub więcej niż rodzice naszych zamożnych kolegów. - Nie jest to najważniejsze. Staramy się nie wywoływać ich rozdrażnienia i gniewu. Rozmawiać z nimi o sobie i swoich sprawach. Chociaż nie zawsze to się udaje. Kochamy ich i sznujemy, przyjmując zawsze z uwagą przekazywane nam przestrogi, rady i napomnienia. Są doświadczeni, znają lepiej życie, pragną naszego dobra Kochają nas!” - takie między innymi słowa kierowała młodzież gimnazjalna do obecnych na obchodach rodziców w spektaklu teatralnym  „TATO, MAMO...

         Przesłanie Św. Ambrożego z Mediolanu : „Istnieje dwojaka szczodbrotliwość: jedna spieszy z pomocą materialną, to znaczy użycza pieniędzy; druga polega na oddawaniu osobistych usług i często jest wiele szlachetniejsza i znacznie hojniej świadczona” - zostało potwierdzone w świadectwie z pracy wolontaryjnej w Hospicjum w Jaśkach  przedstawione przez Magdę Radzaj.  

         Ludzie, zwłaszcza młodzi, dążący do osobistego sukcesu często chcą szybko zrobić karierę i być bardzo bogaci. I nie można nic mieć przeciwko temu, jeżeli cel ten został osiągnięty poprzez pracę i zdolności. Niechęć i odrazę budzi natomiast „bogactwo”, zarobione zaradnością i środkami, o których wstyd mówić. Te myśli zostały napiętnowane w wystąpieniach laureatek konkursu oratorskiego: „Kim będę jak dorosnę? – Będę bogaty!”                                     

        Mariola Urbanowicz z kl. Ib, Judyta Barszczewska z kl. Ig i Justyna Leszkowicz z kl. IIa podkreślały, że człowiek, który nastawia się na danie czegoś z siebie, nie tylko stoi wyżej moralnie do  pustego „łowcy bogactwa”. Ma także większą szansę na rzeczywiste odniesienie sukcesu osobistego, jak również bogate życie wewnętrzne, w ostatecznym bowiem rozrachunku ludzie cenią i nagradzają tych, którzy potrafią im dać coś autentycznie wartościowego. Mogą to być wzruszenia artystyczne, osobisty przykład, lek, maszyna, lepsza organizacja pracy, cokolwiek, co ludzie cenią i czego pragną.

         Małe cwaniactwo, polegające na ciągłym myśleniu o własnej korzyści, zyskiwaniu wysokich profitów najmniejszym kosztem (najlepiej za nic), nie jest drogą do prawdziwego bogactwa.

 


  Z EUROPĄ ZA PAN BRAT x 3

     Dnia 31 maja 2007 roku w auli Gimnazjum nr 2 w Olecku odbyła się trzecia edycja konkursu wiedzy o Europie i Unii Europejskiej dla gimnazjalistów powiatu oleckiego. Turniej zorganizował Gimnazjalny Klub Europejski Gimnazjum nr 2 (opiekun mgr Grażyna Olszewska i mgr Wojciech Jegliński) pod honorowym patronatem Rektora Wszechnicy Mazurskiej w Olecku.

W tegorocznych zmaganiach wzięły udział trzyosobowe zespoły reprezentujące następujące gimnazja:

1. Publiczne Gimnazjum w Kowalach Oleckich (uczniowie: Małgorzata Zawadzka, Kamil Grzymkowski, Tomasz Lisowski; opiekunowie mgr Agnieszka Wszeborowskamgr Andrzej Szcześniak),              

2. Gimnazjum w Babkach Oleckich (uczniowie: Krzysztof Kasicki, Karol Basałaj, Łukasz Turowski; opiekun mgr Dorota Wardziejewska)

3.Gimnazjum w Judzikach (uczennice: Aleksandra Skrocka, Magdalena Drobiszewska, Kamila Gliniecka; opiekun mgr Andrzej Malinowski)

4. Gimnazjum nr 1 (uczniowie: Ciszewska Paulina, Topczyłko Agnieszka, Cichanowicz Piotr; opiekun mgr Agnieszka Wszeborowska)

5. Gimnazjum nr 2 w Olecku (uczennice: Emilia Rejszel, Magda Radzaj, Karolina Góryńska; opiekun mgr Jolanta Jeleniewicz)

      Cele konkursu obejmowały: popularyzację wśród młodzieży gimnazjalnej zagadnień dotyczących współczesnej Europy, jej krajobrazu, dziedzictwa kulturowego, materialnego, regionów oraz symboli kojarzących się z europejską historią, teraźniejszością, tożsamością i cywilizacją;

promocję idei integracji europejskiej i roli Polski we współczesnym świecie; aktywizowanie i integrację środowiska lokalnego.

     Turniej rozpoczął się niezwykle widowiskowym i wzruszającym koncertem kwintetu akordeonowego uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej z Suwałk pod kierunkiem mgr Zbigniewa Grzanki.

      Następnie Jego Magnificencja dr Józef Krajewski Rektor Wszechnicy Mazurskiej w Olecku zachęcał młodych gimnazjalistów do twórczego poznawania i odkrywania świata, bo jak przyznał, tylko człowiek, który umie i wie, nie boi się spotykać drugiego człowieka, ma odwagę iść twórczo przez życie.   

Rywalizacja zespołów była bardzo zacięta i wyrównana, o czym świadczą niewielkie różnice punktowe pomiędzy poszczególnymi miejscami.   

     Zwycięzcą konkursu została drużyna Gimnazjum nr 2 w Olecku (30 pkt). II miejsce przypadło Gimnazjum nr 1 w Olecku (27 pkt). III miejsce zdobyła debiutująca w turnieju ekipa Gimnazjum w Kowalach Oleckich (26 pkt). IV miejsce zdobył również beniaminek konkursu zespół Gimnazjum w Judzikach (25 pkt). V miejsce zostało w rękach drużyny Gimnazjum w Babkach Oleckich (21 pkt).

Laureatom, uczestnikom oraz ich opiekunom składamy serdeczne gratulacje!!!

       Nagrody III edycji konkursu „Z Europą za pan brat” ufundowali: Jego Magnificencja dr Józef Krajewski Rektor Wszechnicy Mazurskiej w Olecku; Rada Rodziców Gimnazjum nr 2 w Olecku; wicestarosta powiatu oleckiego mgr Maria Wanda Dzieniesiewicz; biuro Europe Direct w Olecku; pani Jolanta Makowska właścicielka sklepu Chemix w Olecku; prywatny darczyńca.

Wszystkim wymienionym serdecznie dziękujemy J

 

Wojciech Jegliński, nauczyciel Gimnazjum nr 2 w Olecku

 


 

BAL III KLAS  - 2.06.2007 r.

FOTO>>>FILM

 


 

  Młodzież Gimnazjum nr 2

podczas II pikniku harcerskiego.

2.06.2007 r.


 

ZESTAW PROGRAMÓW NAUCZANIA >>>

ZESTAW PODRĘCZNIKÓW >>>

 

     


Dnia 22 maja 2007r. w Elblągu odbyło się uroczyste rozdanie nagród wszystkim laureatom wojewódzkich konkursów przedmiotowych.

     Ucz. Dorota Hołubowicz wraz z nauczycielem przedmiotu p. Bogumiłą Makola miały przyjemność w niej uczestniczyć .Oto kilka zdjęć z tej gali.

 

 


 

APEL klas 1 E i 2 E

     Dnia 21 maja 2007 r. odbył się apel zdawczo-odbiorczy przygotowany przez klasę 1 e i 2 e, na którym zaprezentowano osiągnięcia edukacyjne i wychowawcze z konkursów przedmiotowych, zawodów sportowych i pracy biblioteki szkolnej. Wyróżniający się uczniowie otrzymali z rąk pani dyrektor dyplomy i nagrody książkowe.

 


 

Jak Parada to tylko w Warszawie!!!!!

               12 maja 2007 roku Gimnazjalny Klub Europejski Gimnazjum nr 2 w Olecku już po raz piąty uczestniczył w niezwykle barwnej Paradzie Schumana, która jest głównym punktem Polskich Spotkań Europejskich organizowanych przez Polską Fundację im. Roberta Schumana w Warszawie. Najbardziej aktywna młodzież wraz z opiekunami i założycielami szkolnego klubu p. Grażyna Olszewską, p. Wojciechem Jeglińskim oraz opiekunem p. Martą Katarzyną Domoradzką doskonale bawiła się w Warszawie już od piątku 11 maja. Niezwykle napięty harmonogram dnia uwzględnił zwiedzanie Zamku Królewskiego, spacer  uliczkami Starego Miasta oraz drobne zakupy w centrum handlowym. Zmęczeni zjedliśmy kolację i udaliśmy się na nocleg do domu zakonnego Księży Rogacjonistów.

        Następnego dnia  wczesnym rankiem byliśmy na nogach. Po śniadaniu wyruszyliśmy na podbój stolicy. Przebrani w stroje Rzymian z ogromną energią maszerowaliśmy w tłumie dumnych Europejczyków. Ile było sił w płucach tyle skandowaliśmy: OLECKO!  Nasza charyzma udzieliła się innym grupom, które wspólnie z nami bawiły się wspaniale. W specjalnym namiocie Fundacji Schumana złożyliśmy zebrane w szkole zabawki na potrzeby dzieci uchodźców czeczeńskich z ośrodków w Białymstoku i Łomży.

       Głodni szybko zjedliśmy małe co nieco i wyruszyliśmy na koncert Kasi Kowalskiej. Po krótkim odpoczynku udaliśmy się w drogę powrotną do Olecka. Pełni pozytywnych wrażeń na długo zapamiętamy to niezwykłe widowisko. Serdecznie dziękujemy naszym opiekunom za mile spędzony czas i jedno głośno stwierdzamy: „Chcemy kolejnej Parady Schumana”!

Patrycja Skrodzka, klasa III F

autor zdjęć: mgr Wojciech Jegliński, 

 

  "Z FIZĄ NA TY"

  Dnia 11 maja 2007 r. odbył się po raz trzeci Międzyszkolny Konkurs Fizyczny " Z FIZĄ NA TY" organizowany przez Gimnazjum nr 1 w Olecku. Konkurs adresowany był do uczniów gimnazjów miasta i gminy Olecko. Wzięło w nim udział 21 uczniów, w tym sześcioro z naszej szkoły. Warto pochwalić się uzyskanymi wynikami, ponieważ:

* I miejsce w kategorii klas drugich zajęli: Marlena Mejsak z klasy 2 D i Michał Mularczyk z klasy 2 A.

* II miejsce w kategorii klas pierwszych uzyskała Judyta Barszczewska z klasy I G.

* III miejsce w kategorii klas pierwszych zajął Piotr Grygo z klasy 1 C

 

Nauczyciele przygotowujący: Barbara Bronikowska i Tomasz Jurewicz

 

 

 

           W ramach współpracy Gimnazjum nr 2 w Olecku z Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku dnia 7 maja 2007 roku gościliśmy w naszej szkole  pracowników Narodowego Parku Gór Stołowych. Najważniejszym celem ich wizyty było przybliżenie nam walorów przyrodniczych tego odległego od Mazur zakątka kraju. W spotkaniu wzięli także udział nasi koledzy z Zespołu Szkół   w Judzikach. Za pomocą multimedialnej prezentacji prowadzący prelekcję zapoznali nas  z genezą powstania Gór Stołowych, bogactwem świata roślin i zwierząt tam występujących, licznymi walorami uzdrowiskowo – turystyczno - rekreacyjnymi. Mieliśmy okazję dowiedzieć się, jak ważną rolę w ochronie środowiska tego pięknego obszaru odgrywa działalność parku narodowego. Wysłuchaliśmy również kilku ciekawych legend o Górach Stołowych. Lekcja o Górach Stołowych była bardzo interesująca. Jest prawdopodobne, że ten rejon Polski będzie naszym ulubionym kierunkiem tegorocznych wakacji.

Karolina Bałazy, klasa III A Gimnazjum nr 2 w Olecku

    


3 lata Polski w Unii Europejskiej

    

         1 maja 2007 roku minęły 3 lata członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Z tej okazji w celu zbadania nastrojów europejskich i patriotycznych nauczyciele - Wojciech Jegliński z Gimnazjum nr 2 w Olecku oraz  Andrzej Malinowski z Zespołu Szkół w Judzikach, przeprowadzili ankietę wśród młodzieży gimnazjalnej i dorosłych mieszkańców powiatu oleckiego. Wyniki są bardzo ciekawe, zapraszamy do lektury.

Ankieta 1              Ankieta 2

 

     Mamy przyjemność przedstawić Państwu pracę napisaną przez uczennice
klasy  I  A :  Kinga Kłoczko,   Justyna Pławska,       Agnieszka Surażyńska -
pod  kierunkiem  nauczycieli  Renaty  Jurewicz  i   Wojciecha Jeglińskiego w
ramach   konkursu   z  organizowanego  przez  Urząd  Komitetu   Integracji
Europejskiej   w  Warszawie    „Moja   szkoła  w Unii Europejskiej V edycja”.
         Niestety, twórczość oleckich gimnazjalistek nie znalazła uznania wśród
członków  regionalnego  jury  z  Olsztyna, niemniej jednak w naszych oczach
ich  praca jest pasjonująca i w oryginalny sposób przedstawia historię powstania Traktatów Rzymskich. Życzymy miłej lektury.

O trudach tworzenia Wspólnoty Europejskiej  >>

 


 

     WOLONTARIUSZE W HOSPICJUM

  Dnia 29 kwietnia wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas spotkali się z podopiecznymi hospicjum w Jaśkach w trochę innej atmosferze i w inny sposób niż zazwyczaj. Pokonując rowerami kilometry dzielące ich od hospicjum dojechali do zakładu, aby w niedzielne popołudnie umilić czas chorym spotkaniem z nimi i rozweselić śpiewem piosenek z „ich młodości”.  W planowanym wspólnym grilowaniu przeszkodził zimny wiatr, który uniemożliwił sprowadzenie chorych na podwórko. Gdy jedni przygotowywali grila inni śpiewali piosenki biesiadne i wojskowe. Po wspólnym posiłku i śpiewie uczestniczyli we Mszy Świętej, do której przygotowali oprawę liturgiczną i modlili się wspólnie z mieszkańcami hospicjum.

Dziękujemy Pani Dyrektor hospicjum - Emilii Urbanowicz za udzieloną pomoc i możliwość zorganizowania tej imprezy.

 

   TURNIEJ BRD

        Dnia 19.04.2007r. odbyły się w Gimnazjum nr 1 w Siejniku powiatowe
eliminacje OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM  2006/2007.


Nasza drużyna, w składzie Mateusz Brodowski (2a), Maciej Backiel (2a) i  Eliza Mrozowska (1b) zajęła III miejsce.

Tomasz Borowski

 

   DOROTA HOŁUBOWICZ

laureatką Wojewódzkiego Konkursu Języka Rosyjskiego !

       Dnia 14 kwietnia 2007 r. w Bartoszycach odbył się Wojewódzki Konkurs Języka Rosyjskiego.  Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy III b Dorota Hołubowicz i Kasia Kopiczko. Dorota już po raz drugi została laureatką tego konkursu. Zajęła II miejsce. W maju wraz z nauczycielem przedmiotu pojadą do Elbląga na spotkanie z Panią Kurator i odbiór nagród.

   Gratulujemy obu uczennicom, życząc im  dużo zdrowia i wiele zapału do nauki w różnych jej dziedzinach. Rozwijajcie swoją wiedzę i umiejętności.

Bogumiła Makola

 


      Dnia 12.04.2007 r. uczniowie naszej szkoły obejrzeli Misterium Męki Pańskiej - "Nadzieja".  Nad przebiegiem czuwał ks. Paweł Markowski.

 

    Całej społeczności gimnazjum

         życzymy- zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych   wiary,  nadziei   i miłości. Radosnego, wiosennego nastroju,   serdecznych   spotkań   w  gronie rodziny i wśród   przyjaciół  oraz wesołego "Alleluja".

 

 

   Jan Paweł II - SANTO SUBITO

 

     2.04.2007 r. Druga rocznica śmierci wielkiego człowieka Jana Pawla II została w naszej szkole uczczona montażem słowno-muzycznym dotyczącym życia i śmierci Papieża Polaka. Został on przedstawiony przez uczennice klas I, II, III i przygotowany pod kierunkiem sióstr katechetek: s. Celiny Kowalczyk i s. Doroty Gnutek.

       Aby zgłębić przesłanie Ojca Św. Jana Pawła II kierowane do młodzieży w Polsce w dniu 3.04.2007 r. odbył się etap szkolny Międzyszkolnego Konkursu Pokolenie JP II dotyczącego tej tematyki. Wzięło w nim udział 14 osób z klas I- III.

      

   3.04.2007 r. Szkolne Koło "Caritas" przeprowadziło aukcję pisanek wielkanocnych. Pisanki te wykonali nauczyciele a licytowały je delegacje uczniów w imieniu swojej klasy. Z licytacji uzyskano 181,04 zł, które zostaną przekazane na przedświąteczne wsparcie materialne jednej osoby z naszej szkoły.

       W okresie Wielkiego Postu Szkolne Koło "Caritas" przeprowadziło ogólnoszkolną akcję "Zbieramy grosiki na podręczniki". Każda klasa zbierała przez ten okres do swojej skarbonki pieniądze w ramach jałmużny wielkopostnej. Do zbiórki dołączyli również nauczyciele. W sumie uzbieraliśmy jako społeczność szkolna 308,17 zł. za które zakupiono komplet podręczników do biblioteki szkolnej.


 

ZBIÓRKA ZABAWEK DLA DZIECI UCHODŹCÓW CZECZEŃSKICH

w GIMNAZJUM NR 2 w OLECKU

     Gimnazjalny Klub Europejski Gimnazjum nr 2 w Olecku pragnie włączyć się do ogólnopolskiej zbiórki zabawek dla dzieci uchodźców czeczeńskich prowadzonej przez  Polską Fundację imienia Roberta Schumana w Warszawie.

      Sześcioro zagranicznych wolontariuszy fundacji w ramach projektów Wolontariatu Europejskiego pracuje z dziećmi w ośrodkach dla uchodźców w Białymstoku i Łomży. Aby ułatwić pracę wolontariuszom fundacja apeluje o zbiórkę zdatnych do użytku zabawek, sprzętu sportowego, materiałów edukacyjnych i plastycznych oraz innych rzeczy przydających się w prowadzeniu przedszkola.

       Serdecznie zapraszamy wszystkich gimnazjalistów do wzięcia udziału w tej cennej inicjatywie. Zebrane zabawki i pomoce edukacyjne zostaną przekazane organizatorowi akcji przez delegację Gimnazjalnego Klubu Europejskiego podczas Parady Schumana 12 maja 2007 roku w Warszawie.

        Przyniesione rzeczy i materiały przekazujemy pani Grażynie Olszewskiej i panu Wojciechowi Jeglińskiemu - opiekunowie GKE.

 Los potrzebujących dzieci, nie może być dla nas obojętny!

GKE Gimnazjum nr 2 w Olecku

 


   

POLARNE KLIMATY

                 Dnia 28 marca 2007 roku w Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku odbyło się spotkanie wybitnego polskiego podróżnika Ryszarda Czajkowskiego z uczniami ełckich i oleckich szkół. Olecko było reprezentowane przez gimnazjalistów Gimnazjum nr 2 wraz z opiekunami p. Grażyną Olszewską i p. Wojciechem Jeglińskim oraz Zespołu Szkół w Judzikach z opiekunem p. Andrzejem Malinowskim.

czytaj więcej >>>

 


  

Zespół Językowy Gimnazjum nr 2 w Olecku

zaprasza  wszystkich uczniów, zarówno ze szkół podstawowych, gimnazjów jak i liceów, do wzięcia udziału

w I Międzyszkolnym Konkursie Piosenki

 w Języku Angielskim

 

Karta zgłoszenia  >>>   pobierz        Regulamin konkursu   >>> pobierz

 


 
   

„Młodość bez narkotyków” - hasło  rekolekcji wielkopostnych .

Byli narkomani, niewiele starsi od gimnazjalistów ostrzegają, że nie warto brać.

W związku z realizacją zadań Szkolnego Programu Wychowawczego i Profilaktyki zorganizowaliśmy w dniach 26-27.03.2007 r. w naszej szkole  zajęcia poświęcone profilaktyce uzależnień.

         Gościliśmy osoby zajmujące się na co dzień w/w tematyką: Leszka Drozda, Artura Kacprzaka i Jacka Nerkowskiego z Fundacji „Głos Ewangelii”.

         W spotkaniach, opłaconych przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Olecku, udział wzięli uczniowie klas I – III naszego gimnazjum.

Leszek Drozd posługując się metodą pokazu i wykładu przedstawił mechanizm ulegania nałogom i uzależnieniom.

         Artur i Jacek opowiedzieli o swoich bolesnych doświadczeniach z okresu walki z nałogiem. Autentyczne świadectwa dawane przez osoby, które wcześniej „uwikłane były w alkohol i narkotyki” zrobiły wstrząsające wrażenie na młodzieży, wywołały wiele emocji i dyskusji w trakcie i po spotkaniach.

         Uczniowie z ogromnym zaciekawieniem słuchali osobistych wyznań niewiele starszych od siebie kolegów. Wszystkich uczestników spotkania zaskoczyło ich pozytywne nastawienie do świata, radość życia, jego afirmacja.

         Uważamy, że zajęcia spełniły swój zamierzony cel – po nich niektórzy nasi uczniowie będą potrafili powiedzieć – NIE.

           

REKOLEKCJE 26 -28.03.2007 r.

 


Dzień otwarty  szkoły

 

            Dnia 24 marca 2007 roku w naszej szkole odbył się Dzień Otwarty. Gospodarzem przedsięwzięcia był Samorząd Uczniowski. Impreza spotkała się ze sporym zainteresowaniem szóstoklasistów i ich rodziców. Mury naszego gimnazjum - co cieszy - odwiedzili również absolwenci. Goście zostawili ślad swojej obecności w licznych wpisach do Kroniki Szkoły.

            Głównym celem Dnia Otwartego była promocja gimnazjum oraz    przedstawienie przyszłym uczniom i ich rodzicom warunków nauki i  rozwijania zainteresowań jak również szeroko pojęta integracja społeczności, której szkoła jest ważnym ogniwem.

            Nasi uczniowie doskonale wywiązali się z roli gospodarzy i przewodników. Nauczyciele zaś zaprezentowali swoje osiągnięcia i efekty pracy z młodzieżą.

           Odwiedzający nas w tym dniu mogli włączyć się w zajęcia prowadzone przez: p. Tomasza Borowskiego, p. Alinę Kalinowską, p. Macieja Mularczyka, p. Marcina Putrę - sekcje sportowe,

p. Jana Grzyba - koło szachowe, s. Dorotę Gnutek - Szkolne Koło Caritas,     p. Katarzynę Kozłowską - koło wokalne, p. Dorotę Włodarską - zajęcia w bibliotece, p. Marzenę Kamieńską-Kopiczko - koło chemiczne, p. L. Tokarz - zajęcia językowe, p. Eligie Tokajuk, p. Wiesława Bukpasia - koło informatyczne, p. Grazynę Olszewską, p. Wojciecha Jeglińskiego - Gimnazjalny Klub Europejski, ks. Dariusza Smoleńskiego - zajęcia z psychologiem, p. Grażynę Kiedyk - zajęcia z pedagogiem.

       Dzień Otwarty pozostawił wrażenie potrzeby takiego zamierzenia oraz dalszej pracy nad rozwojem przyjętej formuły.

                      

 

EUROPA +/- 50.

         W przeddzień rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich Polska Fundacja im. Roberta Schumana w Warszawie we współpracy z Fundacją Roberta Schumana w Paryżu oraz Fundacją Konrada Adenauera w Polsce, zorganizowała w dniach 16 – 17.03.2007 roku w Warszawie konferencję EUROPA +/- 50. Celem konferencji było poddanie pod refleksję miniony czas oraz przyszłość Europy. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele środowisk akademickich, szkolnych, organizacji pozarządowych, euroentuzjaści, a także działacze samorządowi. Miałem okazję reprezentować Gimnazjum nr 2 w Olecku.

autor tekstu i zdjęć: mgr Wojciech Jegliński    czytaj więcej >>>

 


 

DZIEŃ WIOSNY  - 21 marca 2007 r.

 

1 8.00 - 8.45 pierwszą lekcję prowadzą uczniowie po wcześniejszym uzgodnieniu tematyki z nauczycielem
2 8.55 druga godzina lekcyjna - apel dla klas III

klasy I i II - lekcje w/g planu

o godz 9.30 klasy III uczestniczą w wystepie kabaretu Grzegorza Halamy w Liceum Ogólnokształcącym w Olecku pod opieką wychowawców

3 9.50 3 godz. lekcyjna - apel dla klas I

klasy II - lekcje w/g planu

4 10.50 4 godz lekcyjna - apel dla klas II

klasy I - lekcje w/g planu

     

 Mundurkowa Rewia Mody                

chętni uczniowie prezentują propozycje mundurków w czasie przerw.

     

Dzień Wiosny - dniem bez kartkówek, klasówek i odpytywania

 

Samorząd Szkolny

 

DNI RODZINY

   

        W ramach obchodów IX Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny organizowanych pod hasłem "Rodzinna ekonomia" Gimnazjum nr 2 podejmie przedsięwzięcia: * realizacja na godzinach wychowawczych oraz w ramach zajęć z wos-u w klasach II i III programu "Ekonomia na co dzień - czyli decyduj o sobie" (założeniem programu jest przygotowanie młodzieży gimnazjalnej do aktywnego wchodzenia w życie gospodarcze, stanowienia o sobie, wytyczania własnej drogi rozwoju poprzez aktywne wzmacnianie swoich mocnych stron, zainteresowań, uzdolnień a przez to struktury rynku pracy), * konkurs plastyczny "Chcemy być bogaci", II szkolny konkurs oratorski "Kim będę jak dorosnę ? - Będę bogaty!", * debata dla rodziców przygotowana metodą projektu przez uczniów "Zagrożenia współczesnej rodziny" jako podsumowanie obchodów Dni Rodziny w Gimnazjum nr 2 w Olecku - 23.05.2007 r.

 

 

                                                                                                            Olecko, 7.III.2007 r.

DYREKTOR  GIMNAZJUM NR 2  W  OLECKU

ogłasza

II  szkolny konkurs oratorski

„KIM BĘDĘ JAK DOROSNĘ? – BĘDĘ BOGATY!”

 

        Celem konkursu jest wykształcenie umiejętności posługiwania się językiem ojczystym, podniesienie kultury osobistej oraz kultury języka, a także ukazanie postaw młodych ludzi wobec dążenia do sukcesu osobistego.

               Filmy i powieści rozbudzają marzenia milionów młodych ludzi  o nieprzeciętnych sukcesach. Nie ma nic łatwiejszego niż śnić o zostaniu gwiazdą, idolem, mistrzem,  milionerem.   Niektórzy nie poprzestają   na    marzeniach      i próbują przejść do czynów. Ważne jest wtedy zapytać siebie samego:  „co jest naprawdę celem mych dążeń”. Niezliczone cele konkretne można podzielić na dwie kategorie:

      1.Dążenie do sukcesu osobistego: mamy tu na myśli takie cele konkretne, które sprowadzają się do osobistych korzyści danej osoby. Wszystko inne to instrument. Młodzi ludzie o takiej motywacji pytają nieraz z rozbrajającym brakiem krytycyzmu: „Gdzie i jak mógłbym się najszybciej wybić i najwięcej zarobić?”

         Naiwność i niska próba moralna takiego pytania polega na pominięciu lub odsunięciu na dalszy plan problemu zasadniczego: Co takiego mógłbyś dać innym, by zyskać sukces autentyczny? Mierzony dziełem, wynikiem, zasługą    o autentycznej wartości, nie zaś zwodniczą pochwałą lub zręczną machinacją.

         Ludzie, zwłaszcza młodzi, dążący do osobistego sukcesu często chcą szybko zrobić karierę i być bardzo bogaci. I nie można nic mieć przeciwko temu, jeżeli cel ten został osiągnięty poprzez pracę i zdolności. Niechęć i odrazę budzi natomiast „bogactwo”, zarobione zaradnością i środkami, o których wstyd mówić. Środki te obciążają innych różnymi skutkami ujemnymi.

      2. Dążenie do dawania z siebie innym czegoś istotnego. Człowiek, który nastawia się na danie czegoś z siebie, nie tylko stoi wyżej moralnie do pustego „łowcy bogactwa”. Ma także większą szansę na rzeczywiste odniesienie sukcesu osobistego, jak również  bogate życie wewnętrzne, w ostatecznym bowiem rozrachunku ludzie cenią i nagradzają tych, którzy potrafią im dać coś autentycznie wartościowego. Mogą to być wzruszenia artystyczne, osobisty przykład, lek, maszyna, lepsza organizacja pracy, cokolwiek, co ludzie cenią i czego pragną.

         Małe cwaniactwo, polegające na ciągłym myśleniu o własnej korzyści, zyskiwaniu wysokich profitów najmniejszym kosztem (najlepiej za nic), nie jest drogą do prawdziwego bogactwa.

 

tutaj - REGULAMIN KONKURSU

 

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE 

        26 - 28 marca 2007 r.

Poniedziałek 26.03.2007 r.
8.00 Spotkanie z wychowawcami w klasach (sprawdzanie obecności)
8.30 - 9.30 Nabożeństwo Pokutne dla młodzieży (spowiedź święta po nabożeństwie)
9.50 - 11.40 Zajęcia "Młodość bez narkotyków" (aula) - klasy I * zajęcia lekcyjne wg planu - klasy II i III
11.50 -13.30 Zajęcia "Młodość bez narkotyków" (aula) - klasy II a, II b, II c, II h, III d * zajęcia lekcyjne wg planu - pozostałe klasy
Wtorek 27.03.2007 r.
8.00 Spotkanie z wychowawcami w klasach (sprawdzanie obecności)
8.30 - 9.30 Msza Św. z nauką dla młodzieży
9.50 - 11.40 Zajęcia "Młodość bez narkotyków" (aula) - klasy: II d, II e, II f, II g, III g -* zajęcia lekcyjne wg planu - pozostałe klasy
11.50 - 13.30 Zajęcia :"Młodość bez narkotyków" (aula) - klasy: III a, III b, III c, III e, III f, III h. * -zajęcia lekcyjne wg planu - pozostałe klasy
Środa 28.03.2007 r.
8.00 Spotkanie z wychowawcami w klasach (sprawdzenie obecności)
8.30 - 930 Msza Św. z nauką dla młodzieży (Komunia św. generalna)
od 9.50 Zajęcia lekcyjne wg planu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

ATRAKCYJNE Ferie zimowe !

12 – 23 luty 2007 r. - program zajęć.

LODOWISKO SZKOLNE

podczas ferii szkolnych czynne codziennie

 od 15.30 do 19.30.

Serdecznie Zapraszamy !!!


 

Dnia 8 lutego 2007 roku Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku ,,Mazury Garbate" w ramach edukacji regionalnej zaprosił naszych uczniów na Lekcję Folkloru. W programie obejrzeliśmy polskie tańce narodowe w formie towarzyskiej w wykonaniu par mistrzowskich z Siemiatycz oraz Tańce Podlasia prezentowane przez Zespół Pieśni i Tańca ''Małe Podlasie".


PRÓBNY EGZAMIN GIMNAZJALNY KLAS III

odbył się w dn. 6 - 7.02.2007 r.

 


POŁOWINKI KLAS DRUGICH

6.02.2007 r.

 

 


            Dnia 5 lutego 2007 r.  w naszym gimnazjum odbyły się wybory do Oleckiej Rady Młodzieżowej. Kandydatami byli: Piotr Książek, Ewelina Milewska, Magda Radzaj, Emilia Rejszel, Patrycja Skrodzka i Kamila Trzasko. Głosowanie odbywało się od  godziny ósmej do czternastej. W głosowaniu wzięło udział 512 uczniów.

  Radnym Oleckiej Rady Młodzieżowej z Gimnazjum nr 2 w Olecku została Patrycja SKRODZKA, uczennica klasy 3 F. Życzymy powodzenia !

 

 


                Dnia 1 lutego 2007r. w naszej szkole odbył się Finał Konkursu Fotograficznego dla Dzieci i Młodzieży Szkolnej ,,Portret Przyrody Mazurskiej – Jesień” zorganizowany przez Ełckie Stowarzyszenie Ekologiczne oraz Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku.

więcej ...>>


             Dnia 20 stycznia 2007 roku odbyło się szkolenie Szkolnych Kół Caritas w Orzyszu. Temat spotkania brzmiał: „Wyobraźnia miłosierdzia.” Brali w nim udział uczniowie ze Szkolnych Kół Caritas w Diecezji Ełckiej. Z naszej szkoły uczestniczyła w nim 14 osobowa delegacja pod opieką s. Doroty Gnutek opiekuna SKC w szkole. Mieliśmy okazję zapoznać się z trudnościami, jakie ze sobą niesie odpowiedzialność członka Koła Caritas. W czasie tego spotkania byliśmy odpowiedzialni za poprowadzenie liturgii czasie Mszy św., której przewodniczył ks. biskup Romuald Kamiński. Nauczyliśmy się również tworzyć projekty podejmowanych akcji charytatywnych.

 


WYCIECZKA DO LONDYNU

W dniach 11-16 stycznia 2007 roku odbyły się Warsztaty Językowe w Londynie. Głównym organizatorem wycieczki była pani Lilia Tokarz. Opiekę nad nami sprawowały pani dyrektor Anna Siemiatycka i pani Beata Kozic (nauczycielka z Kowali Oleckich). Nad prawidłowym przebiegiem wycieczki czuwała bardzo sympatyczna pani pilot Dorota Braniewska. W wycieczce brali udział uczniowie z Gimnazjum nr 2 i nr 1 w Olecku. Gościnnie dołączyli do nas gimnazjaliści z Kowali Oleckich.

Wczesnym rankiem wyjechaliśmy z Olecka. Najbardziej dłużyła nam się podróż przez Polskę. Po przekroczeniu granicy, jadąc autostradami przez Niemcy, Belgię, Holandie i Francję, mogliśmy podziwiać zagraniczne widoki. W końcu dotarliśmy na prom, którym popłynęliśmy w kierunku Wielkiej Brytanii. No cóż, musimy przyznać, że trochę się baliśmy. Zbliżając się do wybrzeży Anglii mogliśmy obserwować piękne białe klify.

W Londynie zostaliśmy zakwaterowani u rodzin angielskich, z którymi kontaktowaliśmy się wyłącznie w języku angielskim. Był to dla nas wielki egzamin – ale chyba zdaliśmy go wszyscy, nikt nie narzekał na brak zrozumienia. W ciągu tych kilku dni zwiedziliśmy najbardziej popularne i ciekawe dla tej stolicy miejsca, m.in. Tower Bridge, Buckingham Palace, Houses of Parlament, południk „0” w dzielnicy Greenwich, National Gallery. Poznaliśmy historię Tower of London, przewodnik wytłumaczył nam również skąd wzięła się nazwa „Big Ben”. W Muzeum Brytyjskim widzieliśmy autentyczne egipskie mumie i wiele innych zabytków świata antycznego. Duże wrażenie na uczestników wycieczki zrobiło Muzeum Figur woskowych Madame Tussaud. Mieliśmy także okazję zobaczyć dom księcia Wellingtona, London Eye teatr szekspirowski. Wyjeżdżając z Polski na typową angielską pogodę – szaro, deszczowo, pochmurnie. Jednak spotkała nas niespodzianka – zaświeciło piękne słońce. Tegoż dnia wybraliśmy się na przechadzkę po Hyde Park. Po Londynie poruszaliśmy się metrem i kolejką automatyczną, która dowiozła nas na Oxford Street, gdzie mogliśmy poszaleć po sklepach. Spotkaliśmy się z zabudową zabytkową i nowoczesnymi gmachami, których nie mamy możliwości oglądania na co dzień.

Z żalem rozstawialiśmy się z angielskimi rodzinami. Nawiązaliśmy nowe przyjaźnie i znajomości, podejmiemy próbę utrzymania kontaktu.

W drodze powrotnej nasze myśli były nad brzegiem Tamizy. Pełni nowych doświadczeń nie mogliśmy uwierzyć, że wracamy do domu, szybko minął ten „zagraniczny” czas. Śpiewaliśmy wiele piosenek i żartowaliśmy, nawet troskliwej pani dyrektor udzieliła się atmosfera i dała się wciągnąć w naszą zabawę. Chcielibyśmy, aby częściej można było skorzystać z takich form poszerzania naszej wiedzy i doświadczeń..;)

                                            Anastazja Bańkowska i Kamil Orłowski


                 18 stycznia 2007 r. Szkolny Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę karnawałową. Nad przebiegiem zabawy czuwała pani Agnieszka Baranowska wraz z wychowawcami klas. Wszyscy bawili się wspaniale.


                     17 stycznia 2007 r. uczniowie naszej szkoły udali się do Oleckiego Centrum Kultury na koncert filharmonii.


4 stycznia 2007 r.

wystawiony został spektakl "ANTYGONA" Sofoklesa.

  Akcja "Antygony" Sofoklesa rozpoczyna się po bratobójczej walce pomiędzy Eteoklesem i Polinejkesem w władzę na Tebami. W tej walce giną obaj bracia, a królem Teb zostaje Kreon. Nowy władca wydał rozkaz, zabraniający, pod karą śmierci, pochowania Polinejkesa, który sprowadził na ojczyznę obce wojska. Zakaz Kreona złamała Antygona, siostra Polinejkesa, która pogrzebała ciało brata...


22 grudnia 2006 r.

Tego dnia każda klasa przygotowała uroczystą Wigilię. Było  dzielenie się opłatkiem, życzenia i wspólne śpiewanie kolęd.


22 grudnia 2006 r.

Mieliśmy przyjemność podziwiać jasełka przygotowane przez siostrę Dorotę. Wśród aktorów zobaczyliśmy naszych nauczycieli oraz koleżanki i kolegów.


UWAGA ! ZMIANA CZASU

ROZPOCZYNANIA LEKCJI I PRZERW ŚRÓDLEKCYJNYCH :

1. 8.00 - 8.45

2. 8.55 -9.40

3. 9.50 - 10.35

PRZERWA 15 MINUTOWA

4. 10.50 - 11.35

5. 11.45 - 12.30

PRZERWA 15 MINUTOWA

6. 12.45 - 13.30

7. 13.40 - 14.25


    Dnia 6 grudnia 2006r. odbyło się ogólnoszkolne spotkanie z rodzicami uczniów klas trzecich na temat "Orientacja zawodowa. Zainteresowania   i aspiracje uczniów klas III". Spotkanie prowadzili pedagog szkolny pani Grażyna Kiedyk i p. Wiesław Bukpaś. Po ogólnym spotkaniu rodzice mieli możliwość rozmowy z wychowawcami poszczególnych klas oraz nauczycielami przedmiotu.


 

  Dnia 1 grudnia 2006 roku odbyła się żywa lekcja historii "Proces o czary".

            Spektakl ukazał przebieg świeckiego procesu o czary z roku 1584. W pomorskiej miejscowości Gniew o czynienie uroków, guseł i czarów oskarżono cztery mieszczki. O losie oskarżonych dowiedzieli się uczniowie podczas trwania lekcji.

 


            Dnia 29 listopada 2006r. odbyło się w naszej szkole zebranie z rodzicami uczniów klas pierwszych i drugich na temat "Dojrzewanie - świat psychiki nastolatka". Diagnoza problemów uzależnień i zagrożeń społecznych. Spotkanie prowadzili pedagog szkolny pani Grażyna Kiedyk i psycholog ks. Dariusz Smoleński. Po ogólnym spotkaniu rodzice mieli możliwość rozmowy z wychowawcami poszczególnych klas oraz nauczycielami przedmiotu.


Dnia 11 listopada w sali gimnastycznej naszej szkoły odbył się apel z okazji Święta Niepodległości.


W dniu dzisiejszym (27.X.2006 r.) o godz. 11 uczciliśmy minutą ciszy tragiczną śmierć Ani, uczennicy Gimnazjum nr 2 Gdańsku.


OTRZĘSINY KLAS I

      Dnia 26.10.06 r. w naszej szkole odbyły się otrzęsiny klas pierwszych. Uroczystość zorganizowała klasa IIa.                                                                                                             Na początku odbyła się prezentacja klas. Następnie „pierwszaki” wzięły udział w wielu ciekawych konkurencjach. Po zaciekłej walce, wygrała klasa I a, która w nagrodę za rok przygotuje otrzęsiny kolejnym klasom pierwszym. Na końcu odbyło się uroczyste złożenie przysięgi. Trójki klasowe wraz z wychowawcami złożyli swój podpis w szkolnej księdze.

   Uczniowie klas pierwszych miło wspominają ten dzień.


     Z okazji Dnia Edukacji Narodowej w Gimnazjum nr 2 w Olecku odbył się uroczysty apel, na którym wyróżniono nauczycieli, którzy zdobyli następny stopień awansu zawodowego oraz tych, którzy otrzymali nagrodę Dyrektora oraz uhonorowanych: Medalem Komisji Edukacji - p. mgr Elżbieta Okulicz - nauczyciel matematyki, Nagroda II stopnia Ministra Edukacji Narodowej - p. mgr Jerzy Wojnowski- nauczyciel WF, nagrodą Burmistrza Olecka - p. mgr Anna Kaczor- nauczyciel historii.

    Zebrani w sali gimnastycznej mogli również obejrzeć montaż słowno-muzyczny przygotowany przez p. mgr Katarzynę Werstak-Kasińską i p. mgr Katarzynę Kozłowską - zatytułowany "Mój pierwszy nauczyciel".


      5 października 2006r. Szkolny Samorząd Uczniowski w obecnym roku szkolnym działający pod kierunkiem pani Agnieszki Baranowskiej zorganizował dyskotekę. Imprezę prowadził DJ Makal i Filip Zieliński. Na początku promienie światła dziennego nie sprzyjały zabawie, jednak z upływem czasu coraz więcej osób włączało się do tańca. Zabawa zakończyła się o godz.19, uczniowie niechętnie opuścili parkiet. Na szczęście kolejna dyskoteka już niedługo.


      Dnia 4 października 2006r.w nasze gimnazjum odwiedzili rodzice. Spotkanie rozpoczęło się  w wyremontowanej sali gimnastycznej, gdzie  pani dyrektor Anna Dorota Siemiatycka zapoznała zgromadzonych z planem pracy szkoły na rok szkolny 2006/2007 oraz przedstawiła osiągnięcia i potrzeby gimnazjum. Następnie rodzice udali się  do na spotkanie z wychowawcami klas.


Inauguracja roku szkolnego 2006/2007

     Dnia 4 września odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego w Gimnazjum nr 2 w Olecku. Po powitaniu uczniów, rodziców i pracowników szkoły przez dyrektora panią Annę Siemiatycką grupa młodzieży pod kierunkiem p. Anny Kaczor i p. Justyny Jeżewskiej wystąpiła w części artystycznej nawiązującej do minionych wakacji i wydarzeń września 1939r.


 

Do góry