Preorientacja zawodowa


Konkurs plastyczny PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 28 marca 2013 17:55

„WIEM JAKI ZAWÓD BĘDĘ WYKONYWAĆ W PRZYSZŁOŚCI!”

zapraszamy uczniów klas III do udziału w konkursie plastycznym


Tematem pracy plastycznej wykonanej dowolną techniką (rysunek, malarstwo, grafika itp) w formacie A3, jest zawód jaki będziesz wykonywać w przyszłości, o jakim być może marzysz.

Już dziś zacznij realizować swoje marzenia i pochwal się innym.

Prace należy składać do 10.05.2013 w gab. psychologa i pedagoga szkolnego. Wszelkie pytania należy kierować do psychologa szkolnego.

Dokładny harmonogram konkursu w załączniku.

Regulamin Konkursu


Justyna Lulewicz

psycholog szkolny

 

 

 
Gimnazjalisto, co dalej? PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 20 lutego 2013 11:34

 

Gimnazjalisto, co dalej?

Uczniowie klas trzecich Gimnazjum staną wkrótce przed ważną decyzją o wyborze dalszego kierunku kształcenia. Wobec trudnej sytuacji na rynku pracy, powinna być ona szczególnie przemyślana. Warto, a nawet konieczne jest, aby podejmująca ją młodzież otrzymała pomoc ze strony nauczycieli, ale też przede wszystkim rodziców. Zanim ostatecznie ulokujemy dokumenty w wybranej szkole, powinniśmy zastanowić się nad tym, jakie uczeń posiada zainteresowania, uzdolnienia i inne właściwości psychofizyczne, a także przygotowanie z zakresu wiedzy szkolnej.

Często uczniowie nie są jeszcze w stanie dokonać adekwatnej samooceny własnych zdolności, zainteresowań i predyspozycji. Pomocne w tej sytuacji mogą być odpowiedzi na następujące pytania:

- które przedmioty i od jak dawna dziecko lubi najbardziej, uważa za ciekawe ?
- dlaczego lubi te przedmioty ?
- z których ma największy zasób wiadomości ?
- czy uczęszcza na koła zainteresowań ?
- co lubi robić w czasie wolnym od nauki ( tu możemy „odkryć" takie mocne strony naszego dziecka, - - którymi nie może pochwalić się w szkole np. praktyczne zainteresowania elektromechaniką ).
- jakiej tematyce czyta artykuły, książki, ogląda programy TV ?
- których przedmiotów nie lubi i dlaczego ?
- czy uczeń ma jakieś trwałe zainteresowania ?
- jakich zawodach marzył w dzieciństwie ?

Cennym źródłem informacji o uczniu może być też nauczyciel. Warto więc zawczasu poprosić go o dłuższą rozmowę. Może ona dać nam szansę wzbogacenia, a czasem weryfikacji własnych poglądów. Możemy też skorzystać z pomocy psychologa czy pedagoga szkolnego.

Ważną sprawą jest też stan zdrowia ucznia, szczególnie gdy decydujemy się na złożenie dokumentów w szkole zawodowej lub technikum. Pewne schorzenia ograniczają pracę w niektórych zawodach. Uczniowie mający kłopoty ze zdrowiem powinni jak najszybciej uzyskać opinię lekarską w tej sprawie. Będzie wtedy dość czasu na przemyślenia i ewentualnie zmianę decyzji. Zaleca się, aby uczniowie mający ograniczenia w wyborze zawodu ze względu na stan zdrowia, korzystali z pomocy poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Po ukończeniu gimnazjum uczeń ma możliwość podjęcia nauki w następujących szkołach: liceum ogólnokształcące, technikum, szkoła zawodowa.

Licea ogólnokształcące są to szkoły dające wykształcenie ogólne bez przygotowania zawodowego, przygotowujące w zasadzie absolwentów do kontynuowania nauki w szkołach wyższych, ewentualnie policealnych. Prowadzą one klasy z przedmiotami wiodącymi, a więc należy wcześniej się zorientować czy wybrana szkoła posiada interesujący nas profil.

Technika dają średnie wykształcenie ogólne i zawodowe (matura ogólnokształcąca + dyplom technika). Absolwent może kontynuować naukę na studiach lub podjąć pracę w wyuczonym zawodzie. Kandydaci do tego typu szkół powinni szczególnie przemyśleć swoje decyzje, ponieważ w zasadzie decydują się na wybór konkretnego zawodu. Zmiana decyzji w trakcie nauki i przenoszenie się do innych szkół jest w tym przypadku utrudnione, (choć nie niemożliwe) ze względu na różnice programowe.

Absolwenci szkół zawodowych chcący kształcić się dalej, mogą kontynuować naukę w liceum uzupełniającym lub technikum uzupełniającym.

Szczegółowych informacji nt. wszystkich rodzajów szkół i zasad rekrutacji, należy szukać w Informatorze wydanym przez Kuratorium czy ulotkach wydawanych przez szkoły. Często też szkoły organizują Dni Otwarte-warto skorzystać z takiej oferty i udać się do interesującej nas szkoły osobiście.

Zachęcam do odwiedzenia stron internetowych:

- informator Kuratorium Oświaty w Olsztynie

>>> Rekrutacja do Szkół <<<

- ogólnopolska wyszukiwarka liceów i techników

LINK 1

LINK 2

 

Przygotowała

mgr Justyna Lulewicz

psycholog szkolny

 

Zmieniony: środa, 20 lutego 2013 11:38
 
Plan wsparcia szkoły w obszarze doradztwa edukacyjno-zawodowego PDF Drukuj Email
wtorek, 27 marca 2012 20:06

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
Zanim wybierzesz liceum ... PDF Drukuj Email
wtorek, 27 marca 2012 20:03

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zmieniony: czwartek, 29 marca 2012 14:08