Strona Główna

MPKZ-P

Archiwum





Rok 2013 Rokiem Mikołaja Kopernika PDF Drukuj Email
piątek, 21 czerwca 2013 10:36


fot. W. Jegliński

W 2013 roku przypadają trzy ważne rocznice związane z życiem i działalnością naukową Mikołaja Kopernika - 540. rocznica urodzin, 470. rocznica śmierci i 450. rocznica pierwszego wydania przełomowego dzieła „De revolutionibus orbium coelestium” (O obrotach sfer niebieskich). Wiele wydarzeń z życia naszego wybitnego rodaka związanych było z terenami Kujaw i Pomorza oraz Warmii i Mazur. Z tej okazji samorządy województwa warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego postanowiły wspólnie godnie uczcić te rocznice i zaplanowały cykl imprez związanych z astronomem i jego dorobkiem.

 

 

Jednym z istotnych wydarzeń obchodów był ogólnopolski III Zjazd Szkół Kopernikańskich, który miał miejsce w Olsztynie, Toruniu i Chełmnie w dniach 14-16.06.2013 r. Głównymi organizatorami był Zespół Szkół Ekonomicznych w Olsztynie oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 „Liceum i Gimnazjum Chełmińskie”.  W zjeździe uczestniczyła również delegacja oleckiego Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika: Anna Szwędrys 2d, Jakub Jasiński 2a wraz z opiekunem p. Wojciechem Jeglińskim.

Pierwszego dnia udaliśmy się do Zamku w Olsztynie na uroczystą galę otwierającą zjazd i podsumowującą trzy ogólnopolskie konkursy związane z Mikołajem Kopernikiem. Pan Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna, wręczył nagrody laureatom i wyróżnionym. Miło jest nam poinformować, że nasza koleżanka Anna Sznejder 2d została laureatką konkursu grafiki komputerowej „Śladami Mikołaja Kopernika”, a nasz kolega Łukasz Szymulewski 1a w tym samym konkursie otrzymał wyróżnienie. Uczniowie pracowali pod kierunkiem nauczyciela informatyki p. Eligii Tokajuk.

Następnie zwiedziliśmy Zamek i wystawę pokonkursową "Życie i dzieło Kopernika".

Wieczorem zorganizowane zostało ognisko, które było doskonałą okazją do zapoznania się z uczestnikami Zjazdu.

Drugiego dnia udaliśmy się do olsztyńskiego Planetarium, aby wziąć udział w cyfrowym seansie astronomicznym, a dalszej kolejności zwiedziliśmy Stare Miasto.

Po obiedzie pojechaliśmy do Torunia. Tam złożyliśmy kwiaty pod pomnikiem Mikołaja Kopernika oraz spacerowaliśmy po Starówce.

Wieczorem, w Złejwsi Wielkiej wzięliśmy udział w otwarciu astrobazy – przyszkolnego obserwatorium astronomicznego, w którym dzieci i młodzież za pomocą nowoczesnych teleskopów, stacji pogodowej, fachowej literatury mogą poszerzać wiedzę z zakresu astronomii Astrofestiwalu.

Głównym punktem uroczystości był wykład specjalnego gościa – pierwszego polskiego kosmonauty Mirosława Hermaszewskiego. Pan generał opowiedział nam o kulisach swej przygody z kosmosem. Próbowano również pobić rekord wszechświata polegający na zgromadzeniu jak największej liczby teleskopów. Jednocześnie odbywał się koncert aranżacji muzyczno-wizualnej. Trwały także obserwacje astronomiczne w plenerze i pod kopułą astrobazy.

Trzeciego, ostatniego dnia, zwiedziliśmy Starówkę w Chełmnie i wzięliśmy udział  w uroczystym podsumowaniu Zjazdu. Wysłuchaliśmy bardzo ciekawego wykładu astronoma Jerzego Rafalskiego, pt. "Ja jestem noc czerwcowa, królowa jaśminowa", który za pomocą komputerowej symulacji przedstawił uroki pięknego, czerwcowego nieba. Spotkanie zakończyło się herbatą i degustacją pysznego tortu.

Zmęczeni, lecz pełni wrażeń i nowych znajomości powróciliśmy do swoich domów.

Anna Szwędrys pod kierunkiem W. Jeglińskiego

Zmieniony: piątek, 21 czerwca 2013 14:56