Strona Główna

MPKZ-P

Archiwum





Święto Patrona PDF Drukuj Email
poniedziałek, 27 maja 2013 22:49

 

„Dzień Patrona Szkoły”, który przebiegał pod hasłem „Pielęgnujmy dorobek Wielkiego Astronoma”, miał na celu uczczenie wydarzeń związanych z dokonaniami sławetnego Odkrywcy – Mikołaja Kopernika. Społeczność szkolna uroczyście upamiętniła 540. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika oraz 470. rocznicę pierwszego wydania przełomowego dzieła „O obrotach sfer niebieskich”.

Młodzież Gimnazjum nr 2 „tak jak Kopernik zmieniać chce świat”, dlatego z zapałem uczestniczyła w zaplanowanych na „Dzień Patrona” konkursowych wydarzeniach.

Aktywnością umysłu, logicznym i twórczym myśleniem wykazali się gimnazjaliści, biorący udział w konkursie „(NIE)ZWYKŁY DZIEŃ Z ŻYCIA MIKOŁAJA KOPERNIKA”. Najciekawsze opowiadania o Patronie szkoły stworzyły klasy:

3e – I miejsce

3b, 1b oraz 1c – wyróżnienie


PRACE KONKURSOWE

 

Równie emocjonujący i pobudzający potencjał uczniów okazał się „REBUSOWY SZAŁ KOPERNIKOWY”, który polegał na stworzeniu najbardziej pomysłowego rebusu związanego z Mikołajem Kopernikiem. Uczniowie wykazali się błyskotliwością i wymyślili godne pochwały łamigłówki. Komisja zdecydowała szczególnie docenić klasy:

2e – I miejsce

2d oraz 3a – wyróżnienie

Wszystkie rebusy będzie można zobaczyć przed wejściem do auli w terminie od 10 do 12 czerwca 2013 roku.

Prócz udziału w konkursach młodzież zyskała również możliwość obejrzenia spektaklu teatralnego, który pod okiem pani Justyny Jeżewskiej i pani Bogumiły Makoli wystawiła klasa Ia.

„Odlot” autorstwa Inki Dowlasz przedstawia typowe perypetie okresu dorastania, które, o ile nie zostaną wyciszone i ujarzmione, mogą negatywnie wpłynąć na naszą dorosłość.

– Sztuka uświadamia nam, że zarówno dzieci, jak i dorośli mogą wpaść w pułapkę lęków i obaw, które mogą zdominować naszą osobowość. Spektakl krytykuje postawę egoistyczną, ostrzega przed nieumiejętnym kierowaniem swoim życiem i zatracaniem więzi rodzinnych. Chcieliśmy uzmysłowić odbiorcom, jak ważne jest słuchanie drugiego człowieka, wspieranie się i budowanie relacji z bliskimi – podkreśla Aleksandra Kalicka, która wcieliła się w jedną z ról.

Debiut teatralny uczniów klasy pierwszej nie tylko spotkał się z gromkim aplauzem ze strony publiczności, ale i sprowokował każdego z nas do zweryfikowania wyznawanej hierarchii wartości.

Obchody „Dnia Patrona” zakończyła publiczna prezentacja projektów edukacyjnych, których treść pozwoliła rozbudować światopogląd uczniów i wpłynąć na kształtowanie prawidłowych postaw.

Podsumowaniem wspólnego świętowania będzie uczestniczenie reprezentantów naszego gimnazjum w Zlocie Szkół Kopernikowskich, który tradycyjnie odbędzie się w Olsztynie.

Magdalena Nyga