Strona Główna

MPKZ-P

Archiwum





Oswajanie różnorodności PDF Drukuj Email
piątek, 15 marca 2013 01:00

 


ZOBACZ STRONĘ ORAZ FACEBOOKa PROJEKTU

Strona Projektu |     FACEBOOK


W dniach 22-23 lutego w ramach projektu „Wszyscy różni, wszyscy równi” odbyły się warsztaty równościowe i antydyskryminacyjne prowadzone przez Joannę Piotrowską, założycielkę Fundacji Feminoteka oraz Macieja Śnieżyńskiego, który działa na rzecz równouprawnienia na terenie Olecka.

Niwelowanie granic, budowanie wspólnoty, dążenie do porozumienia i współpracy bez względu na dzielące nas różnice to podstawowe wyzwania, z którymi musi się zmierzyć każdy człowiek, chcący w pełni korzystać z praw podmiotu kultury i demokracji. Nie sposób jednak nawiązać dialogu bez zrozumienia istoty tolerancji – wartości uniwersalnej, a zatem ważnej wszędzie, dla wszystkich i zawsze.

 

Trzeba przypominać, szczególnie wchodzącym w dorosłość ludziom, że nikt nie może rościć sobie prawa do wyższości i wyłącznego posiadania racji. Tolerancja to przede wszystkim szacunek dla drugiego człowieka i, co nieuniknione, otwarcie się na różnorodność – wielokulturowość, odmienność rasową, językową, religijną, mentalną czy płciową. Tyle w teorii, a co z realizowaniem postulatów tolerancji w praktyce? Czy rzeczywiście mamy świadomość tego, że wszyscy, choć inni, jesteśmy równi, a różnorodność to bogactwo, z którego należy czerpać – zaleta, a nie wada?

Młodzież zastanawiała się nad obrazem mężczyzn i kobiet oraz podziałem zachowań i ról społecznych zarezerwowanych dla jednej i drugiej płci, które niepotrzebnie dzielą świat na damsko-męski.

„Powszechnie wydaje nam się, że „prawdziwy” mężczyzna to pewny siebie, władczy macho, a kobieta to wrażliwa i bezbronna istotka. Ale czy mężczyzna nie może być czuły i opiekuńczy, a kobieta zaradna i silna?” – pyta Michał Polakowski.

Warsztaty miały ukazać, jak ważna jest tolerancja i oduczyć stereotypowego, krzywdzącego myślenia, wedle którego płeć warunkuje sposób życia i wpływa na wybory zawodowe młodych, które powinny być zależne jedynie od motywacji i zdolności. Szerzenie wiedzy na temat równości i tolerancji pomaga w eliminowaniu ze świadomości niesprawiedliwego podziału na męskie czy damskie zachowania i zawody, promuje niestereotypowy wybór dalszej drogi zawodowej i przeciwdziała nierównościom płacowym spowodowanym różnicą płci.

„Według mnie tolerancja świadczy o naszym człowieczeństwie. Nie wyobrażam sobie np. szkoły, w której wszyscy, z powodu braku akceptacji dla siebie nawzajem, wytykaliby się palcami, dogryzali sobie i piętnowali obraźliwymi przezwiskami. Szanujmy innych ludzi tak, jak sami chcielibyśmy być szanowani” – z przekonaniem podkreśla Nikola Andrelczyk.

Ania Jackiewicz dodaje – „Nie bój się być indywidualistą, ale pamiętaj by szanować odrębność poglądów i postaw innych – oto prosta nauka, którą wynieśliśmy z warsztatów, credo każdego, kto odrzuca wrogość na rzecz poznania, a nawet polubienia inności”.

Obowiązkiem każdej społeczności jest propagowanie przestrzegania praw człowieka, dbanie o to, by normy przestały być jedynie etycznymi wskazówkami, a stały się obowiązującym prawem.

Magdalena Nyga