Matematyka nie zna granic PDF Drukuj Email
czwartek, 21 marca 2013 22:23

fot. T. Borowski

Dnia 14.03.2013r. odbył się Międzynarodowy Konkurs "Matematyka Bez Granic".  Etap finałowy kursu odbywa się w tym samym dniu w ponad 40 krajach świata. W rozwiązaniu zadań konkursowych uczestniczyła cała nasza klasa - 3b (pracując w odpowiednio dobranych grupach). W czasie 90 minut mieliśmy do rozwiązania 10 zadań. Pierwsze zadanie podane było w języku obcym (angielskim, francuskim, niemieckim, hiszpańskim lub włoskim). Należało je przetłumaczyć, rozwiązać i rozwiązanie podać w wybranym języku obcym - my wybraliśmy język angielski. Rozwiązanie to musiało zawierać co najmniej 30 wyrazów. Oceniana jest również strona graficzna i estetyka przedstawionych rozwiązań.

Mogliśmy korzystać za słowników językowych, przyborów geometrycznych, nożyczek, kalkulatorów, kredek i  flamastrów. Zadania nawiązywały do konkretnych sytuacji życiowych i pokazywały przykłady zastosowania matematyki w życiu codziennym. Tematyka obejmowała różne działy tej dziedziny nauki i uwzględniała jej korelację z innymi przedmiotami nauczania szkolnego.
Dzięki takiej formie konkursu poprawiliśmy naszą zdolność realizacji wspólnie ustalonego celu. Praca w grupach, klasowe główkowanie, a nawet tłumaczenie zadań z języka obcego rozwinęły twórczą aktywność oraz umiejętność współpracy w klasie IIIb. Szkolnym koordynatorem konkursu była pani Marta Kulbacka.

Więcej informacji na stronie www.mbg.uz.zgora.pl.

Emilia Ishizaka, 3b

Zmieniony: niedziela, 24 marca 2013 13:53