Strona Główna

MPKZ-P

Archiwum





OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI PDF Drukuj Email


fot. G. Romotowski

 

Narodowe Święto Niepodległości

Historia Polski obfituje w wydarzenia sławetne i momenty wspaniałego poświęcenia. O to ,,Żeby Polska była Polską” przez 123 lata niewoli walczyły całe pokolenia Polaków. To im zawdzięczamy wolność, poczucie dumy narodowej i możliwość pielęgnowania polskich tradycji. Pokolenia naszych rodaków, zarówno tych „romantyków” którzy walczyli przeciwko tyranii, jak i tych „pozytywistów”, którzy, żeby użyć biblijnej frazy „przekuli miecze na lemiesze” ożywiają poczucie naszej narodowej dumy.

Młodzież z Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika opowiedziała o bohaterskiej przeszłości i zdobywanej przez lata wolności w przygotowanym z okazji Święta 11 Listopada obrazie słowno-muzycznym pod kierunkiem pani Bogumiły Makoli, Katarzyny Kozłowskiej i Renaty Lau. Symboliczne pieśni-hymny i utwory poetyckie prezentowane w towarzystwie materiałów audiowizualnych – „kartek z historii” – przypomniały zgromadzonym o dziejowym dziedzictwie, które kształtuje tożsamość każdego Polaka. Uczniowie podnieśli pamięć o wytrwałych bojownikach o niepodległość i jednocześnie, swoim zaangażowaniem i postawą, uświadomili kolegom, że należy być dumnym z narodowej przeszłości i na co dzień okazywać patriotyczną postawę. Często zapominamy, że nasz naród to nie tylko my, żyjący obecnie, ale ci, co byli przed nami, i ci co przyjdą po nas. Dzisiaj przejawem patriotyzmu nie musi być przelewanie krwi. Historię kształtują też zwyczajni, prości ludzie, dla których patriotyzm bezpośrednio przekłada się na uczciwość i wierność własnym przekonaniom. Wystarczy tylko pójść na wybory, przestrzegać prawa czy przyznać się publicznie, że jest się dumnym z bycia Polakiem.

Pamiętajmy, by w wolnej Rzeczypospolitej – naszym wspólnym domu – międzypokoleniowo łączył nas patriotyzm jutra i wspólne świętowanie, w którym jest czas zarówno na zadumę, jak i radość i dobre emocje.

Magdalena Nyga



Uroczyste świętowanie 11 listopada


„Polacy chcą niepodległości, lecz pragnęliby, aby ta niepodległość kosztowała dwa grosze i dwie krople krwi. A niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale bardzo kosztownym.” -  J.Piłsudski

 

Społeczność szkolna Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku włączyła się  w obchody Święta Niepodległości zorganizowane w naszym mieście.
Jak co roku, uczennice naszej szkoły pod opieką p. Renaty Lau  uczestniczyły     w VIII Gminnym Konkursie Pieśni Patriotycznej. Niepodważalny sukces, czyli 1 miejsce wśród gimnazjów, odniosła Barbara Kamińska 1b, która zaśpiewała wiersz Adama Asnyka „Miejcie nadzieję”. Pamiętam, kiedy jako sześciolatka pierwszy raz wzięłam udział w konkursie pieśni patriotycznej. W tym roku wystąpiłam już jako gimnazjalistka w gronie starszych koleżanek - Sary, Natalii i Ilony. Miło nam było reprezentować naszą szkołę i zebrałyśmy, myślę, że zasłużone oklaski. Szkoda, że nie udało się nam wszystkim znaleźć w gronie laureatów - powiedziała Basia. Dodatkowym wyróżnieniem był występ uczennicy na uroczystej akademii z okazji Miejsko-Gminnych Obchodów Święta Niepodległości w dniu 8 listopada 2012r. w Regionalnym Ośrodku Kultury „Mazury Garbate” w Olecku.      W konkursie nasze gimnazjum reprezentowały także: Sara Stankiewicz 3c (interpretowała pieśń „Quo vadis”), Ilona Waszczuk 3e (wykonała piosenkę-hymn Solidarności „Mury” Jacka Kczmarskiego) oraz Natalia Sandra Brozio 3e (zaśpiewała piosenkę, określaną jako hymn przełomu 1989 roku, Danuty Rinn „Polskie Skrzydła”).

 

 


fot. W. Jegliński

 

Ważnym punktem obchodów święta 11 listopada była uroczysta liturgia mszalna  za Ojczyznę w Kościele NMP w Olecku. Dyrekcja, przedstawiciele samorządu uczniowskiego oraz poczet sztandarowy gimnazjum wzięli udział w patriotycznym nabożeństwie    i złożyli wieńce w miejscach pamięci.

Tegoroczne obchody 94. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w naszym mieście miały szczególnie uroczysty charakter. Towarzyszyła im wizyta Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, który przecinając wstęgę symbolicznie zainaugurował otwarcie Legi – hali widowiskowo-sportowej z pływalnią. Dyrekcja, nauczyciele i delegacje klas naszej szkoły byli świadkami tego historycznego wydarzenia.

 

Wojciech Jegliński