Wycieczka edukacyjna klas pierwszych do Olsztyna PDF Drukuj Email
wtorek, 16 października 2012 11:10

fot. W.Bukpaś

15 października 2012r. uczniowie klas pierwszych Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej z geografii do Mikołajek i Olsztyna.

Pierwszym punktem wyprawy były zajęcia terenowe. Już w trakcie podróży uczniowie w grupach 4-5 osobowych rozwiązywali zadania z użyciem mapy samochodowej i kompasu: sprawdzali na mapie nazwy mijanych miejscowości, obliczali odległości, ustalali kierunki jazdy i numery dróg, wyznaczali współrzędne geograficzne wybranych miejsc. Dalsze zajęcia odbyły się w Mikołajkach.

Pobyt uczniów w Mikołajkach rozpoczął się od wizyty w stacji meteorologicznej. Pani meteorolog, prezentując przyrządy do pomiarów różnych elementów pogody, wprowadziła gimnazjalistów w tajniki synoptyki. Pod okiem profesjonalistki uczniowie ćwiczyli określanie aktualnego stanu pogody. Warto podkreślić fakt, że stacja meteo w Mikołajkach jako jedyna w naszym regionie północno - wschodnim monitoruje poziom promieniowania radioaktywnego i była pierwszą placówką w Europie, która podniosła alarm po wybuchu elektrowni w Czarnobylu.

Około południa wycieczka dotarła do planetarium w Olsztynie. Rozpoczęła się ciekawa lekcja astronomii, podczas której omawiane były m.in. następujące zagadnienia: budowa Układu Słonecznego, rodzaje ruchów wykonywanych przez Ziemię, czarne dziury.

Następnym punktem programu było obserwatorium astronomiczne. Pan astronom przybliżył młodzieży zasady funkcjonowania ogromnej lunety do obserwacji Słońca i gwiazd. Przedstawił najprawdziwsze meteoryty, które spadły z nieba w różnych częściach naszego globu oraz specjalnie zabezpieczone próbki skalne z Marsa i ziemię z Księżyca. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z różnymi przyrządami astronomicznymi, zarówno tymi używanymi w XVI wieku przez Mikołaja Kopernika, jak   i współczesnymi. Ogromne wrażenie na uczestnikach wycieczki wywarł niezwykle precyzyjny zegar wahadłowy, który od 1924 roku mierzy czas z dokładnością do 0,001 sekundy.

Wizytę w Olsztynie zakończył posiłek w restauracji szybkiej obsługi. Powrót do Olecka przebiegał   w muzycznej atmosferze karaoke i „bitwy na głosy”.

Wycieczkę edukacyjną, w czasie której uczniowie w praktyczny sposób poznawali zagadnienia z geografii, meteorologii i astronomii zorganizowała p. Danuta Krupińska. Opiekę nad uczniami sprawowali także p. Katarzyna Kozłowska i p. Wiesław Bukpaś.

wojeg

Zmieniony: wtorek, 30 października 2012 10:01