Strona Główna

MPKZ-P

Archiwum





EGZAMIN GIMNAZJALNY PDF Drukuj Email
wtorek, 11 września 2012 00:15

 

 

I. Informacje ogólne

Egzamin gimnazjalny przeprowadzany jest w trzeciej klasie gimnazjum. Jest on powszechny i obowiązkowy, co oznacza, że musi przystąpić do niego każdy uczeń kończący szkołę. Przystąpienie do egzaminu jest jednym z warunków jej ukończenia. Jeżeli uczeń nie przystąpi do egzaminu gimnazjalnego w danym roku, musi powtórzyć ostatnią klasę gimnazjum i przystąpić do niego w roku następnym. Liczba punktów uzyskana na egzaminie gimnazjalnym nie ma wpływu na ukończenie szkoły. Wynik egzaminu gimnazjalnego jest brany pod uwagę przez szkoły ponadgimnazjalne przy przyjmowaniu uczniów do tych szkół.

Istnieje możliwość zwolnienia ucznia z obowiązku przystąpienia do egzaminu gimnazjalnego, m.in.  w przypadku uzyskania przez ucznia tytułu laureata lub finalisty olimpiady lub laureata konkursu o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim.

 

II. TERMIN EGZAMINU GIMNAZJALNEGO:

a) część humanistyczna- 23 kwietnia 2014 r. (środa)

- z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie – godz. 9:00

- z zakresu języka polskiego – godz. 11:00

b) część matematyczno-przyrodnicza – 24 kwietnia 2014 r. (czwartek)

- z zakresu przedmiotów przyrodniczych – godz. 9:00

- z zakresu matematyki – godz. 11:00

c) język obcy nowożytny – 25 kwietnia 2014 r. (piątek)

- na poziomie podstawowym – godz. 9:00

- na poziomie rozszerzonym – godz. 11:00

1. Dodatkowy termin egzaminu gimnazjalnego:

a) część humanistyczna- 2 czerwca 2014 r. (poniedziałek)

- z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie – godz. 9:00

- z zakresu języka polskiego – godz. 11:00

b) część matematyczno-przyrodnicza – 3 czerwca 2014 r. (wtorek)

- z zakresu przedmiotów przyrodniczych – godz. 9:00

- z zakresu matematyki – godz. 11:00

c) język obcy nowożytny – 5 czerwca 2014 r. (czwartek)

- na poziomie podstawowym – godz. 9:00

- na poziomie rozszerzonym – godz. 11:00

Przekazanie przez okręgowa komisję egzaminacyjną zaświadczeń do szkół:

●  18 czerwca 2014 r. (data wydania zaświadczenia: 27 czerwca 2014 r.).


III. ZASADY WYBORU JĘZYKA OBCEGO I POZIOMU EGZAMINU


1. Egzamin na poziomie podstawowym jest obowiązkowy dla wszystkich uczniów. Zadania egzaminacyjne obejmują zakres wymagań dla poziomu III.0

2. Egzamin na poziomie rozszerzonym jest obowiązkowy dla tych uczniów, którzy:

- zadeklarowali zdawanie tego języka na egzaminie gimnazjalnym,

- uczyli się danego języka w szkole podstawowej jako przedmiotu obowiązkowego, realizując podstawę II.0 (informacja ta znajduje się na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej),

- kontynuują naukę tego języka w gimnazjum, realizując podstawę programową III.0.

3. Egzamin na poziomie rozszerzonym mogą zdawać także uczniowie, którzy:

- zadeklarowali zdawanie tego języka na egzaminie gimnazjalnym i przystąpili do niego na poziomie podstawowym,

- nie uczyli się danego języka w szkole podstawowej jako przedmiotu obowiązkowego,

- rozpoczęli naukę tego języka w gimnazjum, realizując podstawę programową III.0.

1. Rodzice (prawni opiekunowie uczniów) nie później niż do 20 września 2013 r. składają dyrektorowi szkoły pisemną deklarację o przystąpieniu do trzeciej części egzaminu z jednego z języków obcych nowożytnych, którego uczyli się w szkole jako przedmiotu obowiązkowego (spośród następujących: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, ukraiński, włoski) oraz o woli przystąpienia do części egzaminu z języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym, jeżeli nie muszą przystępować do niego obowiązkowo (załącznik nr 1a, załącznik nr 1b do Procedury przeprowadzania egzaminu gimnazjalnego w roku szkolnym 2013/2014).

2. Rodzice (prawni opiekunowie uczniów) nie później niż do 22 stycznia 2014 r. składają dyrektorowi szkoły pisemną informację o zmianie języka obcego nowożytnego wskazanego w deklaracji na inny język obcy, którego uczeń uczył się jako obowiązkowego w szkole, lub rezygnacji z przystąpienia do egzaminu z języka obcego na poziomie rozszerzonym, jeżeli przystąpienie do egzaminu na tym poziomie nie było obowiązkowe (odpowiednio załącznik nr 1c do Procedury…).

3. Rodzice (prawni opiekunowie uczniów) nie później niż do 9 kwietnia 2014 r. składają dyrektorowi szkoły pisemną informację o zmianie języka obcego nowożytnego wskazanego w deklaracji na inny język obcy, którego uczeń uczył się jako obowiązkowe w szkole, jeżeli uczeń uzyskał tytuł laureata lub finalisty olimpiady lub laureata konkursu z języka obcego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim (odpowiednio załącznik nr 1c do Procedury…).


 

IV. DOSTOSOWANIE WARUNKÓW I FORM EGZAMINU DO INDYWIDUALNYCH POTRZEB UCZNIÓW

1. Zasady i możliwe sposoby dostosowania warunków i  form egzaminu do indywidualnych potrzeb uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi są wymienione w Komunikacie Dyrektora CKE z dnia 30 sierpnia 2013 r. w sprawie sposobu dostosowania warunków i form przeprowadzania w roku szkolnym 2013/2014 sprawdzianu i egzaminu gimnazjalnego do potrzeb uczniów  ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym, opublikowanym na stronie internetowej CKE.

2. Sposób lub sposoby dostosowania warunków i form przeprowadzania egzaminu do indywidualnych potrzeb i możliwości uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi wskazuje rada pedagogiczna, wybierając spośród możliwych sposobów dostosowania warunków przeprowadzania egzaminu wyliczonych w Tabeli 1. Komunikatu Dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, o którym mowa w pkt 1. powyżej (załącznik nr 2). W przypadku uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się –mają zastosowanie szczegółowe kryteria oceniania zadań otwartych z języka polskiego, języków obcych nowożytnych oraz matematyki , uwzględniając specyficzne trudności w uczeniu się.

3. W przypadku rezygnacji z prawa do zdawania egzaminu w warunkach i formach dostosowanych do dysfunkcji ucznia rodzic (prawny opiekun) ucznia składa dyrektorowi szkoły pisemne oświadczenie o rezygnacji w terminie do 30 listopada 2013 r.

4. Opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, przekłada się dyrektorowi szkoły, w terminie do 15 października 2013 r. W przypadkach losowych dokumenty uprawniające do dostosowania warunków lub form egzaminu rodzice (prawni opiekunowie)mogą przedstawić w terminie późniejszym, niezwłocznie po ich otrzymaniu.

Opracowanie

Anna Dorota Siemiatycka

dyrektor szkoły

Wersja PDF