Szkolny Konkurs Recytatorski "Las inspiracją twórców" PDF Drukuj Email
piątek, 08 czerwca 2012 14:21

fot. E. Tokajuk

Poetyckie obrazy przyrody w interpretacji gimnazjalistów

Szkolny konkurs recytatorski „Las inspiracją twórców” wierszem rozpoczęła pani Elżbieta Orlik-Gogacz. Konkurs odbył się 5 czerwca 2012 r. w Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku w udekorowanej na tą okazję, przystrojonej plakatami i informacjami o lesie bibliotece.

Tuż przed konkursem panowała dość luźna atmosfera, uczestnicy żartowali między sobą lub wzajemnie przepytywali się z materiału, który zaraz mieli zaprezentować. Choć czuć było dużo emocji, uczestnikom towarzyszył pozytywny nastrój.

W skład jury wchodzili miłośnicy przyrody i znawcy literatury:

– pani dyrektor Anna Dorota Siemiatycka

– pan Sławomir Sienkiewicz – pracownik Nadleśnictwa Olecko

– pan Andrzej Malinowski – dyrektor Zespołu Szkół w Judzikach, podróżnik

– pani Katarzyna Kozłowska – nauczyciel bibliotekarz

– pani Magdalena Nyga – nauczyciel języka polskiego

Uczestnicy konkursu czarowali nas barwą głosu oraz zachwycali poprawną dykcją. Kolejne  występy podnosiły poprzeczkę. Każdy recytator, przedstawiając swoją interpretację, oddawał nastrój wiersza i umiejętnie wprowadzał słuchaczy w poetycki świat. Mimo że inspiracją wszystkich utworów był las, nie odczuwaliśmy monotonii ani znużenia. Dobór tekstów lirycznych okazał się bardzo różnorodny, od wierszy z dawnych epok po współczesne, z uwzględnieniem autorów polskich i obcojęzycznych. Uczestnicy sięgali po liryki, które ukazały nam różne oblicza świata przyrody.

Godne pochwały było to, że mimo zdarzających się niektórym recytatorom drobnych pomyłek, nikt się nie poddawał i nieugięcie kontynuował swój występ.

Ogromnym wsparciem dla zmagających się z poetyckim słowem okazali się organizatorzy konkursu – pani Elżbieta Orlik-Gogacz, pani Katarzyna Kozłowska i pan Wojciech Jegliński, którzy dbali o stworzenie przyjaznej atmosfery i dodanie otuchy uczestnikom.

Konkurs uświadomił nam, że tylko stereotypem jest myślenie o gimnazjalistach jako tych, którzy unikają poezji jak ognia. Okazuje się, że uczniowie chętnie recytują poezję i dają się uwieść poetyckim przestrzeniom słownych metafor. Spośród uczestników wyróżnieni zostali:

miejsce 1 – Emilia Tokajuk, A. Mickiewicz, „Pan Tadeusz” (fragment)

miejsce 2 – Gabriela Bańkowska, A. Mickiewicz, „Świtezianka” (fragment)

miejsce 3 – Agata Jasionowska, K. Przerwa-Tetmajer „Ciemny, pachnący las”

Nie można nie wspomnieć o deklamacjach osób, które również zasługują na oklaski. Jury zwróciło uwagę na prezentacje: Izy Domel, Magdaleny Rydzewskiej i Urszuli Jasińskiej, które otrzymały wyróżnienia.

Trud wszystkich uczestników nagrodzony został gromkimi brawami i serdecznymi gratulacjami! Dodatkowo każdy z recytatorów otrzymał upominki, które przypominać mu będą o mile spędzonych w poetyckich światach przyrody chwilach. Rozdano dyplomy, albumy o tematyce przyrodniczej i niespodzianki ufundowane przez panią Jolantę Makowską właścicielkę sklepu CHEMIX.

Czekamy na kolejne porcje poetyckich uniesień!

Konkurs recytatorski „Las inspiracją twórców” został zorganizowany w ramach realizacji projektu Mały Grant Wiosna 2012  z zakresu edukacji ekologicznej we współpracy z Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku.

Ada Laszczkowska, Joanna Piekarska,

Julia Sinderewicz, Magda Trochim