Strona Główna

MPKZ-P

Archiwum





Innowacja Pedagogiczna - „Cyfrowi tubylcy w świecie słów i obrazów” PDF Drukuj Email

 

Drodzy Rodzice i Uczniowie!

Z wielką radością spieszymy donieść, że od początku roku szkolnego 2012/2013 w Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku rusza innowacja pedagogiczna skierowana do uczniów klasy I, w ramach której wprowadzone zostaną dodatkowe zajęcia edukacyjne z zakresu edukacji medialnej pod nazwą: „Cyfrowi tubylcy w świecie słów i obrazów”.

 

ZAŁOŻENIA

Nowatorskie rozwiązanie programowe ma na celu poszerzenie oferty szkoły, poprawę jakości jej pracy i w efekcie podniesienie kompetencji medialnych „cyfrowych tubylców”. Zajęcia w zakresie edukacji medialnej oferują rozwijanie umiejętności pożądanych do prawidłowego rozwoju gimnazjalisty – „cyfrowego tubylca”, którego naturalnym otoczeniem są media, który często jest pod ich nadmiernym wpływem
i nie umie z nich racjonalnie korzystać. Edukacja medialna wychowuje ucznia do mądrego odbioru mediów. Uczy gimnazjalistów:

- rozwijania osobowości w oparciu o kulturę zarówno popularną, jak
i elitarną,

- postawy krytycznego odbiorcy medialnych przekazów,

- bycia kreatywnym użytkownikiem mediów i tworzenia amatorskiej twórczości medialnej,

- przezwyciężania trudności w komunikowaniu się za pomocą mowy, tekstów i obrazów, co przyczyni się do podniesienia wyników egzaminu gimnazjalnego.

Zainicjowanie zajęć z edukacji medialnej jest również odpowiedzią na jeden z postulatów Komisji Wspólnot Europejskich oraz jeden z głównych postulatów współczesnej pedagogiki mediów, które mówią o konieczności wprowadzenia edukacji medialnej jako odrębnego, obowiązkowego i powszechnego przedmiotu szkolnego. Edukacja medialna to istotna cecha nowoczesnego społeczeństwa, współczesny wymóg edukacyjny, a zarazem wyzwanie cywilizacyjne, niezbędne, by wyjść naprzeciw przyszłości.

Anna Dorota Siemiatycka

Magdalena Nyga