Lekcja otwarta:"Chcemy oddychać powietrzem wolnym od zanieczyszczeń" PDF Drukuj Email
piątek, 16 marca 2012 09:51

fot. A. Siemiatycka

15 marca nauczyciele Gimnazjum nr 2 mieli okazję uczestniczyć w lekcji otwartej przeprowadzonej w klasie I e przez panią Elżbietę Orlik-Gogacz.  Metodą dyskusji panelowej omówiony został problem kształtowania świadomości zagrożeń zdrowotnych wynikających z zanieczyszczeń powietrza, sformułowany w temacie: Chcemy oddychać powietrzem wolnym od zanieczyszczeń.  Wybrani uczniowie-prelegenci, wcielając się w rolę znawców – lekarzy czy chemików, przedstawili swoim kolegom najważniejsze zagadnienia związane z poruszanym tematem, mianowicie źródła i rodzaje zanieczyszczeń powietrza oraz ich wpływ na zdrowie człowieka i sposoby zapobiegania im. Pobudzona do dyskusji klasa podsumowała prelekcje swoimi spostrzeżeniami, a wnioski sformułowała w postaci haseł-zaleceń. Niebagatelny wpływ na aktywność uczniów miały uatrakcyjniające zajęcia multimedia, które posłuży zobrazowaniu omawianych kwestii i naprowadzeniu dyskutantów na odpowiedni tok rozumowania. Potencjał twórczy młodzieży miał szansę przełożyć się także na uaktywniającą zmysły pracę domową – „plakat-logo” przestrzegający przed skutkami zanieczyszczeń środowiska.

Przebieg lekcji i reakcje klasy po raz kolejny potwierdziły tezę o skuteczności polisensorycznego oddziaływania na wyobraźnię uczniów. Dziękujemy pani Elżbiecie Orlik‑Gogacz za możliwości uczestniczenia w tak efektywnie przeprowadzonej lekcji, która nie tylko uczniów, ale i nauczycieli skłoniła do refleksji.

Magdalena Nyga