Komunikat Dyrektora CKE dotyczący egzaminu gimnazjalnego. PDF Drukuj Email
piątek, 21 października 2011 19:10

Komunikat Dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z dnia 14 października 2011 r. w sprawie prezentacji przykładowych zestawów zadań w zakresie egzaminu przeprowadzanego w ostatnim roku nauki w gimnazjum oraz badania diagnostycznego wiadomości i umiejętności uczniów klasy trzeciej gimnazjum.

Do

Dyrektorów i Nauczycieli gimnazjów

Gimnazjalistów i ich Rodziców

Szanowni Państwo, Drodzy Gimnazjaliści,

tegoroczni uczniowie trzecich klas gimnazjum są pierwszym rocznikiem, który będzie zdawał egzamin gimnazjalny w nowej formule. Zadania egzaminacyjne będą sprawdzać opanowanie wymagań określonych w nowej podstawie programowej, wprowadzanej od 2009 roku.

Szczegółowy opis nowej formuły egzaminu gimnazjalnego znajduje się w opublikowanym w sierpniu 2010 roku Informatorze o egzaminie gimnazjalnym od roku szkolnego 2011/2012 (Informator).
Zaprezentowano w nim również przykładowe zadania z zakresu:

o             języka polskiego,

o             historii i wiedzy o społeczeństwie,

o             matematyki,

o             przedmiotów przyrodniczych: biologii, chemii, fizyki i geografii,

o             języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym i rozszerzonym.

Aby pomóc uczniom i nauczycielom w przygotowaniach do egzaminu, centralna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne podjęły dodatkowe działania polegające na opracowaniu:

1) przykładowych zestawów zadań egzaminacyjnych do każdej części egzaminu, do których dołączone zostały rozwiązania zadań oraz sposób punktowania wraz z kryteriami oceny zadań otwartych (przykładowe zestawy zadań),

2) arkuszy, na podstawie których gimnazja będą mogły, na zasadach dobrowolności, przeprowadzić diagnozę wiadomości i umiejętności uczniów klas trzecich w dniach 7, 8 i 9 grudnia 2011 roku,

3) programu szkoleń uzupełniających dla nauczycieli-egzaminatorów egzaminu gimnazjalnego.

Warunki przeprowadzania diagnozy wiadomości i umiejętności uczniów

Udział szkoły w przeprowadzeniu diagnozy, zaplanowanej na 7, 8 i 9 grudnia 2011 roku, jest dobrowolny. Warunkiem uczestnictwa będzie zgłoszenie się szkoły do właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej w okresie od 24 października do 4 listopada 2011 r. Oceny prac dokonają nauczyciele macierzystej szkoły.
O szczegółach przeprowadzenia diagnozy dyrektorzy zainteresowanych szkół zostaną powiadomieni przez okręgowe komisje egzaminacyjne.

Oprócz opisanych wyżej działań przygotowanych przez system egzaminacyjny, w pracy
z uczniami nauczyciele mogą również skorzystać z dodatkowych zadań i materiałów pomocniczych opracowanych przez Instytut Badań Edukacyjnych (IBE).

Zmieniony: piątek, 21 października 2011 19:13