Gimnazjaliści w Ośrodku Atomistyki w Świerku PDF Drukuj Email
czwartek, 29 września 2011 10:45

fot. W. Bukpaś

Dnia 28 września 2011 roku grupa młodzieży Gimnazjum nr 2 im. M. Kopernika w Olecku uczestniczyła w wyjeździe na zjęcia laboratoryjne prowadzone w ramach programu "Mały Archimedes" - "Program rozwijania umiejętności uczniów w zakresie kompetencji kluczowych nauk matematyczno-przyrodniczych i przedsiębiorczości" w Ośrodku Atomistyki w Świerku koło Otwocka. Celem zajęć laboratoryjnych, które zostały przeprowadzone w pracowniach było poszerzenie wiedzy uczniów z zakresu fizyki, dzięki możliwosci obserowania i uczestniczenia w wykonywaniu eksperymentów w Narodowym Centrum Badań Jądrowych.

Wszyscy uczestnicy wycieczki mieli się spotkać o piątej rano przed szkołą oczekując na autobus. Po wejściu do pojazdu zaczęła się nasza podróż. Gdy wysiedliśmy, od razu poszliśmy do recepcji, gdzie mieliśmy otrzymać przepustki do wejścia na teren placówki. Po krótkim spacerze trafiliśmy do budynku, w którym miały się zmienić nasze poglądy o promieniotwórczości. Wykład prowadziła pani profesor Ewa Droste. Zrobiła na nas wrażenie opowiadając o trudnych zagadnieniach w bardzo przystępny sposób i z niezwykłą pasją. Przedstawiła nam wiele ciekawych doświadczeń i pokazów o promieniotwórczości. Na zakończenie zostawiliśmy pani profesor nasze adresy mailowe i pięknie podziękowaliśmy za interesujący wykład.Opuściliśmy Instytut usatysfakcjonowani, że zobaczyliśmy  reaktor Maria w całej krasie. W drodze powrotnej jeszcze zatrzymaliśmy się na pyszny obiadek i po krótkim odpoczynku wróciliśmy cali napromieniowani radością z wycieczki.

W. Bukpaś

D. Gorlo-Szczecina