Aby lasy rosły w siłę PDF Drukuj Email
poniedziałek, 26 września 2011 18:45

fot. E. Orlik-Gogacz

Aby lasy rosły w siłę !

W czwartek 23 września 2011 roku uczniowie klasy III D Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku włączyli się w akcję „Sprzątanie świata”. Pod opieką nauczycielki biologii pani Elżbiety Orlik-Gogacz oraz studentki biologii Uniwersytetu Wrocławskiego pani Moniki Racis, odbywającej praktykę studencką w naszej szkole, oczyszczali kompleks leśny nad Jeziorem Sedraneckim.

Przebieg akcji koordynowali pracownicy Nadleśnictwa Olecko: pan Sławomir Sienkiewicz, leśniczy Leśnictwa Szczedranka oraz pan Piotr Grudzień. Nadleśnictwo zapewniło młodzieży rękawice, worki i poczęstunek, a Urząd Miejski transport. Po zakończeniu sprzątania na gimnazjalistów czekało ognisko i kiełbaski.

Opiekunka młodzieży, pani Elżbieta Orlik-Gogacz, tak podsumowuje przeprowadzone działanie ekologiczne: ”Ach, lesie nasz! Chciałoby się krzyknąć... Ale czy na pewno nas wszystkich? Czy również tych, którzy zostawili w nim butelki, puszki i mnogość innego śmiecia? Stara prawda mówi, że są ludzie i ludziska. Optymizmem napawa fakt, że z młodzieży, która bierze udział w takich akcjach wyrosną ludzie proleśni, proekologiczni, tacy prawdziwi homo sapiens”.

„Sprzątanie świata” jest ogólnoświatową kampanią odbywającą się każdego roku we wrześniu, polegającą na zbiorowym sprzątaniu śmieci, które zalegają w miejscach do tego nie przeznaczonych. Jej celem jest rozbudzenie świadomości ekologicznej mieszkańców naszej planety. Akcja ta wywodzi się z Australii, gdzie w roku 1989 po raz pierwszy mieszkańcy Sydney sprzątali port. Aktualnie 130 państw bierze w niej udział, w tym Polska. Inicjatorką przystąpienia Polski do „Sprzątania świata” w roku 1994 była pani Mira Stanisławska-Meysztowicz, wybitna działaczka ekologiczna, założycielka oraz prezes Fundacji Nasza Ziemia. Tegoroczna akcja przebiegała pod hasłem „Lasy to życie – chrońmy je” i wpisywała się w obchodzony Międzynarodowy Rok Lasów ogłoszony przez ONZ.

Wojciech Jegliński

Zmieniony: poniedziałek, 26 września 2011 18:53