Festiwal Projektów Edukacyjnych – ostatnia edycja. PDF Drukuj Email
środa, 20 czerwca 2018 21:05

Rok szkolny dobiegł końca, pora na podsumowanie osiągnięć…..

W dniu 20 czerwca o godzinie 11.00 w auli szkolnej odbył się Festiwal Projektów Edukacyjnych. Spotkanie to było

podsumowaniem tegorocznej pracy klas drugich i niektórych uczniów klas trzecich nad projektami edukacyjnymi. Zaproszeni zostali  nie tylko uczniowie klas gimnazjalnych ale również uczniowie klas siódmych szkoły podstawowej. Pan wicedyrektor Jan Najechalski przywitał wszystkich zebranych uczniów, wychowawców oraz nauczycieli opiekunów projektów edukacyjnych. Podziękował za wspólną pracę i oznajmił, że jest to już ostatnia edycja festiwalu, gdyż wszyscy uczniowie naszej szkoły, klas drugich i trzecich w stu procentach  zrealizowali wybrane przez siebie  projekty i tym samym zaprosił do publicznej prezentacji uczniowskich dokonań.

Projekt edukacyjny stanowił zadanie, jaki każdy uczeń gimnazjum musiał wykonać, aby ukończyć edukację w gimnazjum. Temat projektu wpisywany jest  na świadectwie ukończenia szkoły. Uczeń miał obowiązek zrealizować jeden projekt edukacyjny w okresie nauki w gimnazjum, ale jeżeli chciał mógł uczestniczyć w kliku projektach. W naszej szkole bardzo wielu uczniów uczestniczyło w  więcej niż jednym projekcie edukacyjnym. Co świadczy o szerokim  zainteresowaniu i słuszności pomysłu pracy taką metodą. Metoda projektu uczy przede wszystkim samodzielności w poszukiwaniu informacji i wykorzystaniu ich do wykonywania zadań i rozwiązywanie rozpoznanych problemów. Doskonali również umiejętność skutecznego komunikowania się z innymi ludźmi i wspólnego działania. Projekty edukacyjne miały na celu przygotować młodych ludzi do wykonywania teraz lub w przyszłości zadań związanych z aktywnością i kreatywnością w pracy zawodowej i życiu osobistym.

Praca metodą projektu buduje kapitał społeczny, uczy bowiem młodych ludzi pracy zespołowej, wymaga dzielenia się zadaniami i odpowiedzialnością, uczy samoorganizacji, wzajemnej pomocy i zaufania. Zachęca do poznania świata poza murami szkoły i działania na rzecz innych.

 Obejrzeliśmy wiele bardzo ciekawych prezentacji multimedialnych, wysłuchaliśmy krótkich prelekcji naszych nauczycieli – opiekunów, uczniów biorących udział w projektach, mogliśmy podziwiać i zachwycać się  wytworami niematerialnymi np.: kartkami świątecznymi czy literami alfabetu rosyjskiego wykonanymi metodą quillingu. Dowiedzieliśmy się również, że kanapka wykonana przez nas z ekologicznych produktów nie ulegnie zepsuciu tylko przez trzy dni, natomiast kupiona w mcdonalds, aż trzy tygodnie. Odpowiedź nasuwa się sama,  co chcemy spożywać? Projekty ponadto dowiodły, że młodzież naszej szkoły mogła się poszczycić niezwykłą wyobraźnią oraz inwencją twórczą. Tematyka projektów, która została  przedstawiona miała charakter interdyscyplinarny, problemowy, badawczy i społeczny.  Projekty edukacyjne przedstawione w dniu dzisiejszym poszerzyły  naszą wiedzę w bardzo wielu ciekawych aspektach.  W ciągu tych siedmiu lat młodzież mogła  skorzystać z ponad stu propozycji tematów projektowych. Niech ta złota myśl Paulo Coelho towarzyszy nam przez całe życie „Wszystko, czego się dotąd nauczyłeś, zatraci sens, jeśli nie potrafisz znaleźć zastosowania dla tej wiedzy”.

Szkolny koordynator projektów edukacyjnych

Bogna Anna Makola