Reprezentacja gimnazjum na XVI Międzynarodowym Marszu Żywej Pamięci Sybiru PDF Drukuj Email
niedziela, 10 września 2017 00:00

Dnia 10 września 2017r. w Białymstoku odbył się XV Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Sybiru, którego mottem było hasło „Koniec Wojny 1945-1989 Nowe zniewolenie”. Wydarzenie to było okazją spotkania Sybiraków z całego świata, dla których koniec wojny nie oznaczał upragnionej wolności.

Pamięć ofiar zesłanych na Sybir przybyło upamiętnić kilka tysięcy osób, tym także delegacja z Olecka. Społeczności Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku miał zaszczyt reprezentować skład uczniów pocztu sztandarowego naszej szkoły: Patrycja Luto, Aleksandra Kaszkiel, Bartosz Biszewski oraz opiekun – nauczyciel  Maciej Mularczyk.

W programie był uroczysty marsz ulicami Białegostoku, wyruszył spod Pomnika Katyńskiego do kościoła Ducha Świętego, gdzie została odprawiona msza święta. Uroczystość zakończono złożeniem wieńców pod Pomnikiem Nieznanego Sybiraka.

Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru był świetną lekcją historii, nie tylko dla uczniów, ale również dla nas wszystkich. Dzięki niej czcimy i utrwalamy pamięć o ofiarach Sybiru, których jedyną winą było to, iż byli Polakami i pragnęli Wolnej Ojczyzny.

mgr Maciej Mularczyk