Projekty i Programy

Innowacje





Działania uczniów objętych edukacją humanistyczną w II półroczu roku szkolnego 2017/2018 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 20 czerwca 2018 23:00

Uczniowie klasy humanistycznej chętnie angażują się w działania na rzecz szkoły – prezentują postawy społeczne i obywatelskie oraz rozwijają umiejętności polonistyczne.

Uczniowie pracują w redakcji gazetki szkolnej „Byle do Dzwonka” (11 osób) – piszą teksty i wykonują rysunki na okładkę. Dzięki zaangażowaniu w tworzenie gazetki uczniowie kształtują nie tylko umiejętności polonistyczne, ale i umiejętności planowania pracy, sumiennego wywiązywania się z obowiązków, pracy w grupie, a także zdolności marketingowe, które uwidoczniły się podczas rozdawania okolicznościowej gazetki szkolnej wydanej z okazji Święta Szkoły wraz ze słodką niespodzianką – pierniczkami upieczonymi przez uczennice.

Rysunek utalentowanej plastycznie Brygidy Góralczyk znalazł się na plakacie promującym Dzień Otwarty. Brygida wykonała również rysunek z okazji rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim, plakat z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych, rysunek „Kubusia Puchatka i przyjaciół” do baśniowego zdjęcia – jednej z atrakcji Pikniku Rodzinnegooraz grafikę do dyplomu – podziękowań za udział w Pikniku Rodzinnym.

Uczniowie chętnie współtworzą uroczystości szkolne – angażują się w prowadzenie uroczystości szkolnych i występy w częściach artystycznych akademii. Joanna Jankowska prowadziła akademię z okazji Święta Szkoły. W roli konferansjera wystąpiła również podczas apelu z okazji Świąt Wielkanocnych,  apelu z okazji wizyty księdza biskupa Jerzego Mazura. Joanna Jankowska wraz z  Emilią Antonowicz prowadziły akademię z okazji Zakończenia Roku Szkolnego 2017/2018. Marta Pojawa i Emilia Antonowicz zagrały w części artystycznej uroczystości z okazji Święta Szkoły – scence pt. „Niebo Kopernika”. Piotr Kaszuba zatańczył na uroczystości z okazji Święta Szkoły. Ponadto cztery uczennice są aktywnymi członkiniami chóru szkolnego.

 

 

 

 

 

 

 

Piotr Kaszuba, Gabriela Góralczyk, Roksana Piwek i Aleksandra Wasilewska brali aktywny udział w Dniu Otwartym. Uczniowie prowadzili stoisko „Wiosenne zagadki”. Roksana Piwek przygotowała też słodkie niespodzianki dla gości.

Ponad połowa klasy zaangażowała się w organizację Pikniku Rodzinnym. Uczniowie, w ramach atrakcji dla gości, przygotowali „Baśniowe Podchody”, a także stanowiska, przy których można było wcielić się w postacie z „Kubusia Puchatka” oraz w postać Mikołaja Kopernika. Rysunek „Kubusia Puchatka i Przyjaciół” wykonała Brygida Góralczyk (2 a), a Mikołaja Kopernika Joanna Jasińska (3 a). Dwie uczennice przy wsparciu p. Agnieszki Baranowskiej-Moroz prowadziły stoisko Nadleśnictwa w Olecku.

Alan Leśniewski zorganizował i przeprowadził Szkolny Konkurs Czytelniczy, dotyczący utworu „Wiedźmin”.

Uczniowie klasy humanistycznej brali udział w Szkolnym Konkursie Ortograficznym organizowanym z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

Roksana Piwek zajęła I miejsce w konkursie literackim „Kartka z pamiętnika, czyli jeden dzień z życia Mikołaja Kopernika”, a Piotr Kaszuba i Hanna Gorczyca wywalczyli IV miejsce w Konkursie Wiedzy o Mikołaju Koperniku w kategorii klas gimnazjalnych

Uczniowie klasy II a realizują swoje artystyczne pasje, godnie reprezentując szkołę na zewnątrz – Roksana Piwek, Aleksandra Wasilewska i Gabriela Góralczyk działają w grupie „Streetworking Olecko”. Dziewczęta występowały w spektaklu pt. „Bajka o drzewie”, który został wystawiony w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Olecku.

 

Emilia Antonowicz i Joanna Jankowska rzetelnie pełnią funkcję łączników bibliotecznych. Emilia jest przewodniczącą łączników szkolnych – angażowała się działalność biblioteki szkolnej na terenie szkoły i poza szkołą, m.in. pomagała w organizacji Karnawału w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Olecku i czerwcowej Nocy Bibliotek.

Uczniowie klasy humanistycznej podejmują się nie tylko inicjatyw literackich i artystycznych, ale innowacyjnością i przedsiębiorczością wykazują się również w innych dziedzinach –7 uczennic pomagało w organizacji Dnia Sportu zainicjowanego z okazji Dnia Dziecka. Gro uczniów działa na rzecz innych, angażując się w wolontariat – zbiórki żywności („Tak, pomagam” i „Podziel się dobrym posiłkiem”), zbiórki pieniędzy (Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy) czy wolontariat podczas VI edycji Biegu Oleckiej Trzynastki

 

Dziewczęta z klasy II a nie stronią również od kultury fizycznej. Zuzanna Jachimowicz i Ewelina Miłowicka przyczyniły się do zdobycia przez szkolną drużynę I miejsca w XVII Halowych Mistrzostwach Powiatu Oleckiego SZS w Lekkiej Atletyce Dziewcząt. Kinga Gutowska wywalczyła V miejsce w Indywidualnych Mistrzostwa Powiatu w Lekkiej Atletyce, a Weronika Rutkowska brała udział Mistrzostwach Powiatu Oleckiego SZS w Siatkówce Plażowej Dziewcząt – drużyna zdobyła III miejsce.

 

W ramach zajęć z edukacji humanistycznej uczniowie uczestniczyli w wystawie poświęconej twórczości Zbigniewa Herberta oraz wystawie fotograficznej „Olecko i okolice” w Bibliotece Pedagogicznej w Olecku.

 

Aby wesprzeć wszechstronny rozwój uczniów zorganizowałam wycieczkę do Warszawy, w programie której była m.in.:

– wizyta w redakcji „Gazety Wyborczej”, która pozwoliła uczniom pogłębić wiedzę z zakresu dziennikarstwa i poznać realia pracy w gazecie codziennej;

– wizyta w rozgłośni „Polskiego Radia”, dzięki której uczniowie mogli obserwować realizację audycji „na żywo” w studiach radiowej Jedynki, Dwójki, Czwórki czy Radia Dzieciom, odwiedzić fonotekę i redakcję portalu polskieradio.pl, a także wkroczyć do studia nagraniowego, by z dbałością o gramatykę, stylistykę, artykulację i siłę przekazu wcielić się w dziennikarzy radiowych;  

– teatralna uczta w „Teatrze 6. piętro” na sztuce „Ożenek”, która była doskonałym dopełnieniem cyklu lekcji teatralnych podjętych na zajęciach edukacji humanistycznej.

 

 

 

Prace zaliczeniowe: 

1.     Scenki teatralne.

https://www.youtube.com/watch?v=hCbCzMuODJM

2.      Recenzja wybranej książki.

3.      Przemówienie – dlaczego warto czytać książki?

https://www.youtube.com/watch?v=irUVfrzIgxA

4.      Sprawozdanie z wycieczki do Warszawy.

http://www.sp2.olecko.edu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2792:kulturalna-warszawa-czyli-wycieczka-do-stolicy-na-podsumowanie-innowacji-medialnej&catid=72:wycieczki&Itemid=110

Autor innowacji i prowadzący zajęcia: Magdalena Siwko