Kulturalna Warszawa, czyli wycieczka do stolicy na podsumowanie innowacji medialnej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 18 czerwca 2018 00:05

Dnia 08.06.2018 roku o godzinie 5:00 rano klasa humanistyczna oraz uczniowie z klas objętych innowacją medialną, a także reprezentanci klas: 2 b, 2 d i 3 c wraz z opiekunami: p. Magdaleną Siwko, p. Bogną Anną Makolą, p. Wiesławem Bukpasiem i p. Maciejem Mularczykiem wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Celem wyjazdu była nie tylko rozrywka, ale również integracja uczniów i kształcenie kulturowe.

Po pięciogodzinnej podróży byliśmy na miejscu. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie redakcji „Gazety Wyborczej”, która jest codziennym źródłem informacji dla wielu z nas. Dzięki pani Justynie Sucheckiej mogliśmy okiem dziennikarza poznać realia pracy w gazecie codziennej. Dziennikarstwo to bardzo odpowiedzialne, wymagające dużego oczytania i elokwencji zajęcie, ale też codzienna przygoda z rzeczywistością. Uświadomiliśmy sobie również, że internetowa wersja gazety rządzi się innymi prawami niż drukowana. Redaktorzy publikujący na stronie internetowej muszą dotrzeć do odbiorców, którzy często przytłoczeni są natłokiem informacji w sieci. Każdy był bardzo zadowolony z tej wizyty, szczególnie ci, którzy w przyszłości będą się kształcić w kierunku dziennikarskim.

Kolejnym etapem wycieczki była wizyta w innym ważnym medium opiniotwórczym –rozgłośni „Polskiego Radia”. Pan Andrzej Krusiewicz zapoznał nas z  historią „Polskiego Radia”, które liczy sobie już 93 lata. Pierwsza audycja radiowa została nadana w rozgłośni Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego w Warszawie 1 lutego 1925 roku. Mieliśmy również okazję zwiedzić siedzibę „Polskiego Radia” i obserwować realizację audycji „na żywo” w studiach radiowej Jedynki, Dwójki, Czwórki czy młodego Radia Dzieciom, a także odwiedzić fonotekę i redakcję portalu polskieradio.pl. Pan Andrzej Krusiewicz oczarował nas opowieściami o pracy dziennikarza radiowego, które snuł piękną polszczyzną. Pamiętając o tym, że mowa jest naszą wizytówką, odważnie wkroczyliśmy do studia nagraniowego, by z dbałością o gramatykę, stylistykę, artykulację i siłę przekazu wcielić się w spikerów radiowych – to była prawdziwa gratka dla młodych mówców.

Następnie udaliśmy się do „Złotych Tarasów” na posiłek, by nabrać sił przed kolejnymi atrakcjami.

         Z galerii handlowej poszliśmy na Stare Miasto, by wziąć udział w tajemniczej zabawie polegającej na wydostaniu się z „Escape Roomów”. Aby osiągnąć cel, musieliśmy pobudzić spostrzegawczość i pokłady kreatywności i zmierzyć się z zagadkami logicznymi czy manualnymi. Tylko nielicznym udało się wydostać z pomieszczeń, rozwiązując wszystkie zadania. Podczas zwiedzania Starówki mogliśmy ostudzić emocje, jakich dostarczyły nam pokoje zagadek.

Ze Starego Miasta spacerem ruszyliśmy w stronę Pałacu Kultury i Nauki do „Teatru 6. Piętro” na sztukę pt. „Ożenek” w reżyserii Andrzeja Bubienia. W komedii grali jedni z najpopularniejszych aktorów w Polsce, m.in. Anna Dereszowska, Joanna Żółkowska, Michał Żebrowski, Cezary Żak, Cezary Pazura, Piotr Głowacki czy Janusz Chabior. Interpretacja sztuki Gogola wywołała salwy śmiechu na widowni. Bawiliśmy się doskonale, choć nie zabrakło chwili na refleksję nad potrzebą poszukiwania bliskości oraz sensem walki o autentyczność w świecie zdominowanym przez sztuczność i zakłamanie. Teatralna uczta usatysfakcjonowała wszystkich uczestników wycieczki.

I tak nasza niecodzienna wyprawa dobiegła końca. Około godziny 22:30 wyjechaliśmy z Warszawy, a do Olecka wróciliśmy o godzinie 3:00 nad ranem. Każdy z nas był bardzo zmęczony, jednak pozytywne doświadczenia spowodowały, że uśmiech jeszcze długo nie schodził nam z twarzy. Wyjazd z pewnością każdemu z nas zapadnie w pamięć. Z niecierpliwością czekamy na kolejną wycieczkę w świat kultury.

Klasa II a przy wsparciu Magdaleny Siwko