Wiersze „malowane słowem” PDF Drukuj Email
poniedziałek, 11 czerwca 2018 22:30

Życie stawia przed nami różnorodne wyzwania. Wielokrotnie musimy pokonywać trudności, mierzyć się  z przeciwnościami, przełamywać bariery . Różnie z tym radzimy – niektórzy rezygnują już przy pierwszych przeszkodach.

Są i tacy , których upór i zaciętość nie wygasają- ci walczą do końca .

Bez idei, bez marzeń ludzkość nie osiągnęłaby coraz to nowych celów. Marzenia dotyczą kształtu przyszłości, możliwości poznania niepowtarzalnego, opanowania tego, co przekracza nasze zdolności rozumowe.” Cogito ergo sum”- „Myślę, więc jestem”, słynna maksyma francuskiego myśliciela Kartezjusza dowodzi, że jedyną rzeczą, jaką można o nas ludziach powiedzieć, jest to, że myślimy. My  na jednej z lekcji języka polskiego wzięliśmy się za udowodnienie tej maksymy i podjęliśmy się próby pisania krótkich form pisarskich (wierszyków). Głównym tematem jaki mieliśmy zawrzeć w swoich krótkich  wierszach było: dziedzictwo, patriotyzm, niepodległość, wolność  itp. Doskonale już wiedzieliśmy, że język  (słowo)daje  zupełnie  inne możliwości  - za jego pomocą można przekazywać emocje, przeżycia, kreować nastrój, przekonywać kogoś do czegoś, wpływać na sposób myślenia. Można też w swoisty sposób „malować słowem”, czyli  opisywać świat, by odbiorca miał złudzenie, że go widzi. Obrazowość, plastyczność takiego opisu można uzyskać dzięki celowo dobranym środkom językowym, na przykład epitetom, porównaniom, metaforom.  A wymaga to wyjątkowej biegłości w posługiwaniu się słowem, czyli mistrzostwa, artyzmu. Następnym koniecznym warunkiem umiejętności pisania, tworzenia wierszy jest umiejętność operowania poprawnym językiem polskim.

Czy sprostaliśmy tym wymaganiom? Czy nasze obawy były uzasadnione? Czy nasze zmagania się powiodły? Oceńcie sami….

100 lat wolności

100 lat wolności, wracają wspomnienia

100 lat wolności, już bez cierpienia

100 lat wolności ciężko wywalczonej

100 lat wolności krwią przyozdobionej

100 lat wolności, już się radujemy

100 lat wolności, w listopadzie świętujemy.   Jakub Dzikielewski klasa III e (gimnazjum)

Ku pamięci

11 listopada wielki dzień rodaka

Dla tych co zginęli hołd Polsce składamy

100 lat wolności dumnie świętujemy

I wszystkim poległym bardzo dziękujemy.  Rafał Jobczyński i Mikołaj Pieczyński klasa III e (gimnazjum)

Wiersz o Ojczyźnie

Polsko, ziemio rodzinna

Tu dom mój,

Tu ścieżki moje

Tu miłość mnie trzyma.

Tu moja bliższa

i dalsza rodzina,

tu polska mowa,

tu swojsko szumi trzcina

Co mam w sercu,

to w mowie oddaję

tu najpiękniejsze kwietnie,

tu najpiękniejsze maje

Nie wyrażę tego w słowach

co dziś w sercu czuję,

tylko w Polsce moje życie,

najbardziej smakuje.

Oddałabym wszystko

jak dla swej matki,

Polska nasza ojczyzna,

my jej małe dziadki.  Izabela Ostrowska klasa IV a (szkoła podstawowa)

Ojczyzna

Jest taki kraj,

Jest takie miejsce,

gdzie był lęk i groza.

A ja z rodziną budzę się,

I wzrastam.

Poznaję historię i dziadków

wspomnienia,

Codziennie kocham cię mocno

Kocham cię moja Ojczyzno! Magdalena Zawadzka klasa IV a (szkoła podstawowa)

Wszystkie  utwory  można będzie przeczytać w listopadowej okolicznościowej gazetce szkolnej „Byle do dzwonka”, przygotowanej z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Bogna Anna Makola