Strona Główna

RODO

MPKZ-P

Szukaj...

Statystyki

Użytkowników : 4
Artykułów : 3015
Zasoby : 6
Odsłon : 1730132

Kto Jest Na Stronie?

Naszą witrynę przegląda teraz 129 gości 

Archiwum





Wiwat 3 maj!
Wpisany przez Administrator   
piątek, 27 kwietnia 2018 22:43

„… ta wspaniała Konstytucja była równocześnie nowym początkiem. Uświadomiła, jakie powinno być nowożytne państwo polskie, a ta świadomość towarzyszyła wszystkim, którzy w ciągu epoki rozbiorowej o tę niepodległą

Rzeczpospolitą walczyli, dla niej ponosili wielorakie ofiary, nie szczędząc także i życia, dla niej wreszcie pracowali na przestrzeni kilku pokoleń, zarówno na ziemi ojczystej zagarniętej przez potrójną przemoc, jak też i poza jej granicami. Wypada, abyśmy w dniu dzisiejszym oddali hołd im wszystkim” – te słowa wypowiedział w roku 1991 na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie, w rocznicę 3. Maja, św. Jan Paweł II

Więc w dniu 27 kwietnia o godzinie 10.00 w naszej szkole jak co roku uczestniczyliśmy w patriotycznym apelu. Niewątpliwie dla uczniów była to jedna z form nauki historii Polski, a dla dorosłych – jej przypomnienie i uczczenie. Nie zabrakło rodziców i gości, którzy zawsze uświetniają swoją obecnością szkolne uroczystości.

Akademia rozpoczęła się na dziedzińcu szkoły wciągnięciem flagi państwowej na maszt przez harcerzy. Następnie wszyscy wraz z chórem szkolnym odśpiewali hymn narodowy i hymn szkoły. Młodzież pocztu sztandarowego i flagowego pełniła honory, a delegacja uczniowska złożyła kwiaty i zapaliła znicze przy obelisku mjr Bolesława Deszerta. Główne uroczystości odbyły się w sali gimnastycznej, gdzie jako pierwsza głos zabrała Pani Dyrektor Barbara Taraszkiewicz. W swoim przemówieniu zawarła najważniejsze wiadomości związane z historią świąt majowych i zaprosiła wszystkich zebranych do wspólnego przeżywania dzisiejszej uroczystości. Zakomunikowała również w jaki sposób święta majowe będą obchodzone w naszym mieście.

Konferansjerki i zarazem prelegentki, uczennice klasy IV B, Magdalena Radaszkiewicz i Amelia Brodowska perfekcyjnie wprowadziły w patriotyczny nastrój, nakreślając tło historyczne zbliżających się świąt.

1 Maja zapisał się jako Międzynarodowe Święto Pracy obchodzone nie tylko w Polsce, ale i na świecie. 2 maja, został ustanowiony Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto to czci polskie barwy narodowe. Obchodzimy je od 2004 roku. Jednak najwięcej uwagi poświęcono najważniejszemu świętu majowemu - 3. maja. Gdy wiosną 1791 roku w kraju przeciwnicy reform podburzali zacofaną i buńczuczną szlachtę, szukali poparcia u obcych dworów. Należało działać szybko i zdecydowanie. 3 maja 1791 roku król Stanisław August Poniatowski i przywódcy stronnictwa patriotycznego zgłosili Konstytucję, która została przyjęta przez aklamację. Konstytucja majowa, miała na celu zachowanie całości i suwerenności państwa, zagwarantowanie przywilejów szlachty, duchowieństwa i mieszczan, wprowadzenie nowej formy ustroju państwa. Równocześnie przedstawiana prezentacja multimedialna obrazowała najważniejsze wątki historyczne świąt majowych. W ciszy i skupieniu wysłuchaliśmy prelegentek. Następnie uczniowie klasy IV B wcielili się w postaci historyczne: posła, króla, werblistę i chłopa, odgrywając fragmenty historycznych wydarzeń związanych z obradami Sejmu Wielkiego i ustanowienia Konstytucji 3.maja. Występ wzbogacony został okolicznościowymi wierszami ( uczniowie z klas IV i I B) i patriotycznymi pieśniami, w wykonaniu chóru szkolnego oraz solistek. Uśmiech i radość u zebranych można było zauważyć, gdy na scenę wyszła grupa przedszkolna z piosenką „ Laleczka z saskiej porcelany”. Nośna i przystępna muzyka, której wszyscy wtórowali dotarła chyba pod niebiosa. Wszystkich artystów nagrodzono gromkimi brawami.

W czasie uroczystości Pani Dyrektor Barbara Taraszkiewicz wraz z Panią Justyną Jeżewską wręczyły nagrody zwycięzcom   Konkursu Ortograficznego „Szkolny Mistrz Ortografii”, który to konkurs propaguje dbałość o poprawność języka ojczystego.

Na zakończenie akademii ponownie głos zabrała Pani Dyrektor, dziękując występującym uczniom za trud włożony w przygotowanie tej patriotycznej lekcji historii oraz nauczycielom Pani Annie Kaczor, Renacie Kołdys, Eligii Tokajuk, Elżbiecie Josiewicz oraz Pani Bogumile Bajbak za wykonanie scenografii plastycznej, Paniom Renacie Lau i Katarzynie Kozłowskiej za przygotowanie chóru i solistek do aranżacji muzycznych, Panu Wiesławowi Bukpasiowi za prowadzenie akademii.

Kilkadziesiąt lat temu jak i dziś, rocznica ta obchodzona jest z dumą i świadomością jej znaczenia dla narodu polskiego. Bo przecież naród, który nie zna swej przeszłości, ginie i nie buduje przyszłości. Pamiętajmy o tym.

 

Bogna Anna Makola