Zasoby : 6

Kto Jest Na Stronie?

IX Memoriał im. Władysława Żurowskiego w Szkole Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku.
piątek, 16 lutego 2018 17:01

W dniu 16 lutego 2018r. po raz IX w naszej szkole zorganizowaliśmy Memoriał im. Władysława Żurowskiego – wielkiego „Lodomistrza”, legendy „Dwójki”. Tym razem zrezygnowaliśmy z rywalizacji sportowej, skupiliśmy się na wspomnieniach, odwiedzinach w Izbie Pamięci oraz zorganizowanych wyjazdach na lodowisko w Ełku. Po gorącym powitaniu społeczności szkolnej i zaproszonych gości przez p. dyrektor – Barbarę Taraszkiewicz, głos zabrał burmistrz Olecka – p. Wacław Olszewski, który z wielkim szacunkiem wspominał p. Władysława. Przyszedł czas na miłą niespodziankę. Na scenę wjechała nasza absolwentka – Aleksandra Szejnoga z mini pokazem jazdy figurowej. Ola już kilkukrotnie występowała na naszym memoriale, jednak tym razem pokazała przepiękny taniec … na rolkach. Figury, piruety i inne pozy wywołały okrzyki zachwytu wśród naszych najmłodszych. Przy ogromnej owacji Ola zjechała ze sceny. Kolejnym punktem naszej uroczystości była foto-relacja z wyjazdu na lodowisko. P. Beata Kozłowska komentowała postępy uczniów podczas pobytu na tafli lodowej. Pierwszoklasiści, którzy po raz pierwszy stanęli na lodzie, bardzo miło wspominali przyjaźń z „Pingwinkiem”. Dzięki tym relacjom zrodził się pomysł dalszych wyjazdów na łyżwy.

W tym „lodowym” nastroju przeszliśmy do rozmowy z zaproszonymi gośćmi: p. Janiną Bilwin-uczennicą p. Władysława, która trenowała łyżwiarstwo; p. Andrzejem Kamińskim- nauczycielem wychowania fizycznego, który współpracował z p. Żurowskim; p. Zbigniewem Mrozowskim- jednym z pierwszych „aktorów” rewii „Śnieżynki” oraz p. Karolem Sobczakiem- który jako uczeń wiele czasu spędzał z p. Władkiem na pomocy przy konserwacji lodowiska. Rozmowa przebiegała w nastrojowej i pogodnej atmosferze. Każdy z gości przypomniał inną historię związaną z p. Władysławem; p. Janina o tym jak trenowała łyżwiarstwo figurowe, p. Andrzej- o współpracy z nauczycielami wychowania fizycznego. Pan Zbigniew opowiedział o swojej przygodzie zostania „Paziem Królowej Zimy” a p. Karol o motywacji i dyscyplinie jaka panowała na lodowisku. Całość koordynowała p. Beata Kozłowska – była „śnieżynka” i „Królowa Zima” w rewii p. Władysława Żurowskiego.

Po tych ciepłych słowach na temat „legendy Dwójki” przenieśliśmy się w magiczny, zimowy nastrój. Na scenę wyszły nasze przedszkolaki w asyście uczniów klas gimnazjalnych, aby pokazać mini spektakl na motywach melodii ze „Śnieżynek”. Oklaskom i wiwatom nie było końca. Kolejnym punktem programu memoriału był quiz. Prowadząca- p. Alina Kalinowska zaprosiła na scenę chętnych uczniów, którzy odpowiadali na pytania dotyczące życiorysu p. Władysława. Wszyscy uczestnicy wykazali się znajomością faktów z Jego życia i w nagrodę otrzymali drobne upominki. Ostatnim punktem programu był rzut do celu – konkurencja dla pierwszoklasistów, którzy bardzo dobrze poradzili sobie ze „śnieżkami”. P. Maciej Mularczyk kontrolował bezpieczeństwo i częstował uczestników krówkami z OSM Olecka.  Na tym zakończyliśmy naszą uroczystość. Gromkimi brawami podziękowaliśmy naszym gościom. Zwieńczeniem spotkania był tradycyjny poczęstunek (przygotowany przez nasze panie kucharki), serwowany zimą na lodowisku p. Władysława – kawa zbożowa i pączek. Starsi przypomnieli sobie młodość, młodsi poznali oblicze Pana Władysława Żurowskiego i nowe oblicze działalności lodowiska „Bajka”– najpiękniejszego lodowiska w Olecku, na Mazurach i w Polsce.

Beata Kozłowska

Zmieniony: czwartek, 01 marca 2018 23:14