Wycieczka klasy humanistycznej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 23 listopada 2017 23:35

Dnia 17.11.17 r. o godzinie 8:00 klasa  II A wraz z opiekunami – p. Magdaleną Siwko i p. Bogną Makolą – wybrała się na wycieczkę do Suwałk. Celem wycieczki była integracja uczniów oraz kształcenie kulturowe. Po sprawdzeniu obecności odjechaliśmy spod budynku naszej szkoły. Po godzinnej podróży byliśmy na miejscu.

Pierwszym punktem wycieczki była lekcja teatralna, na której zobaczyliśmy dwa krótkie monodramy  „Fabryki Monodramów” wyreżyserowane przez Jolantę Hinc-Mackiewicz.

Teatr Jednego Aktora otworzyła Agata Abbas spektaklem „Małgorzata” według „Mistrza i Małgorzaty” Michaiła Bułhakowa. Spektakl opowiadał o trudnych wyborach i wyrzeczeniach, których czasem wymaga od nas miłość. W imię miłości jesteśmy w stanie wiele poświecić, czasem nawet siebie, swoją wolność i szczęście, tak jak Małgorzata, która za wszelką cenę chciała odnaleźć ukochanego Mistrza. Słuchanie wzruszającego wyznania miłości Małgorzaty zachęciło nas do przeczytania powieści rosyjskiego pisarza.

Drugi spektakl pt. „Kongres Futurologiczny” był adaptacją powieści Stanisława Lema. W rolę  podróżującego po krańcach Galaktyki naukowca wcielił się  Michał Sawicki. Bohater z lękiem spogląda przez okno statku kosmicznego, zastanawiając się, czy jest jeszcze dokąd wracać, czy Ziemia jeszcze trwa. Żartobliwy tekst o przyszłości okazuje się być proroczą wizją, która spełnia się na naszych oczach i staje się obrazem rzeczywistości.

W obu spektaklach aktorzy nawiązywali kontakt z widzem, angażując go w bieg wydarzeń i łamiąc tym samym zasadę „czwartej ściany”. Lekcja teatralna zakończyła się dyskusją na temat obejrzanych monodramów – użytych znaków teatralnych i ukrytych sensów.

Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w kinie. Wybraliśmy się na film pt. „Listy do M. 3”. Produkcja ta to kontynuacja świątecznej komedii romantycznej, w reżyserii Tomasza Koneckiego. Akcja filmu rozgrywa się w Święta Bożego Narodzenia. „Listy do M. 3” to historia podzielona na szereg pomniejszych wątków, w których obserwujemy zmagania kilkunastu postaci z ich życiowymi problemami. Bohaterowie przekonują się o potędze miłości, rodziny, wybaczenia i wiary w to, że ten niezwykły świąteczny czas pełen jest niespodzianek. Film zadziałał na nas kojąco – wywołał pozytywne emocje i wprowadził nas w świąteczny nastrój. Wszyscy bawili się wyśmienicie. Po seansie mieliśmy godzinną przerwę na jedzenie i odpoczynek.

Ostatnim wydarzeniem, w którym wzięliśmy udział było spotkanie autorskie „Od pasji do profesjonalizmu” z Karoliną Jonderko – absolwentką Szkoły Filmowej w Łodzi, laureatką wielu prestiżowych konkursów fotograficznych. Podczas spotkania Karolina Jonderko opowiadała o sztuce fotografowania i początkach swojej przygody z fotografią. Na pewno wszystkim utkwi w pamięci myśl, którą artystka chciała nas zainspirować do działania: odważnie realizujmy swoje marzenia i z pasją idźmy przez życie. Po warsztatach odbył się wernisaż prac laureatów 13 edycji konkursu fotografii dokumentalnej „BZ WBK Press Foto 2017”. Ujęły nas fotoreportaże opowiadające o życiu i doświadczeniach ludzi na całym świecie.

Wernisaż fotografii prasowej zakończył naszą wycieczkę. Około godziny 19:00 dotarliśmy pod szkołę, po czym udaliśmy się do domów. Moim zdaniem lekcja teatralna jak i warsztaty fotograficzne były bardzo ciekawe i zapewne zapadną wszystkim w pamięci. Wycieczka była udana, chętnie pojechałabym na podobną.

Brygida Góralczyk, Wiktoria Orchowska, kl. II A