„Nieśmiertelna póki my żyjemy, niepodzielna w naszych sercach trwa” PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 09 listopada 2017 22:53

       Narodowe Święto Niepodległości to szczególny dzień dla wszystkich Polaków, skłania nas do refleksji nad patriotyzmem i wolnością.

Dnia 9 listopada 2017r. o godzinie 11.00 w Szkole Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku, odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości na pamiątkę 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Po odśpiewaniu hymnów, państwowego i szkoły, wszyscy zebrani w pozycji stojącej odśpiewali wspólnie pieśń patriotyczną: „My pierwsza brygada”.

W tym roku naszą uroczystość uświetnili zaproszeni goście: Pan Wacław Olszewski – Burmistrz Olecka, Pani Barbara Jankowska sekretarz Urzędu Miasta Olecko, Pani Janina Maciukiewicz Prezes Koła Związku Sybiraków w Olecku, Pan Władysław Krajewski reprezentujący Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Towarzystwo Pamięci Józefa Piłsudskiego, Pani Barbara Sulima – dyrektor Domów Dziecka im. Janusza Korczaka w Olecku oraz rodzice i opiekunowie uczniów.

Pani dyrektor Barbara Taraszkiewicz przywitała bardzo serdecznie wszystkich zgromadzonych na uroczystości. W swoim wystąpieniu podkreśliła znaczenie wolności przywołując słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II: „Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro jakim jest WOLNA OJCZYZNA”. Następnie zabrał głos Burmistrz Olecka Pan Wacław Olszewski, który podziękował za zaproszenie i możliwość świętowania z naszą społecznością szkolną. Wszystkim zebranym złożył życzenia z okazji Narodowego Święta Niepodległości i zaprosił na gminne obchody Święta w dniu 11 listopada 2017 r., które rozpoczną się mszą św. w intencji ojczyzny o godzinie 10.00 w kościele p.w. NMP KP w Olecku. Zwrócił się również do uczniów mówiąc, że są przyszłością narodu i swoją przyszłość powinni budować na historii, tradycji i kulturze. Jesteśmy spadkobiercami i szczególnie musimy pamiętać, jaką morderczą drogę do wolności przebyli nasi pradziadowie – dodał. Natomiast pan Władysław Krajewski w ciepłych słowach wspomniał panią Janinę Maciukiewicz, porównując Ją do żywego pomnika historii. Przypomniał zebranym w jakim upokorzeniu i prześladowaniu młode dziewczęta i chłopcy pod dowództwem Józefa Piłsudskiego walczyli o wolną i niepodległą Polskę.

 Scenariusz montażu słowno-muzycznego obejmował treści historyczne, pieśni i wiersze. Uczniowie klas gimnazjalnych i podstawowych w swojej części artystycznej przybliżyli rozterki i uczucia walczących o niepodległość, przeplatając treści historyczne pieśniami patriotycznymi, które wykonały laureatki X Gminnych Eliminacji Pieśni Patriotycznej: Nikola Kempisty, Martyna Ulikowska i Oliwia Sulima.  Jednak w programie największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Przypomniano daty trzech najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład ich uczestników. W scenariuszu akademii nie zabrakło również występów dzieci oddziału przedszkolnego, którzy zaśpiewali piosenkę o Olecku, a uczniów klasy I B wysłuchaliśmy w piosence „Maszeruje wojsko” z udziałem Jednostki Strzeleckiej uczniów Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych w Olecku. Rytmiczność i melodyjność tych piosenek, porwała do wtórowania wszystkich zebranych, a oklaskom nie było końca.

To Święto sprawia, że w zabieganym życiu zatrzymujemy się na chwilkę i wspominamy naszych przodków walczących o naszą wolność. Składamy kwiaty, palimy znicze pod pomnikami tych, którzy poświęcili dla nas życie. Delegacja społeczności szkolnej również złożyła kwiaty pod pomnikiem pamięci jednemu z bohaterów Bolesławowi Deszertowi. Dzień ten dla wielu z nas jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. Wolność to odpowiedzialność, to stan umysłu. Nie lekceważmy wolności.

 „ja to mam szczęście, że w tym momencie żyć mi przyszło, w kraju nad Wisłą...”

 Scenariusz uroczystości przygotowały panie: Magdalena Białokozowicz i Anna Kaczor.

                                                                                               

Bogna Anna Makola

Zmieniony: czwartek, 16 listopada 2017 15:29