Mazurski Park Krajobrazowy z wizytą PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 22 października 2017 21:16

Dnia 17 października 2017 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie z przedstawicielami Mazurskiego Parku Krajobrazowego, który reprezentowali: pani Justyna Gencza, specjalistka ds. dydaktyki i promocji oraz pan Jakub Masiarz, specjalista ds. ochrony przyrody. Wizyta zorganizowana została w ramach projektu ,,Prezentacja obszarów chronionych i atrakcyjnych przyrodniczo” we współpracy z Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku. W tej nietypowej lekcji uczestniczyły klasy 4a, 4b, 7a oraz oddział gimnazjalny 2c realizujący innowację matematyczno-przyrodniczą.

Mazurski Park Krajobrazowy powstał w 1977 roku i znajduje się na terenie gmin: Piecki, Mragowo, Świętajno, Ruciene – Nida, Mikołajki, Orzysz oraz Pisz. Jego powierzchnia wynosi 53 655 ha i klasyfikuje go jako jeden z największych parków krajobrazowych w Polsce. Symbolem parku jest bocian biały. Obszar podlegający ochronie obejmuje szczególne walory przyrodnicze jeziornego krajobrazu polodowcowego, doliny malowniczej rzeki Krutyni oraz bogatej fauny i flory: iglica mała, bocian czarny i biały, wilki, łosie, bobry, grzybień biały, irysy i lilia złotogłowa. Na terenie parku znajdują się również obiekty o znaczących walorach historycznych i kulturowych, jak np. klasztor i molenna staroobrzędowców oraz cerkiew prawosławna rosyjskich osadników z pierwszej połowy XIX wieku w Wojnowie; kościół gotycki w Nawiadach z 1437 roku, kościół neogotycki w Ukcie (1864 r.) i Wejsunach (1898 r.), bunkry z czasów II wojny światowej.

W ramach Mazurskiego Parku Krajobrazowego funkcjonuje Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Kulturowej z Izbą Przyrodniczą oraz Ośrodek Okresowej Rehabilitacji Bocianów. Mazurski Park Krajobrazowy organizuje bardzo wiele imprez z zakresu przyrody, ekologii, sportu i turystyki.

Na zakończenie spotkania pani dyrektor podziękowała gościom za przeprowadzenie lekcji. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkę w postaci widokówki z mazurskim krajobrazem.

Spotkanie z przedstawicielami MPK wzbogaciło naszą wiedzę przyrodniczo-geograficzną. Wizytę przedstawicieli MPK koordynował nauczyciel geografii i języka francuskiego pan Wojciech Jegliński.

Irmina Dębowska i Dominika Dadura klasa 2c