Mazury to nasz 7 Cud Natury ! PDF Drukuj Email
poniedziałek, 23 maja 2011 20:57

fot. W. Bukpaś

Z przyjemnością informujemy J ,że młodzież Gimnazjum nr 2 w Olecku bardzo aktywnie włączyła się do kampanii promującej Mazury w ramach światowego konkursu na ? 7 Nowych Cudów Natury?. W naszej szkole realizowaliśmy gimnazjalny projekt edukacyjny pt. ?Czy Mazury to 7 cud natury??. Uczestniczyło w nim 14 uczniów klas drugich. W ramach projektu uczniowie zaprojektowali, opracowali i wykonali m.in.:

1.   Stronę internetową promująca piękno Mazur http://mazury7cudnatury.strefa.pl/ ,

2.    Prezentację w programie Power Point ?? Jak głosować na Mazury??

3.    Broszurę, ulotkę reklamową sławiącą cud Mazur i ukazującą sposób oddawania głosów

4.    Zdjęcia przepięknej krainy w szacie zimowej i wiosennej

5.    Wywiady Video z znanymi ludźmi w Olecku, którzy głosowali Na Mazury

6.    Pomiar z wykorzystaniem odczynników do analizy chemicznej jakości wód jeziornych i rzecznych a także pomiar z wykorzystaniem skali porostowej jakości powietrza atmosferycznego

7.    Inscenizację, show pt. ?Mazury to 7 Cud Natury!?

8.   Ekspozycję fotografii przyrody i niepowtarzalnych   krajobrazów.

Broszura została wydrukowana w 1500 egzemplarzy. Jako uczestnicy projektu zachęcaliśmy społeczeństwo naszego regionu do udziału w głosowaniu  na Mazury  rozdając ulotki w wielu miejscowościach, m. in.: Olecku, Ełku, Bakałarzewie, Borkach, Giżycku, Sztynorcie, Pozedrzu,   Okartowie i Nowych Gutach. Ponadto każdy gimnazjalista  zebrał sto podpisów osób, które zagłosowały na Mazury .Aby udowodnić, ze Mazury są faktycznie cudem natury XXI wieku przeprowadziliśmy w terenie badania czystości wód powierzchniowych, pobierając próbki wody z największych jezior i rzek regionu: Śniardwy, Mamry, Niegocin, Olecko Wielkie, rzek Pojezierza Ełckiego a także oceniając jakość mazurskiego powietrza w oparciu o skalę porostową. Stwierdziliśmy głównie klasę I  i II czystości wód mazurskich (rzadko III) oraz bardzo dobrą jakość powietrza atmosferycznego Dokumentując efekty naszych prac zorganizowaliśmy wystawę fotograficzną w naszej szkole i Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku pt. ? Najpiękniejsze  są Mazury!?.

Reasumując, naprawdę zostaliśmy Cudotwórcami, oddaliśmy swe glosy na cud  i wierzymy, że nasze kochane Mazury to 7 CUD NATURY!!!

Uczniowie i nauczyciele
                                                    Gimnazjum nr 2 w Olecku