„Bądź dumny, jesteś Polakiem” PDF Drukuj Email
piątek, 28 kwietnia 2017 21:35

Dziś na początku XXI wieku, żyjąc w tak szybkim tempie, negujemy wszelkie wartości, odrzucamy cześć dla przeszłości, jesteśmy nowocześni i żyjemy chwilą obecną, interesuje nas przede wszystkim nasza teraźniejszość. Buntujemy się przeciw górnolotnym słowom, rocznicom, apelom, uroczystościom. Ale przecież gdzieś głęboko, utajone na samym dnie serca pozostaje przekonanie, że naród, który nie zna swojej przeszłości, nie może budować przyszłości.

„Nie znać historii – to być zawsze dzieckiem” – (Marcus Tullius Cicero), dlatego też  zbliżające się święta majowe są  wspaniałą możliwością, by uzmysłowić młodzieży i nam dorosłym,  jak ważną rolę i znaczenie mają słowa: Ojczyzna i Patriotyzm.

Majowe święta kojarzą się z radością i nadzieją. Uczą patriotyzmu i właściwej postawy obywatelskiej. W dniu 28 maja o godzinie 11.45  w Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika, odbył się uroczysty apel pod hasłem: „Bądź dumny, jesteś Polakiem”.

Akademia rozpoczęła się wniesieniem sztandaru szkoły oraz odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego” i hymnu szkoły. Następnie uczennice prowadzące konferansjerkę, Klaudia i Ula przybliżyły historyczne okoliczności świąt majowych w historii naszej Ojczyzny. Przypomniały tło historyczne tych wydarzeń i wyjaśniły, dlaczego są to tak ważne dni dla Polski.

W części artystycznej, uczniowie w formie lekcji powtórzeniowej z historii zaprezentowali najważniejsze aspekty związane ze świętami majowymi. Akcję przedstawienia budowały wiersze oraz aranżacje muzyczne szkolnego chóru, solistek oraz utwór muzyczny w wykonaniu Marka Grechuty: „Pytasz mnie czym jest ojczyzna”. Dopełnieniem przedstawienia był walc wiedeński z filmu: ”Noce i dnie” w wykonaniu Majki Kamińskiej i Piotrka Kaszuby.  Młodzież ten nadzwyczajny temat przygotowała i przedstawiła

w sposób ciekawy i konstruktywny, wniosła dużo serca i zaangażowania.

Po zakończeniu programu głos zabrała Pani Dyrektor Barbara Taraszkiewicz, dziękując uczniom za pięknie przygotowaną powtórzeniową lekcję historii. Życzyła wszystkim przeżywania w miłej atmosferze chwil patriotycznych związanych ze świętami majowymi.

Cieszmy się więc wolną Polską i tym, że możemy z dumą patrzeć na polską flagę i śpiewać polski hymn. Wolna ojczyzna to największy dar, powód do dumy i radości.

Bogna Anna Makola