Strona Główna

MPKZ-P

Archiwum





Z wizytą w oleckich przedszkolach, czyli projekt edukacyjny „Z książką przez życie” PDF Drukuj Email
niedziela, 09 kwietnia 2017 22:33

W drugiej połowie marca 2017 uczniowie klasy humanistycznej Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku, realizując projekt edukacyjny, pochylili się nad niebywale szlachetną materią – książką, która skrywa niezwykły świat literatury.

O tym, by książka była naszym przyjacielem na dobre i złe przekonywał m.in. Maksym Gorki, który mówił: „Kochajcie książki. One ułatwią Wam życie, po przyjacielsku pomogą zorientować się w pstrej i burzliwej gmatwaninie myśli, uczuć i zdarzeń. One nauczą Was szanować człowieka i samych siebie, one uskrzydlą rozum i serce uczuciem miłości dla świata, dla człowieka”.

Książki mogą mieć ogromny wpływ na rozwój, od małego są dla nas źródłem wiedzy o wartościach. Kiedy byliśmy mali, rodzice czytali nam bajki i baśnie i dzięki zaklętym w nich historiom uczyliśmy się rozróżniać dobro od zła – mówi Joanna Jankowska.

Głośne czytanie zaspokaja potrzeby emocjonalne dzieci, znakomicie wspiera ich rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny. Dobrodziejstw płynących z czytania nie sposób wymienić jednym tchem. Czytanie wpływa na umiejętności komunikacyjne, uczy myślenia, rozwija pamięć i wyobraźnię, przynosi wiedzę i pomaga przyswoić wzorce dobrych zachowań, a ponad wszystko pozwala zrozumieć siebie i świat.

Warto od małego wpajać dzieciom miłość do książek i rozwijać ich zainteresowania czytelnicze – taki cel przyświecał również realizacji projektu, w ramach którego uczniowie klasy I A odwiedzili oleckie przedszkola: Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi Krasnal w Oleckuoraz Niepubliczne Przedszkola: Jedyneczka, Bajka, Smyk, Kubuś i Przyjaciele. Młodzież przeniosła przedszkolaków w świat ponadczasowych wierszy i baśni. Gimnazjaliści czytali dzieciom utwory poetów i pisarzy cieszących się niesłabnącym autorytetem i popularnością, których mądre teksty to obowiązkowa lektura każdego młodego człowieka, rozpoczynającego swoją przygodę z literaturą. Dzięki utworom autorów takich jak: Jan Brzechwa, Julian Tuwim, Maria Konopnicka, bracia Grimm czy Hans Christian Andersen uczniowie stworzyli prawdziwie magiczną atmosferę i sprawili dzieciom dużo przyjemności.

– Przedszkolaki czerpały z czytania ogromną radość, na ich twarzach widać było ekscytację i zaciekawienie.

O perypetiach Kaczki Dziwaczki, Słonia Trąbalskiego, Samochwały, Lenia czy Koziołeczka słuchały z uśmiechem i wypiekami na twarzy – wspomina Roksana Piwek.

– Dzieci chętnie słuchały, a gdy po skończonej lekturze zainicjowałyśmy dyskusję na temat treści przeczytanych książek zgłaszały się do odpowiedzi jeden przez drugiego. Ku naszej ogromnej uciesze, potrafiły wyczerpująco odpowiedzieć na pytania, dotyczące przeczytanych przez nas utworów – podkreśla Patrycja Rzesiowska.

Młodzież w pełni zrealizowała założoną w projekcie misję. Zarówno panie nauczycielki jak i przedszkolaki byli tak zadowoleni z wizyty gimnazjalistów, że uczniowie klasy I a zobligowali się do ponownego odwiedzenia przedszkolnych grup i kontynuowania spotkań z książką.

– Cieszymy się, że możemy podarować młodszym kolegom coś bezcennego – czas z piękną literaturą dziecięcą – z satysfakcją mówi Emilia Antonowicz.

Czytanie to nieodzowny element wszechstronnego kształtowania osobowości, to aktywność, która powinna być bliska każdemu z nas. Kiedy książki są obecne w życiu najmłodszych, kiedy są wpisane w ich codzienność, to będą również w sposób naturalny towarzyszyć im przez całe życie.  

Magdalena Siwko