Strona Główna

MPKZ-P

Archiwum





Z wizytą w Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej w Olecku PDF Drukuj Email
wtorek, 14 marca 2017 23:47

Dnia 13 marca 2017 roku uczniowie klasy I a na w ramach zajęć z edukacji humanistycznej odwiedzili Powiatową Bibliotekę Pedagogiczną w Olecku.

Młodzież zapoznała się z wystawą edukacyjną „Inność/Tożsamość. Spotkanie z Innym w reportażach Ryszarda Kapuścińskiego” przygotowaną z okazji 10. rocznicy śmierci reportażysty. Pani Agnieszka Makarewicz – pracownik biblioteki – w interesujący sposób przybliżyła gimnazjalistom biografię Ryszarda Kapuścińskiego – podróżnika, reportera, pisarza, dziennikarza i korespondenta Polskiej Agencji Prasowej.

Umysłowość mistrza reportażu literackiego i najwybitniejszego pisarza wśród reporterów – jego otwartość na życie, ludzi i świat – w znacznym stopniu ukształtowało miasto, w którym się urodził i wychował. Pochodził z Pińska, które było miejscem na pograniczu kilku narodów, religii, kultur. Żyli tam obok siebie Żydzi, Ukraińcy, Białorusini, Rosjanie, Niemcy i Polacy. Legendarny reporter podkreślał: „Człowiek kresowy zawsze i wszędzie jest człowiekiem międzykulturowym. To człowiek, który od dzieciństwa, od zabawy na podwórzu, uczy się tego, że ludzie są różni i że inność jest po prostu cechą człowieka. Kresowość to otwarcie na inne kultury, a nawet więcej – ludzie kresowi nie traktują innych kultur jako innych, ale jako część własnej kultury”.

Ryszard Kapuściński, dzięki ciekawości innych, potrzebie nawiązania dialogu i chęci poznania odmiennego punktu widzenia, mógł realizować się w pracy, która była jego wielką pasją. Niezwykle barwny życiorys reportera oraz jego niezwykła osobowość –  tolerancyjna postawa, życzliwość, wyrozumiałość i empatia zafascynowały uczniów, którzy z tym większą ciekawością poświęcą się lekturze jego tekstów. Dzięki mentalnemu spotkaniu z Ryszardem Kapuścińskim uczniowie uświadomili sobie, że spotkanie z drugim człowiekiem może być wyjątkowym przeżyciem, a różnorodność jest bogactwem i wartością – dobrem, z którego należy czerpać.

Magdalena Siwko