Strona Główna

MPKZ-P

Archiwum





Święto Szkoły w Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku PDF Drukuj Email
poniedziałek, 20 lutego 2017 14:36

W dniu 17 lutego 2017 roku społeczność Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku uroczyście obchodziła Święto Szkoły oraz VIII edycję Memoriału im. Władysława Żurowskiego.

Uroczystą akademię, która przebiegała pod hasłem „Mikołaj Kopernik – autorytet wszech czasów”, swoją obecnością uświetnili wyjątkowi goście, m.in.: Burmistrz Olecka p. Wacław Olszewski, Przewodniczący Rady Miejskiej p. Karol Sobczak, Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Promocji Gminy, Sportu i Rekreacji Rady Miejskiej w Olecku p. Wojciech Rejterada i wiceprzewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Promocji Gminy, Sportu i Rekreacji Rady Miejskiej w Olecku p. Paweł Giełazis, Naczelnik Wydziału Edukacji Kultury, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego w Olecku p. Urszula Nejfert, Ksiądz Prałat Lech Janowicz, Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Olecku p. Dariusz Stachelek, Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Olecku p. Jan Mróz, Nadleśniczy Nadleśnictwa w Olecku p. Zbigniew Poniatowski, p. Andrzej Kamiński dyrektor MOSiR-u w Olecku, p. Janina Maciukiewicz Prezes Koła Związku Sybiraków w Olecku, p. Władysław Krajewski Prezes Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polski Towarzystwa Pamięci Józefa Piłsudskiego. Wśród przybyłych znaleźli się również przedstawiciele instytucji ściśle współpracujących z gimnazjum: p. Zbigniew Bogdan – dyrektor W-MODN w Olsztynie Filia w Olecku, p. Elżbieta Domasik – dyrektor Powiatowego Centrum Wspierania Edukacji w Olecku, p. Katarzyna Nalbach – dyrektor Ośrodka Kształcenia Zawodowego w Olecku, p. Radosław Skrodzki – Dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Olecku „Mazury Garbate”, jak i przedstawiciele lokalnych mediów. Dziękujemy za przybycie rodziców na czele z Przewodniczącą Rady Rodziców p. Magdaleną Modzelewską, a także za obecność szacownych Przyjaciół Dwójki oraz dyrektorów, nauczycieli i młodzieży z zaprzyjaźnionych szkół gminnych, którzy włączyli się do wspólnego świętowania i wraz z nami uczcili chlubną tradycję naszego gimnazjum.

Uroczystą akademię zainaugurował autorytet wszech czasów – Mikołaj Kopernik, który przypomniał zgromadzonym, że warto „marzyć nieziszczalne marzenia… wciąż iść, aby sięgnąć do gwiazd”. Pani Dyrektor – Barbara Taraszkiewicz, witając gości podkreśliła, że Patron naszej szkoły to wyjątkowa osobowość, której życie i dokonania napawają dumą członków naszej społeczności. W tym roku pamięć o Mikołaju Koperniku została uczczona otwarciem Sali Kopernikańskiej, które transmitowane było na żywo dla całej społeczności szkolnej. Jesteśmy dumni – powiedziała Pani Dyrektor – z otwarcia w naszej szkole Sali Kopernikańskiej poświęconej Wielkiemu Polakowi, który swoją niezłomną postawą, twórczym podejściem, ciekawością świata i dążeniem do mądrości wskazuje młodym drogę do sukcesu i stanowi wzór do naśladowania dla przyszłych pokoleń..

Głos podczas uroczystości zabrał również Pan Burmistrz, który przypomniał, że powołane 1 września 1999 roku Gimnazjum nr 2 osiągnęło pełnoletniość, a wraz z tak dojrzałym wiekiem rozpoczyna nowy etap funkcjonowania – niebawem stanie się na powrót Szkołą Podstawową nr 2 w Olecku. Pan Burmistrz podziękował nauczycielom za dobre nauczanie i wychowanie oraz pogratulował uczniom, którzy rozsławiają szkołę i pracują na dobre imię Gimnazjum nr 2, a w przyszłości Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku.

Podczas Święta Szkoły słowa do zgromadzonych skierował również Paweł Kopiczko – absolwent naszego gimnazjum, którego droga do realizacji marzeń niezbicie dowodzi, że Patron Gimnazjum nr 2 motywuje młodych ludzi do osiągania sukcesu inieustannego rozwoju.

– „Mikołaj Kopernik pokazał mi, że niemożliwe staje się możliwe, a sięganie po najwyższe szczyty nie jest tak skomplikowane, jak może się wydawać. Wystarczy tylko dać z siebie maksimum energii i wykrzesać z siebie w stu procentach potencjał, który tkwi głęboko w nas – zaapelował do uczniów Paweł Kopiczko” – politolog i dziennikarz, pracujący jako prezenter w Radio 5 w Suwałkach.

Święto Szkoły to doskonała okazja do złożenia podziękowań wszystkim, którzy przyczyniają się do wpierania działań szkoły. Pani Dyrektor pogratulowała osobom życzliwym Gimnazjum nr 2 i wręczyły wyróżnionym honorowe statuetki Przyjaciela Dwójki. Nagrodzeni za owocną współpracę w realizowaniu wizji szkoły oraz znaczącą pomoc materialną i finansową zostali: Pan Mirosław Dębowski,Państwo Iwona i Marcin Marchewka, Pani Dorota Olszewska-Mioduszewska, Pani Magdalena Kot-Kamińska i Pan Bogusław Kamiński. Gratulacje!

Gala Osiągnięć – główny punkt programu akademii – pozwoliła pochylić się nad osiągnięciami uczniów Gimnazjum nr 2, którzy nie boją się wyzwań, stawiają sobie ambitne zadania i z zapałem rozwijają swe umiejętności. Zgromadzeni mieli możliwość posłuchać o wyjątkowych efektach pracy młodzieży, która idąc za przykładem Mikołaja Kopernika mądrze, z wiarą i determinacją realizuje swoje zamierzenia i gromkimi oklaskami docenić ich wyjątkowe wyniki w nauce.

Uczniowie, przygotowując się do obchodów Święta Szkoły, pochylili się nad osiągnięciami naszego wszechstronnego patrona, dzięki czemu poszerzyli swoją wiedzę i doskonale zaprezentowali się w konkursach towarzyszących uroczystości. Klasa II d zwyciężyła w X Turnieju Wiedzy o Mikołaju Koperniku. Spośród miłośników słowa, którzy wzięli udział w konkursie literackim „Mikołaj Kopernik – autorytet wszech czasów” nienaganną polszczyzną i przekonującą argumentacją wykazała się Aleksandra Kaszkiel, uczennica klasy III a, która zajęła I miejsce. Przedmiotem konkursu plastycznego „Gadżet na miarę Kopernika” było wykonanie projektu lub modelu gadżetu związanego z osobą naszego Patrona. Zwycięstwo przyznane zostało Klaudii Domel z kl. III d. Zadaniem integrującym wszystkich kibiców sportowych był konkurs pt. „Hasło kibica”. Miejsce I zdobyła klasa I d. Gratulujemy!

Po oficjalnej części uroczystości, w której nie zabrakło  sentymentalnych wspomnień oraz wyróżnień i gratulacji, przyszedł czas na zaprezentowanie  niezwykłych zdolności artystycznych gimnazjalistów.  Szanowni goście, rodzice, nauczyciele oraz społeczność uczniowska mieli przyjemność podziwiać umiejętności taneczne stypendysty Burmistrza Olecka – Piotra Kaszuby  z klasy I a i jego partnerki Natalii Cebeterewicz. Następnie zgromadzeni przenieśli się w przeszłość, do renesansowego Torunia, by w przedstawieniu pt. „Marzenia Mikołaja Kopernika” poznać młodego Mikołaja – ucznia, którego największym pragnieniem było odkrycie tajemnic nieba.

Wydarzeniem nieodzownie związanym z obchodami Święta Szkoły jest Memoriał im. Władysława Żurowskiego – wzorowego pedagoga, entuzjasty sportów zimowych, człowieka wielkiej pasji, którego świetlany przykład uświadamia nam, że sport pozwala zdobyć wiedzę na temat własnych możliwości i poprzez wyrzeczenia i wysiłek woli dążyć do doskonałości.

Duch sportu, towarzyszył społeczności szkolnej Gimnazjum nr 2 jeszcze przed uroczystą akademią, na niezwykłym spotkaniu z Mistrzem Sportu – Wojciechem Fortuną – polskimskoczkiem narciarskim, zawodnikiem Wisły-Gwardii Zakopane, trzykrotnym medalistąmistrzostw Polski, mistrzem olimpijskim i mistrzem świata zSapporo. Zaproszony sportowiec, którego obecność była dla nas wielkim wyróżnieniem, od rana z pasją opowiadał o swojej karierze, jej trudnych początkach i wielkich sukcesach. Pan Wojciech Fortuna uzmysłowił gimnazjalistom i uczestniczącym w spotkaniu uczniom Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku, że najważniejsze są marzenia i ciężka praca, która prowadzi do ich ziszczenia. Swoją historią poruszył młodych ludzi i z pewnością zaszczepił w nich wiarę w to, że sukces jest w zasięgu ręki każdego z nas.

Tuż po uroczystej akademii młodzież naszego gimnazjum, udała się na halę widowiskowo-sportową „Lega”, aby wziąć udział w VIII Memoriale im. Władysława Żurowskiego, w ramach którego odbyły się „Mistrzostwa Szkoły w Sportach Zimowych”. Zmagania sportowe miały na celu upamiętnienie pracy Władysława Żurowskiego, a także zacieśnianie więzi między uczniami. Akcentem, który zakończył VIII Memoriał im. Władysława Żurowskiego było ogłoszenie wyników sportowej rywalizacji oraz nagrodzenie zwycięzców. Na podium stanęli uczniowie z klasy IIIE, drugie miejsce przyznano uczniom z klasy IIIA, trzecie zaś reprezentacji klasy IIID.

Święto Szkoły to wydarzenie wyjątkowe, które czci pamięć o dwóch niezwykłych pasjonatach, którzy trzymają pieczę nad naukowymi i sportowymi dokonaniami uczniów naszej szkoły. Ku ogromnej uciesze społeczności szkolnej, wszyscy goście zgodnie stwierdzili, że świętowanie przebiegało w podniosłej i pełnej radości atmosferze, której autorami byli zarówno zaangażowani w przygotowania nauczyciele, jak i uczniowie – to dzięki ich talentom udało się zorganizować tak piękne i niezapomniane wydarzenie.

Magdalena Siwko