Noc Bibliotek PDF Drukuj Email
sobota, 04 czerwca 2016 01:00

4 czerwca we wszystkich bibliotekach publicznych, szkolnych i pedagogicznych w Polsce odbyła się akcja Noc Bibliotek. Jest to impreza promująca nie tyle samo czytelnictwo, co biblioteki, jako instytucje, do których warto zajrzeć.

Ogólnopolska akcja organizowana jest po raz drugi. Olecko włączyło się w nią po raz pierwszy i przebiegała ona pod hasłem "Wolno czytać…Sienkiewicza".

Z tej okazji Dorota Włodarska z biblioteki Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika, Jolanta Kozikowska z Powiatowego Centrum Wspierania Edukacji/Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej oraz Ewa Omilian z Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Olecku, przy pomocy łączników bibliotecznych z Gimnazjum nr 2 (Magdaleny Motulewicz, Gabrieli Pokory, Jakuba Bogdana) oraz Doroty Jusińskiej przygotowali sporo atrakcji skierowanych do dzieci i młodzieży - uczniów oleckich szkół.

Oficjalnego otwarcia imprezy dokonały: Pani Barbara Taraszkiewicz – Dyrektor Gimnazjum nr 2 oraz Pani Katarzyna Jeżewska – Kierownik Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Olecku.
       Uczestnicy wzięli udział w podchodach literackich na terenie miasta, różnorodnych konkursach czytelniczych i muzycznych, quizach oraz mogli zwiedzić wystawę poświęconą Henrykowi Sienkiewiczowi.Dodatkowąatrakcją, przygotowaną dla młodzieży, była możliwość nocowania między półkami z książkami w PCWE/Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej.

Udział wlicznychzabawach i konkursach  zorganizowanych  przez łączników bibliotecznych  z Gimnazjum nr 2  im. Mikołaja Kopernika w Olecku należał z pewnością do przyjemnych, chociaż nie zawsze do najłatwiejszych. W quizie dotyczącym Sienkiewicza, uczniowie musieli wykazać się ogromną wiedzą na temat jego życia i twórczości. Również podchody literackie wymagały sporego wysiłku i zaangażowania. Po podsumowaniu punktów, pierwsze miejsce zajęła grupa z Zespołu Szkół w Siejniku, zaś drugie - uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Olecku.
AkcjaNoc Bibliotek ma na celu zachęcenie Polaków przede wszystkim do czytania książek, ale także odwiedzania bibliotek i korzystania z różnorodnych zajęć przygotowywanych przez te instytucje.
Wielka radość na twarzach uczestników akcji oraz zaangażowanie i emocje związane z tak wyjątkowym spotkaniem świadczą o tym, iż imprezy tego typu należy organizować przynajmniej raz doroku. Jak widać, cieszą się one sporym uznaniem dzieci i młodzieży.

Dorota Włodarska