Sukcesy konkursowe gimnazjalistów PDF Drukuj Email
czwartek, 28 kwietnia 2011 23:40

fot. W. Jegliński

Mijające tygodnie II semestru przynoszą liczne sukcesy uczniów reprezentujących Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku w konkursowych zmaganiach przedmiotowych na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim.

Laureatami wojewódzkich konkursów przedmiotowych organizowanych przez Warmińsko - Mazurskiego Kuratora Oświaty w Olsztynie w roku szkolnym 2010/2011 zostali:

? Historia ? Aleksander Papadopulos kl. III A, opiekun p. Anna Kaczor

? Język rosyjski ? Diana Dodyak kl. I B oraz Eugeniusz Lios kl. II A, opiekun p. Bogumiła Makola

? Język francuski - Maciej Maruszak klasa II B, opiekun p. Wojciech Jegliński

Warto podkreślić, iż laureaci wojewódzkich konkursów są zwolnieni z przystąpienia do właściwej części egzaminu gimnazjalnego i automatycznie uzyskują maksymalną liczbę 50 punktów. Wrażeniami pokonkursowymi dzieli się z nami Aleksander Papadopulos: ?Zakwalifikowanie się do etapu wojewódzkiego konkursu z historii było dla mnie osobistym sukcesem. Na finale wojewódzkim, który miał miejsce w Ełku, gdy zobaczyłem pytania to byłem przekonany, że mogę zostać laureatem. I udało się!?

Tytuł finalisty uzyskali następujący uczniowie:

? Język polski ? Ola Chodkiewicz i Jakub Aleksander Sobczak kl. III C, opiekun p. Renata Kołdys

? Matematyka ? Aleksandra Jankowska kl. III C i Konrad Barszczewski kl. III A, opiekun p. Marta Domoradzka

? Język angielski ? Hubert Lau kl. III A, opiekun p. Małgorzata Harasim

? Geografia ? Hubert Lau kl. III A, opiekun p. Danuta Krupińska

W związku z przypadającą na 1 maja 2011 roku beatyfikacją Jana Pawła II nasza szkoła przystąpiła do dwóch ogólnopolskich konkursów wiedzy o Wielkim Polaku.

W konkursie ?Papież Słowianin - konkurs wiedzy o czasach i osobie Karola Wojtyły ? Jana Pawła II? zorganizowanym przez Łódzkiego Kuratora Oświaty uczeń Aleksander Papadopulos kl. III A zajął 4 miejsce w województwie warmińsko ? mazurskim. Z tytułem laureata zakwalifikował się do ogólnopolskiego finału, który odbędzie się w Piotrkowie Trybunalskim dnia 18 maja 2011 roku. Zakwalifikowałem się do tego konkursu pisząc pracę o Papieżu i Ojczyźnie, ucząc się między ?historią?, a ?geografią?. ? mówi Olek. W Olsztynie nie chciałem zawieść siostry i ucieszyłem się, gdy podczas ogłoszenia wyników okazało się, że jestem czwarty i mogę uczestniczyć w finale ogólnopolskim. Ja byłem zadowolony, ale zobaczyć zaskoczenie Siostry Ilony ? to było ?bezcenne?.

W eliminacjach wojewódzkich w Olsztynie wzięli również udział Ola Chodkiewicz oraz Emilia Retel z klasy III C. Uczniowie do konkursu przygotowani zostali przez Siostrę Ilonę Murza.

W drugim konkursie pt. ?Myśli Jana Pawła II? eliminacje szkolne, a następnie wojewódzkie pomyślnie zakończyły Weronika Kisielewska kl. II A oraz Agata Jasionowska kl. II B. 15 kwietnia 2011 r. uczennice reprezentowały Gimnazjum nr 2 w ogólnopolskim finale w Suwałkach. Konkurs składał się z dwóch części ? etapu pisemnego i etapu ustnego. Nasze gimnazjalistki dzielnie zmagały się ze skomplikowanymi pytaniami testowymi, niestety zabrakło im bardzo niewiele, aby przebrnąć do zmagań ustnych i zostać laureatem. Agata podsumowuje: ?Test składał się z trudnych pytań, bardzo szczegółowych, które opierały się głównie o teksty papieskie wygłoszone podczas Światowych Dni Młodzieży. Zabrakło mi dosłownie punktu. Niemniej jednak jestem z siebie bardzo zadowolona?. Natomiast Weronika powiedziała: ?Atmosfera finału była niezwykle podniosła i uroczysta. Organizatorzy zapewnili uczestnikom z całej Polski obiad i wycieczkę krajoznawczą do klasztoru na Wigrach. Każdy finalista konkursu otrzymał nagrodę rzeczową i dyplom. Nagrody wręczyli m.in. bp Jerzy Mazur i wiceminister edukacji.? Uczennice do konkursu przygotowała Siostra Maria Wnuk.

Znaczący artystyczny sukces w ogólnopolskim konkursie zorganizowanym przez Liceum Plastyczne im. Artura Grottgera w Supraślu odniósł Jakub Sobczak kl. III C. Praca Jakuba pt. ?Autoportret? zyskała uznanie jury i została nagrodzona darmowym udziałem ucznia w warsztatach przygotowujących do egzaminu z rysunku, rzeźby i malarstwa. ?Myślę, że konkurs ten pomógł mi zdobyć nowe doświadczenia oraz rozwijać swoje zainteresowania. Jest to zapewne pierwszy krok w długoletniej pracy, której zamierzam się podjąć. Warsztaty będące nagrodą w tym konkursie na pewno  w znacznym stopniu ułatwią mi dostanie się do wymarzonej szkoły, czyli liceum plastycznego?. Opiekunem ucznia jest p. Tadeusz Gut.

Wszystkim laureatom, finalistom i uczestnikom przedmiotowych zmagań, ich rodzicom i nauczycielom składamy najserdeczniejsze gratulacje, a w przypadku Aleksandra życzymy powodzenia na szczeblu ogólnopolskim.

wojeg

Zmieniony: piątek, 29 kwietnia 2011 08:15