Projekty i Programy

Innowacje





„LEKTUROMANIACY” – sprawozdanie z IV Regionalnego Turnieju Czytelniczego pod Honorowym Patronatem Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty, Burmistrza Olecka, Starosty Powiatu Oleckiego oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 11 kwietnia 2016 21:35

„Ten jest najszczęśliwszy z ludzi, któremu nic zapału do ksiąg nie ostudzi” – ta refleksja Jana Kasprowicza przyświecała nam 8 kwietnia 2016 r. podczas IV Regionalnego Turnieju Czytelniczego „LEKTUROMANIACY”, który odbył się w Regionalnym Ośrodku Kultury „Mazury Garbate” w Olecku.      

 

Ideą konkursu jest rozbudzanie pasji czytelniczych uczniów oraz zamiłowania do literatury, motywowanie gimnazjalistów do czytania i rozwijania umiejętności odbioru dzieł literackich, doskonalenie umiejętności wypowiadania się na temat przeczytanych lektur czy kształtowanie kreatywnych postaw uczniów. Nauczeni trzyletnim doświadczeniem jesteśmy pewni, iż formuła konkursu po raz kolejny pomogła uczniom przenieść się w niezwykłą podróż czytelniczą, podczas której młodzież doświadczyła wielu ciekawych wrażeń, zaprezentowała oraz wzbogaciła wiedzę z dziedziny literatury poprzez różnorodne metody i formy współpracy zespołowej i indywidualnej, a przede wszystkim dobrze bawiła się, współtworząc atmosferę zdrowej rywalizacji.

Atutem „Lekturomaniaków” jest również aktywizacja i integracja środowiska lokalnego. Również w tym roku impreza miała zasięg regionalny. Zaprosiliśmy do udziału szkoły nie tylko z powiatu oleckiego, ale też powiatów: gołdapskiego, suwalskiego i ełckiego.

Nasze przedsięwzięcie wspierała od strony organizacyjnej i promocyjnej Dyrektor Gimnazjum nr 2 im. Mikołaj Kopernika w Olecku – pani Barbara Taraszkiewicz, która z nieukrywaną dumą i radością podkreśliła fakt, że turniej czytelniczy z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem:

Pragnę zauważyć, że dzisiejszy turniej idealnie wpisuje się w priorytetowe zadanie naszego systemu edukacji. Jednym z kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2015/2016 określonych przez Ministra Edukacji Narodowej jest rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.Cieszy fakt, że młodzi ludzie wiedzą, że czytanie ze zrozumieniem i prawidłowy odbiór tekstu czytanego to kompetencje, które wykorzystujemy przez całe życie. Drodzy Lekturomaniacy – jesteście wyjątkowi,nie poddajecie się masowym trendom, zachowujecie swoje wartości i pasje, odważnie i mądrze dążycie do realizacji swoich celów. W nowatorski sposób umiecie wykazać się swoimi zainteresowaniami czytelniczymi, dając przykład innym, jak mądrze łączyć naukę z zabawą”.

Pani Dyrektor wyraziła również zadowolenie z nawiązania wielopłaszczyznowej współpracy z Instytutem Polonistyki i Logopedii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, w ramach której będą podejmowane wspólnie przedsięwzięcia badawcze i upowszechniające dziedzictwo kulturowe regionu warmińsko-mazurskiego oraz organizowane wspólnie warsztaty szkoleniowe, konferencje, sympozja naukowe i projekty badawcze.

Objęcie turnieju honorowym patronatem przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty, Burmistrza Olecka oraz po raz pierwszy przez Starostę Powiatu Oleckiego i Instytut Polonistyki i Logopedii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie pokreśliło wyjątkowy charakter przedsięwzięcia oraz nadało mu szczególną rangę.

O upowszechnienie wydarzenia zadbała lokalna prasa – „Głos Olecka” i „Tygodnik Olecki” sprawujące Patronat Medialny nad turniejem.

Konkurs oficjalnie otworzył uhonorowany tytułem Przyjaciela  Dwójki  Burmistrz Olecka p. Wacław Olszewski, który podkreślił, że organizowany czwarty już rok turniej na stałe wpisał się w historię szkoły:

„Nie sposób nie zgodzić się ze słowami wybitnego poety Johanna Wolfganga von Goethego, że dzień bez przeczytania strofy wiersza jest dniem straconym. Warto czytać, z lektury książek czerpiemy same korzyści. Czytanie rozwija naszą wyobraźnię, poszerza słownictwo, uczy zasad ortografii i interpunkcji. Im więcej czytamy, tym bardziej jesteśmy wrażliwi, wykształceni i łatwiej nam zrozumieć otaczający nas świat”.

Zmagania gimnazjalistów poprzedził występ grupy teatralnej z Gimnazjum nr 2
im. Mikołaja Kopernika w Olecku działającej pod kierunkiem pani Agnieszki Śnieżyńskiej. Spektakl „Teatrzyk Zielona Gęś przedstawia…”, przeniósł nas w świat groteskowego dowcipu i absurdalnego poczucia humoru.

            W tegorocznych zmaganiach o miano „Lekturomaniaków” rywalizowało
6 trzyosobowych drużyn z trzech powiatów. Były to mianowicie:

- Gimnazjum nr 3 im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Ełku reprezentowane przez: Aleksandrę Leszczyńską, Piotra Simienkiewicza i Julię Wysocką;

- Gimnazjum nr 4 w Ełku reprezentowane przez:  Annę Helenę Koronkiewicz, Natalię Bizio i Małgorzatę Lewczuk;

- Publiczne Gimnazjum w Kowalach Oleckich reprezentowane przez: Karolinę Kiarszys, Karolinę Skarżyńską, Natalię Szymanowską;

- Zespół Szkół w Judzikach reprezentowany przez: Weronikę Sienkiewicz, Piotra Korotko
i Mateusza Rzepę
;

- Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku reprezentowane przez: Julię Omilian, Weronikę Karczewską i Aleksandrę Kapuścińską;

- Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku reprezentowane przez: Martę Kisielewską, Weronikę Rudzińską i Macieja Marchewkę;

Turniej składał się z 12 konkurencji. W tym trzy pierwsze konkurencje zespoły musiał przygotować w domu, a były to:recytacja fragmentu jednego ze wskazanych utworów, prezentacja plakatu zachęcającego do przeczytania wybranej lektury oraz przedstawienie krótkiej scenki-skeczu w oparciu o wybrane utwory literackie. Uczniowie mieli możliwość wykazać się nie tylko sztuką oddziaływania słowem na myśli i emocje odbiorcy, pokazać talent dobrego poprowadzenia prezentacji, jak i zaprezentować ogromne zdolności aktorskie, jakie w nich drzemią. Kolejne zadanie nosiło tajemniczy tytuł „Zbieranie malin” i nawiązywało do motywu znanego z dramatu Juliusza Słowackiego „Balladyna”. Konkurencja „Co to za miejsce? – Obieżyświat w krainie lektur szkolnych” polegała podaniu tytułu i autora książki oraz wyjaśnieniu, jakie miejsce zostało opisane we fragmencie tekstu, który każda z drużyn wylosowała. Zadanie „Bohaterowie poszukiwani” również polegało na losowaniu fragmentu tekstu i podaniu tytułu i autora lektury oraz imienia i nazwiska bohatera, o którym mowa w tekście. Zainteresowaniem młodzieży cieszyła się konkurencja „Aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa”, która wymagała od uczniów ułożenia zdań z archaizmami pochodzącymi z lektur. Ciekawym zadaniem okazały się „Lektury w filmowym kadrze”. By zdobyć punkty uczniowie musieli odgadnąć tytuły filmów na podstawie kadrów prezentowanych na slajdach. W kolejnym zadaniu – „Twórcy adaptacji filmowych” – zawodnicy również wykazali się znajomością X Muzy. Amatorzy łamigłówek z pewnością ucieszyli się z konkurencji pt. „Lekturowe puzzle”, która obligowała młodzież do ułożenia planu wydarzeń w kolejności chronologicznej. Konkurencja  „Od manii czytania do chęci pisania” polegała na napisaniu bajki, która będzie przedstawiałaby stereotypowe wyobrażenie relacji psa i kota – tym samym należało wykazać się umiejętnością twórczej pracy ze słowem. Emocjonującą okazała się konkurencja pt. „Tajemniczy przedmiot”, w której drużyny losowały przedmioty związane z lekturami. Zadanie polegało na podaniu tytułu i autora lektury oraz zdarzenia, w którym został wykorzystany wylosowany przez nich przedmiot. Polonistyczne zmagania o tytuł „Lekturomaniaka” zakończyło zadanie „Pytania na dogrywkę”.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu oraz rzetelną oceną poszczególnych zadań czuwała Komisja Konkursowa w składzie:

- p. mgr Piotr Przytuła – pracownik naukowy Instytutu Polonistyki i Logopedii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

- p. Anna Kisiel – ekspert Ministerstwa Edukacji Narodowej, edukator, nauczyciel języka polskiego;

- p. Eligia Marta Bańkowska – dyrektor SP nr 1 im. Henryka Sienkiewicza
w Olecku, nauczyciela języka polskiego;

- p. Alina Podolska – wicedyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Zawodowych w Olecku, nauczyciel języka polskiego.

Młodzież zaprezentowała wysoki poziom wiedzy, a niecodzienny sposób weryfikacji ich możliwości zmobilizował uczestników do wytężonej pracy i zdrowej rywalizacji. Działania uczniów zasługują na podziw i pochwałę. Uczestnicy wykazali się nie tylko wyjątkowymi umiejętnościami humanistycznymi, ale również plastycznymi, aktorskimi oraz redakcyjnymi, dzięki którym na nowo odkryli uniwersalne historie zapisane na kartach ksiąg.

Podczas turnieju panowała przyjazna atmosfera, warto wspomnieć o widowni, która oglądała turniej z wielkim zaciekawieniem. Kibice przygotowali również hasła skutecznie dopingujące zawodników: „ Tak jak Kopernik wiedział, co krąży we wszechświecie, tak my znamy wszystkie lektury na  świecie”, „Lekturomaniaków wygramy, bo lektury w małym paluszku mamy”,  „Lekturomaniacy z Dwójki ze sprawdzianu z lektury nie mają żadnej trójki”, „ Czytania nadszedł czas, niech czyta każdy z was”.

Rywalizacja zakończyła się zwycięstwem drużyny z Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku przygotowywanej przez p. Mariolę Zdancewicz i p. Emilię Piliszek. Drugie miejsce zajęła drużyna z Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku przygotowywana przez p. Renatę Kołdys, trzecie miejsce przypadło drużynie z Gimnazjum nr 4 w Ełku, którą opiekowała się p. Iwona Milewska.

W IV Regionalnym Turnieju Czytelniczym „LEKTUROMANIACY” nie było uczniów przegranych, wszyscy brali bardzo aktywny udział w konkursie i dzięki tak zaangażowanej postawie każdy z uczestników może być dumny ze swojej wiedzy.

Dzięki sponsorom – lokalnym przedsiębiorcom z powiatu oleckiego, żaden uczestnik turnieju nie wyszedł z pustymi rękoma. Za udział w turniejowych zmaganiach wszyscy otrzymali dyplomy, upominki książkowe, a zawodnikom zwycięskiej drużyny wręczono elektroniczne czytniki książek.

 Serdeczne podziękowania za życzliwość i finansowe wsparcie udzielone podczas organizacji turnieju składamy: panu Wacławowi Olszewskiemu – Burmistrzowi Olecka, panu Marianowi Świerszczowi – Staroście Powiatu Oleckiego,  panu Romanowi Prawdzie PrezesowiZakładów Produkcyjno-Usługowych „Prawda”,  pani Dorocie Malickiej – dyrektorowi operacyjnemu Domu Książki – oddział w Olecku, panom Wojciechowi Makowskiemu i Bogusławowi Milewskiemu – współwłaścicielom sklepu spożywczego „Sam”, panu Przemysławowi Atkielskiemu – właścicielowi firmy handlowo-usługowej D@RKOMP,  panu Jerzemu Miliszewskiemu – właścicielowi Oleckiego Centrum Szkolenia Kierowców,panu Sławomirowi Gorlo – właścicielowi Firmy Handlowo-Usługowej „GOS”,  panu Janowi Staniszewskiemu – właścicielowi Piekarni-Cukierni Staniszewski,  państwu Agnieszce i Piotrowi Bielenica – właścicielom kwiaciarni „Irys”. Panu Arnoldowi Hościłło – właścicielowi Przedsiębiorstwa Wielobranżowego Sklep Spożywczy Arnold Hościłło, panu Stefanowi Taraszkiewiczowi – właścicielowi Firmy Budowlanej w Olecku, panu Pawłowi Giełazis – radnemu Rady Miejskiej w Olecku.

Wydarzeniem towarzyszącym turniejowi był wykład pracownika naukowego Instytutu Polonistyki i Logopedii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie pt. „Tolkien kontra Sapkowski”. Pan Piotr Przytuła opowiedział o genezie, cechach i przyczynach popularności literatury fantasy, odwołując się przy tym do przykładów literackich zakorzenionych głęboko w kulturze i bliskich młodzieży gimnazjalnej. Uczestników wykładu zafascynowała nie tylko tematyka prelekcji, ale i sposób przekazu informacji.

Realizacja turnieju to ogromne wyzwanie zarówno organizacyjne jak i merytoryczne, które jest sukcesem całej społeczności Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku. Dzięki zaangażowaniu dyrektora szkoły – pani Barbary Taraszkiewicz, pracy zespołu nauczycieli języka polskiego, informatyki, plastyki, muzyki, biblioteki i innych pracowników gimnazjum, udało się zrealizować wszystkie cele przedsięwzięcia, którego główną ideą było rozbudzenie w młodzieży miłości do literatury.

mgr Magdalena Nyga