OGÓLNOPOLSKIE KONKURSY POLONISTYCZNE „Z poprawną polszczyzna na co dzień” oraz „Z ortografią na co dzień” PDF Drukuj Email
niedziela, 20 listopada 2016 23:45

W dniach 14 i 15 listopada 2016r. uczniowie naszego gimnazjum brali udział w I etapie konkursów ogólnopolskich: „Z poprawną polszczyzna na co dzień” oraz „Z ortografią na co dzień” organizowanych przez Centrum Edukacji Polonistycznej „LOGOS” SC. Ich celem jest propagowanie kultury języka polskiego wśród dzieci i młodzieży  i wyrabianie w uczniach nawyku językowej dociekliwości poznawczej. Pytania do I etapu zostały  ułożone  na podstawie materiałów zamieszczonych na stronie : www.poprawnapolszczyzna.pl oraz językowych poradników. Pierwszy z nich składa się z trzech etapów. I etap polegał na udzieleniu odpowiedzi na pytania testowe (tylko jedna odpowiedź była poprawna). Każda uczennica/każdy uczeń tej części otrzyma szczegółową informację zwrotną w postaci analizy wyników konkursu, np.: fleksja – 80%; składnia – 90% etc. Uczeń będzie miał odniesienie do średniego wyniku krajowego. II etap - zadaniem uczennic i uczniów będzie przeredagowanie tekstu tak, żeby wypowiedź spełniała kryterium poprawności językowej. III etap - uczestniczki i uczestnicy finału ogólnopolskiego będą musieli napisać opowiadanie do historyjki obrazkowej. Wszyscy biorący udział w  konkursie otrzymają nagrody książkowe. Jest o co powalczyć, ponieważ laureaci 1., 2 i 3. miejsca otrzymają jedną z nagród: smartwatch, tablet, lub e-czytnik, natomiast laureaci miejsc od 4. do 10. otrzymają książkę „Z poprawną polszczyzną  na co dzień. Tak napisali najlepsi”. W książce znajdą się prace wszystkich laureatek   i laureatów. Wszyscy finaliści otrzymają nagrody książkowe. Ponadto zostaną przyznane wyróżnienia (książki, e-booki) uczennicom i uczniom, którzy uzyskali łącznie za 1 i 2. wynik pomiędzy 90 a 94%, ale nie zakwalifikowali się do finału ogólnopolskiego. Drugi konkurs również składa się z trzech etapów. I etap - zadaniem uczestniczek i uczestników będzie udzielenie odpowiedzi na pytania testowe (tylko jedna odpowiedź jest poprawna).       Do kolejnego etapu konkursu zostaną zakwalifikowani uczennice i uczniowie, którzy w I części uzyskają minimum 75% poprawnych odpowiedzi. Każda uczennica/każdy uczeń otrzyma szczegółową informację zwrotną w postaci analizy wyników konkursu, np.: pisownia wyrazów z „u” i „ó” – 80%; „rz” i „ż” – 90% etc. Uczeń będzie miał odniesienie do średniego wyniku krajowego II etap - uczennice i uczniowie napiszą dyktando. III etap - uczestniczki i uczestnicy finału ogólnopolskiego również napiszą dyktando. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają nagrody książkowe. Laureaci 1., 2. i 3. miejsca otrzymają jedną z nagród: smartwatch, tablet, lub e-czytnik. Laureaci miejsc od 4. do 10. otrzymają książkę „Z ortografią na co dzień. Tak napisali najlepsi”. W książce znajdą się imiona i nazwiska wszystkich laureatek i laureatów. Wszyscy finaliści otrzymają nagrody książkowe. Ponadto zostaną przyznane wyróżnienia (książki, e-booki) uczennicom i uczniom, którzy uzyskali łącznie za 1 i 2. wynik pomiędzy 90 a 94%, ale nie zakwalifikowali się do finału ogólnopolskiego. Wyniki I etapu oraz lista uczniów zakwalifikowanych do II części zostaną zamieszczone na stronie Organizatora 12 i 13 grudnia 2016 r.  Jesteśmy dobrej myśli i z niecierpliwością na nie czekamy J.

Renata Kołdys – nauczyciel języka polskiego