„Ojczyzna i Muzyka” – koncert patriotyczny PDF Drukuj Email
niedziela, 20 listopada 2016 23:41

Dnia 18 listopada 2016r. w naszej szkole już po raz drugi gościliśmy profesjonalnych muzyków z Agencji Artystycznej „Mat” w Olsztynie, którzy zaprezentowali uczniom  program pt. „Ojczyzna i Muzyka”. Koncert poświęcony był twórczości patriotycznej kompozytorów żyjących w XIX i XX wieku.

Tak więc doskonale wpisuje się w realizację jednego z kierunków polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2016/2017 – ”Kształtowanie postaw. Wychowanie do wartości.” Spotkanie, w którym uczestniczyli wszyscy uczniowie i nauczyciele, miało    nie tylko charakter  koncertu, ale  stało się także żywą  lekcją historii i patriotyzmu. Pan Konrad Kozubowski przedstawił zgromadzonym polskich kompozytorów, artystów tworzących w  czasach trudnych dla naszego kraju: w okresie rozbiorów, kolejnych powstań,  I wojny światowej czy też panującego komunizmu. Prowadzący opowiadał  m.in. o Stanisławie Moniuszce, Fryderyku Chopinie, Kleofasie Ogińskim i innych, którzy poprzez swoją muzykę wyrażali tęsknotę za wolną ojczyzną, dodawali odwagi i siły walczącym rodakom o niepodległość Polski. Zasłuchaliśmy się w ich wielkie dzieła. Zaprezentowane zostały również znane pieśni patriotyczne z czasów przed 1989r., kiedy stawiano opór komunizmowi – „Mury” Jacka Kaczmarskiego i „Żeby Polska była Polską” Jana Pietrzaka oraz  Włodzimierza Korcza. Na zakończenie muzycznego spotkania odbył się konkurs, w którym uczestniczyli uczniowie naszego gimnazjum : Maria Głębocka ( IIId ), Miłosz Zackiewicz ( IIf ) i  Szymon Orchowski ( Ie ). Dotyczył on treści prezentowanych podczas programu.  Na wszystkie pytania poprawnie odpowiedziała Marysia, która otrzymała od prowadzącego – p. Konrada Kozubowskiego nagrodę-niespodziankę. Koncert poruszył nasze serca i dostarczył  wielu wrażeń estetycznych. Stał się również niezapomnianą lekcją historii i patriotyzmu.

Wykonawcy:

p. Konrad Kozubowski – śpiew