Narodowe Święto Niepodległości w „Dwójce” PDF Drukuj Email
czwartek, 17 listopada 2016 00:08

Jak co roku uczniowie, nauczyciele i pracownicy Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku uroczyście obchodzili rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 10 listopada o godzinie trzynastej społeczność gimnazjum zgromadziła się w sali gimnastycznej. Galowe stroje przybrane kotylionami w narodowych barwach, uroczysty wystrój sali, nastrój skupienia i powagi.

Akademia pod hasłem „Niepodległa niepokorna” rozpoczęła się od ceremoniału: wprowadzono sztandar szkoły, wspólnie odśpiewany został hymn narodowy i hymn szkoły. Następnie p. dyrektor Barbara Taraszkiewicz w swoim przemówieniu przypomniała najważniejsze fakty historyczne związane z tamtymi wydarzeniami, w ciepłych słowach podziękowała wszystkim biorącym udział w przygotowaniu uroczystości oraz złożyła życzenia uczestnikom spotkania.

Wiele wzruszeń i emocji dostarczyła część artystyczna przygotowana przez młodzież naszego gimnazjum oraz uczniów Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych. Wszyscy z pewnością zapamiętają scenę walki odegraną przez uczniów z klasy mundurowej. Uroczystość zakończono wspólnym odśpiewaniem Roty - Polskiej Pieśni Patriotycznej.

Tegoroczny apel uświetnili swoją obecnością szczególni goście:

- Prezes Koła Związku Sybiraków w Olecku pani Janina Maciukiewicz,

- Pan Władysław Krajewski, Jerzy Openchowski, Lech Marczak - goście reprezentujący Związek

- Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polski Towarzystwa Pamięci Józefa Piłsudskiego,

- Ks. Prałat Lech Janowicz Parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Olecku,

- Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Magdalena Modzelewska,

- Pani Eliza Mrzilek-Święcka sierżant Jednostki Wojskowej 15. Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego oraz nauczycielka przedmiotu edukacja wojskowa ZSLiZ w Olecku.

Po zakończonej części artystycznej występujący uczniowie i szacowni goście zrobili wspólne zdjęcie. Uroczystość na długo pozostanie w pamięci jej uczestników.

mgr Elżbieta Borys