Strona Główna

MPKZ-P

Archiwum





VIII Ogólnopolski Tydzień Kariery w naszym gimnazjum PDF Drukuj Email
wtorek, 08 listopada 2016 23:22

W bieżącym roku nasza szkoła wzięła udział w VIII edycji Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, który odbywał się w dniach 17.10.2016 – 23.10.2016. Regionalnym koordynatorem był Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie.  To przedsięwzięcie miało na celu szerokie promowanie idei poradnictwa edukacyjno-zawodowego pod hasłem „Bądź autorem swojej kariery - poznaj nowe wyzwania rynku pracy". Partnerami i jednocześnie współorganizatorami tegorocznych działań byli zaproszeni do Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku goście, którzy w ramach OTK zrealizowali następujące działania:

 

1. 17 października 2016r. szkolenie zawodoznawcze dla uczniów klas III nt. „Nowoczesnych technik poszukiwania pracy, zawody przyszłości” - poprowadzone przez pracownice Powiatowego Urzędu Pracy w Olecku doradcę zawodowego Panią Marzenę Masłowską i pośrednika pracy Panią Julitę Tararuj. Omówiono następujące zagadnienia:

- model kariery - dawniej i dziś;

- kapitał kariery – wykształcenie, kwalifikacje, kompetencje, indywidualne predyspozycje, umiejętność wyznaczania celów, sieć kontaktów, marka osobista (reklama własnej osoby);

- poszukiwanie pracy inaczej niż inni – wypracowany osobisty sposób autoprezentacji;

- planowanie kariery - czynniki wewnętrzne dotyczące własnej osoby i zewnętrzne związane ze środowiskiem, rynkiem pracy, zmieniającym się światem zawodów;

- rynek pracy -zmiany w świecie zawodów;

- sytuacja na lokalnym rynku pracy - ranking zawodów deficytowych i nadwyżkowych w powiecie oleckim 2015;

- prognozowane zapotrzebowanie na zawody w powiecie oleckim na 2017 rok;

- zawody przyszłości - kompetencje pracownika „przyszłości”. 

 

2. 19 października 2016r. zajęcia warsztatowe z uczniami klasy III D na temat: „Moja perspektywa zawodowa – rynek pracy dziś i jutro” poprowadziły doradca zawodowy Krystyna Zdan i psycholog Magdalena Sadłowska –- pracownice Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Olecku. Zwrócono uwagę uczniom na fakt, iż jeśli chcą mieć w przyszłości pewną i dobrze płatną pracę powinni zacząć planować już dziś swój rozwój edukacyjno-zawodowy również w oparciu o wiedzę na temat zawodów przyszłości. Duże zaciekawienie młodzieży wzbudziły prognozy mówiące o tym, że w 2030 roku na rynku pracy staną się popularne takie zawody jak: projektant śmieci, doradca ds. opieki zdrowotnej, nostalgista czy menedżer śmierci cyfrowej. Uczniowie byli zdziwieni zakresem obowiązków przyszłych pracowników w tych zawodach.

  

3. W czwartek, 20 października2016r. w ramach współpracy naszej szkoły z Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku odbyło się spotkanie z Konradem Buszą – studentem Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, ale również blogerem, autorem bloga „Bushcraft – człowiek z buszu”. Podróżnik podzielił się z młodzieżą swoją największą pasją – miłością do przyrody. Podczas spotkania uczniowie mieli możliwość dowiedzieć się, jak ważna jest natura i jak umiejętnie czerpać z niej jak najwięcej wiedzy bez negatywnego oddziaływania na świat roślin i zwierząt. Doświadczony globtroter przybliżył również słuchaczom pojęcie surwiwalu i podzielił się informacjami, jak pasja i zainteresowania ukształtowały jego plany i decyzje edukacyjno-zawodowe.

 

4. Dnia 21 października 2016r. uczniowie naszego gimnazjum mieli okazję poznać z zawodu nauczyciela, a z zamiłowania i pasji wielkiego podróżnika Pana Andrzeja Malinowskiego.  Do tej pory pan Andrzej Malinowski odwiedził aż 106 na 196 krajów na różnych kontynentach. Podczas spotkania zabrał uczestników w pasjonującą podróż po świecie dalekim i bliskim. Opowiedział o kulturach, wierzeniach i tradycjach, problemach i radościach ludzi z dalekich krajów. Mówił o życiu codziennym, zawodowym poszczególnych narodów, w odniesieniu  do ekonomicznej sytuacji ludności na światowym rynku pracy. Pan Andrzej Malinowski osobiście pracował kilka lat na Syberii w Rosji i zna dobrze możliwości rynku pracy w tej części kontynentu azjatyckiego. Prelekcję wzbogacił prezentacją zdjęć i pamiątek przywiezionych z podróży, również zachęcił uczniów do rozwijania pasji zwiedzania świata.

Wszystkie powyższe działania w ramach OTK przyczyniły się do promowania idei poradnictwa zawodowego, wzbogacenia wiedzy młodzieży na temat ważnych aspektów skutecznego planowania i zarządzania własną karierą edukacyjno-zawodową w oparciu o aktualną wiedzę na temat rynku pracy. Dziękuję wszystkim za aktywne uczestnictwo w tym przedsięwzięciu.  

Doradca zawodowy - BarbaraTaraszkiewicz